18. 6. svátek má Milan

Teplárna rozproudila na Facebooku bouřlivou diskuzi

17. září 2014   (06:41)
Teplárna rozproudila na Facebooku bouřlivou diskuzi

Soudní spor ohledně příbramské teplárny není do dnešního dne rozhodnut.


Přibližně stovka diskuzních příspěvků se objevila pod rozhovorem s příbramským podnikatelem Tomášem Melicharem, který byl umístěn na sociální síti Facebook. Názory si zde vyměňovali právě Melichar a dřívější příbramský starosta Josef Vacek (KDU-ČSL). Kromě žaloby na město, kterou společnost Investa připravuje, byla dalším z témat příbramská teplárna.

V diskuzi mimo jiné padlo, že exstarosta Josef Vacek (KDU-ČSL) byl členem představenstva Příbramské teplárenské a.s., za což pobíral stejně jako další zástupce města Příbram Ivan Fuksa (ODS) roční odměny. V roce 1998 (před úpadkem teplárny do konkursu) to bylo 180 tisíc korun. Vacek v odměnách ani jejich výší nevidí nic zvláštního. Konkurs teplárny a údajnou ztrátu miliardy korun považuje za nejfalešnější polistopadový příbramský mýtus, který prý sloužil k odstranění jeho osoby z komunální politiky.

Byl potřeba úvěr ve výši 500 milionů?

Jádrem sporu mezi Josefem Vackem a Tomášem Melicharem byl úvěr teplárny u ČSOB a samotné vlastnictví teplárny. „Město opravdu nikdy nevlastnilo teplárnu a proto o ni nemohlo z logiky věci přijít. Co se týče vlastnictví 116.816 kusů akcií, tak ty se staly okamžikem vyhlášení konkursu teplárny v roce 1998 naprosto bezcennými papíry,“ tvrdí v diskuzi Josef Vacek. Tomáš Melichar oponoval s tím, že město vlastnilo akcie společnosti a představenstvo akciové společnosti dalo majetek do zástavy na projekt George Tumy ze společnosti EMD, který provoz teplárny zabezpečoval. Melichar dále tvrdí, že právě Josef Vacek a představenstvo akciové společnosti udělalo z akcií teplárny bezcenné papíry.

Podle Vacka sice byly na Příbram bezúplatně převedeny technologické části budoucí teplárny, ale pro dostavbu bylo potřeba 500 milionů korun. „Zásadně jsem odmítl riziko, aby si na dostavbu vzalo peníze město Příbram. Věděl jsem, že pro radnici by přijetí takového úvěru bylo polibkem smrti,“ vysvětluje proč si úvěr nevzalo přímo město Příbram. Melichar však oponuje tím, že teplárna byla zkolaudovaná a funkční a 500 milionů mělo být použito na implementaci elektrárny do teplárny. Dále kritizuje podmínky úvěru od ČSOB, které celý projekt a poté i teplárnu pohřbily. Také poukázal na fakt, že ceny tepla nadále rostou, i když cena základního vstupu, kterým je uhlí, klesla na polovinu. Podle Vacka však teplárna funkční nebyla a bez této investice nemohla být uvedena do provozu. „Bez výroby elektrické energie by příbramská teplárna neměla vůbec žádnou šanci ekonomicky jakkoliv přežít,“ uzavírá Vacek.

Teplárna je v konkursu již 15 let

Kauza příbramské teplárny se vleče již od devadesátých let, její konkurz trvá již 15 let. Příbramskou teplárnu dostalo město Příbram od státu. Radnice pod vedením Josefa Vacka ale s řízení neměla zkušenosti a najala si na tuto práci společnost EMD. Během spolupráce s touto společností byla uzavřena celá řada podezřelých smluv. Kvůli zadlužení teplárny a následnému 80 milionovému dluhu Mostecké uhelné se teplárna dostala do konkursu. Hodnota teplárny tak rapidně klesla a téměř všechny její akcie prodalo město Karlu Kaprovi za 580 tisíc, které ale nikdy nezískalo, protože teplárnu převedlo dříve, než získalo peníze. Soudní spor, který stále probíhá, se točí kolem vlastnictví více než kilometru dlouhého potrubí. Od roku 2004 ale nedošlo k žádnému soudnímu jednání.

Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.


zdroj: text: pribram.cz
foto: Česká televize

autor: MJDalší články

Příbram bude prosazovat obchvat i za cenu vlastních investic Příbram bude prosazovat obchvat i za cenu vlastních investic Příbram bude prosazovat výstavbu jihovýchodního obchvatu města i za cenu vlastních investic a ústupků. Na dnešním jednání zastupitelstva to řekl starosta Jan Konvalinka Reagoval tak na kritiku lidí ze Zdaboře, kteří se obávají zvýšeného hluku z obchvatu 17. června 2019   (19:30) Příbram o víkendu žila, i počasí se nad námi slitovalo Příbram o víkendu žila, i počasí se nad námi slitovalo Příbram o uplynulém víkendu skutečně žila. Připraveny byly kulturní i sportovní akce pro širokou veřejnost. 17. června 2019   (15:43) Jednání zastupitelů dnes poprvé zahájí nový starosta Jan Konvalinka Jednání zastupitelů dnes poprvé zahájí nový starosta Jan Konvalinka Průběh dnešního jednání by mohl být opravdu krátký a klidný. 17. června 2019   (15:29) Guláš dělá hezká těla Guláš dělá hezká těla V Březnici se v sobotu soupeřilo ve vaření guláše 17. června 2019   (12:54) Novák Fest - děti se hýbaly, tvořily a zkoušely Novák Fest - děti se hýbaly, tvořily a zkoušely V neděli 16. června děti rozhýbaly areál Nového rybníka 17. června 2019   (10:34) Bahna bez bahna? I tak to bude velkolepé Bahna bez bahna? I tak to bude velkolepé V sobotu 22. června se na Bahnech uskuteční jubilejní 30. ročník největší společné ukázky současné i historické vojenské techniky v Evropě 17. června 2019   (08:07) Pičín na Příbramsku plánuje průzkumné vrty a chce stavět vodovod Pičín na Příbramsku plánuje průzkumné vrty a chce stavět vodovod Pičín nyní žádný centrální zdroj pitné vody nemá. 17. června 2019   (05:45) Tatínkové mají dnes svůj den, nezapomněli jste popřát? Tatínkové mají dnes svůj den, nezapomněli jste popřát? Den matek se slaví ve velkém, na tatínky se často zapomíná 16. června 2019   (17:14) Novinky ve vlakovém jízdním řádu nepotěší obyvatele Bělčic a Myslína Novinky ve vlakovém jízdním řádu nepotěší obyvatele Bělčic a Myslína Pokud se neseženou finance, budou všechny osobní vlaky končit/začínat v Březnici 16. června 2019   (14:19) Divadlo A. Dvořáka bude hrát pod širým nebem Divadlo A. Dvořáka bude hrát pod širým nebem Skanzen Vysoký Chlumec je už téměř vyprodaný, na ostatní představení jsou ještě vstupenky k dispozici 16. června 2019   (11:05)Kodex redakce Reklama Kontakty Informace o cookies Ochrana osobních údajů
Provozovatel portálu pribram.cz Rosalota, s. r. o.
Žižkova 708
261 01 Příbram II

IČ: 02289288
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 217655.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Rosalota, s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
2014 - 2019 © Rosalota, s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz