30. 5. svátek má Ferdinand

Teplem trpí ryby stejně jako lidé

3. srpna 2018   (08:37)
Teplem trpí ryby stejně jako lidé

Mnoho rybářských organizací řeší krizovou situaci tropických teplot. Ani Příbramsko není výjimkou


Řada z vás možná netuší, že ryby na tom nejsou v této době nejlépe, přesto, že jsou ve vodě, kde my bychom za tropických veder rádi trávili veškerý čas.

Slunce a teplo zvýšilo množství sinic a ve vodách podstatně ubylo kyslíku, který potřebují všichni ti kapři, líni, amuři, štiky, candáti a všechny ostatní druhy ryb nezbytně k životu. Řada místních rybářských organizací již začala řešit krizový stav a nejvíce ohrožené vody mají za sebou již výlov.

Jak to vypadá, jsme se zeptali rybářů v Rožmitále pod Třemšínem: „Ryby jsme na našich chovných rybnících před nějakou dobou již přestali krmit, sledujeme nejen stav vodních hladin, ale i tlak vzduchu, který se mění s příchodem bouřek a je také pro ryby nebezpečný,“ řekl Aleš Haluska, vedoucí kroužku mladých rybářů.

Počítáme s tím, že v případě dalšího zhoršení situace, budeme muset některé naše vody slovit a následně ryby nasadit do svazových vod SÚS, příkladně do Kamýku ( Vltavy ) a dalších míst, protože to jediné je nejspíše může zachránit. Bohužel asi už nic nezmění smutnou skutečnost, že hned u pramene téměř zcela vyschnul potok Vlčava, kde jsme před nějakou dobou po jeho toku vysadili 5000 pstruhů. Ty už asi nezachráníme. Připravujeme se i na situaci, kdy budeme muset na další rybníky dovézt zařízení k provzdušňování," dodává Aleš Haluska.
Řada z vás možná netuší, že ryby na tom nejsou …


Stojatá voda se dostatečně neokysličuje a ryby se dusí. K provzdušňování vody na rybnících slouží zařízení, které se jmenuje kesener nebo aerátor. Je umístěno na hladině rybníka a rozstřikováním vody nebo pohybem vrtule pomáhá dodávat vodě potřebný kyslík. Proudem vody dochází k přisávání vzduchu pod hladinu a spolu s prouděním vody dochází k její aeraci. Lopatkový (pádlový) kesener - aerátor je technické zařízení uzpůsobené k vyvolání umělého proudu vody za současného zvyšování obsahu rozpuštěného kyslíku ve vodě čeřením vodní hladiny. Výrobou a dodávkami těchto zařízení se dokonce zabývají specializované firmy, ale řadě rybářských organizací dostačují i podobná, podomácku vyrobená.

Asi také nevíte, že bouřka může být nebezpečná i pro kapry. S měnícím se tlakem a jeho mimořádnými hodnotami mohou rybě popraskat střeva a ta následně uhyne. Často tak rybáři po bouřce sbírají mrtvé ryby na hladině. Tím zabrání dalšímu zhoršování kvality, již tak postižené vody. Situaci v Příbramském regionu budeme sledovat i v dalších dnech a rybáři nám slíbili, že při mimořádné situaci nás budou iinformovat. Škody na chovných rybnících i potocích asi budou značné. Na řadě rybníků v Česku již došlo vlivem horka k rozkládání sinic a vzniku amoniaku, což už je doslova kritická situace.
Stojatá voda se dostatečně neokysličuje a ryby …

Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz
mip
autor: mip








Další články

Nový seznamovací trend „SHREKKING“ šokuje. Lidé randí s „horšími partnery“ schválně Nový seznamovací trend „SHREKKING“ šokuje. Lidé randí s „horšími partnery“ schválně Sociální sítě opět zaplavuje nový vztahový trend, který budí emoce i ostrou kritiku. … LIFESTYLE Příbram má bronz z Balkánu! Jan Štěpánek vybojoval medaili na IMMAF Příbram má bronz z Balkánu! Jan Štěpánek vybojoval medaili na IMMAF Jan Štěpánek z Pankration Gymu Příbram vybojoval na mezinárodním turnaji Balkan Open … SPORT Ředitel ZŠ Březové Hory Mgr. Josef Strejc MBA: Škola má být místem, kde se děti cítí bezpečně a učí se s chutí Ředitel ZŠ Březové Hory Mgr. Josef Strejc MBA: Škola má být místem, kde se děti cítí bezpečně a učí se s chutí ZŠ Březové Hory je jednou z mála škol v Příbrami, která staví výuku na slovním … ROZHOVOR Studenti z Dubna si zahráli na policisty. Vyzkoušeli si zbraně, zásahy i zastavování aut Studenti z Dubna si zahráli na policisty. Vyzkoušeli si zbraně, zásahy i zastavování aut Třicet studentů oboru Bezpečnostně právní činnost ze SOŠ Dubno si vyzkoušelo, jak … FOTO Příbram čeká sportovní nápor. Nový rybník obsadí stovky triatlonistů z celé republiky Příbram čeká sportovní nápor. Nový rybník obsadí stovky triatlonistů z celé republiky Příbram čeká nabitý sportovní víkend. Už 30. a 31. května se areál Nový rybník promění … SPORT Kociánek, drobný klenot brdských lesů Kociánek, drobný klenot brdských lesů Když člověk prochází jarními Brdy, snadno přehlédne jednu z jejich nejpůvabnějších … POZNÁVÁME BRDY Složky IZS v plném nasazení: Páteční odpoledne přineslo havárii na střechu i požár s nadýchaným řidičem Složky IZS v plném nasazení: Páteční odpoledne přineslo havárii na střechu i požár s nadýchaným řidičem Příbramští záchranáři, policisté i hasiči zasahovali během několika hodin u série … AKTUALIZOVÁNO Běžecké kluby místo seznamek? Single lidé mění Tinder za společné kilometry Běžecké kluby místo seznamek? Single lidé mění Tinder za společné kilometry Ještě před pár lety byly běžecké kluby hlavně o sportu. Dnes se z nich stále častěji … ZAJÍMAVOSTI Kam vyrazit s dětmi? Příbramsko zaplaví dětské dny plné her, soutěží i pohádek Kam vyrazit s dětmi? Příbramsko zaplaví dětské dny plné her, soutěží i pohádek Začátek června tradičně patří dětem. Mezinárodní den dětí, který připadá na 1. června, … ZAJÍMAVOSTI
Vypuštěná rysice už běhá po Brdech. Telemetrický obojek prozradil, že se pohybuje v místech, kde se objevují rysí samci Vypuštěná rysice už běhá po Brdech. Telemetrický obojek prozradil, že se pohybuje v místech, kde se objevují rysí samci /FOTO, VIDEO/ Minulý pátek byla v Chráněné krajinné oblasti Brdy navrácena do přírody … BLESKOVÁ ZPRÁVA
Kodex redakce Soutěže Reklama Pro média Kontakty
Provozovatel portálu pribram.cz Příbram Média s.r.o.
Na Flusárně 168
261 01 Příbram III

IČ: 21829021
DIČ: CZ21829021
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 407087.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Příbram Média s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.

Autorská práva vyhrazena. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření jakýmkoli způsobem, mechanickým nebo elektronickým, v českém nebo jiném jazyce či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez písemného souhlasu společnosti Příbram Média s.r.o. zakázáno.
2014 - 2026 © Příbram Média s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz