19. 9. svátek má Zita

Teplárna rozproudila na Facebooku bouřlivou diskuzi

17. září 2014   (06:41)
Teplárna rozproudila na Facebooku bouřlivou diskuzi

Soudní spor ohledně příbramské teplárny není do dnešního dne rozhodnut.


Přibližně stovka diskuzních příspěvků se objevila pod rozhovorem s příbramským podnikatelem Tomášem Melicharem, který byl umístěn na sociální síti Facebook. Názory si zde vyměňovali právě Melichar a dřívější příbramský starosta Josef Vacek (KDU-ČSL). Kromě žaloby na město, kterou společnost Investa připravuje, byla dalším z témat příbramská teplárna.

V diskuzi mimo jiné padlo, že exstarosta Josef Vacek (KDU-ČSL) byl členem představenstva Příbramské teplárenské a.s., za což pobíral stejně jako další zástupce města Příbram Ivan Fuksa (ODS) roční odměny. V roce 1998 (před úpadkem teplárny do konkursu) to bylo 180 tisíc korun. Vacek v odměnách ani jejich výší nevidí nic zvláštního. Konkurs teplárny a údajnou ztrátu miliardy korun považuje za nejfalešnější polistopadový příbramský mýtus, který prý sloužil k odstranění jeho osoby z komunální politiky.

Byl potřeba úvěr ve výši 500 milionů?

Jádrem sporu mezi Josefem Vackem a Tomášem Melicharem byl úvěr teplárny u ČSOB a samotné vlastnictví teplárny. „Město opravdu nikdy nevlastnilo teplárnu a proto o ni nemohlo z logiky věci přijít. Co se týče vlastnictví 116.816 kusů akcií, tak ty se staly okamžikem vyhlášení konkursu teplárny v roce 1998 naprosto bezcennými papíry,“ tvrdí v diskuzi Josef Vacek. Tomáš Melichar oponoval s tím, že město vlastnilo akcie společnosti a představenstvo akciové společnosti dalo majetek do zástavy na projekt George Tumy ze společnosti EMD, který provoz teplárny zabezpečoval. Melichar dále tvrdí, že právě Josef Vacek a představenstvo akciové společnosti udělalo z akcií teplárny bezcenné papíry.

Podle Vacka sice byly na Příbram bezúplatně převedeny technologické části budoucí teplárny, ale pro dostavbu bylo potřeba 500 milionů korun. „Zásadně jsem odmítl riziko, aby si na dostavbu vzalo peníze město Příbram. Věděl jsem, že pro radnici by přijetí takového úvěru bylo polibkem smrti,“ vysvětluje proč si úvěr nevzalo přímo město Příbram. Melichar však oponuje tím, že teplárna byla zkolaudovaná a funkční a 500 milionů mělo být použito na implementaci elektrárny do teplárny. Dále kritizuje podmínky úvěru od ČSOB, které celý projekt a poté i teplárnu pohřbily. Také poukázal na fakt, že ceny tepla nadále rostou, i když cena základního vstupu, kterým je uhlí, klesla na polovinu. Podle Vacka však teplárna funkční nebyla a bez této investice nemohla být uvedena do provozu. „Bez výroby elektrické energie by příbramská teplárna neměla vůbec žádnou šanci ekonomicky jakkoliv přežít,“ uzavírá Vacek.

Teplárna je v konkursu již 15 let

Kauza příbramské teplárny se vleče již od devadesátých let, její konkurz trvá již 15 let. Příbramskou teplárnu dostalo město Příbram od státu. Radnice pod vedením Josefa Vacka ale s řízení neměla zkušenosti a najala si na tuto práci společnost EMD. Během spolupráce s touto společností byla uzavřena celá řada podezřelých smluv. Kvůli zadlužení teplárny a následnému 80 milionovému dluhu Mostecké uhelné se teplárna dostala do konkursu. Hodnota teplárny tak rapidně klesla a téměř všechny její akcie prodalo město Karlu Kaprovi za 580 tisíc, které ale nikdy nezískalo, protože teplárnu převedlo dříve, než získalo peníze. Soudní spor, který stále probíhá, se točí kolem vlastnictví více než kilometru dlouhého potrubí. Od roku 2004 ale nedošlo k žádnému soudnímu jednání.

Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.


zdroj: text: pribram.cz
foto: Česká televize

autor: MJDalší články

Krajský soud odsoudil březnického vraha na 17 let Krajský soud odsoudil březnického vraha na 17 let Případ vraždy čtyřiašedesátiletého muže otřásl Březnicí koncem dubna tohoto roku. Krajský soud dnes poslal Lukáše B. do vězení. 18. září 2019   (19:23) Pouťové atrakce nepustí téměř celý příští týden automobily na náměstí T. G. M. Pouťové atrakce nepustí téměř celý příští týden automobily na náměstí T. G. M. Letos poprvé po rekonstrukci náměstí T. G. Masaryka proběhne Václavská pouť přímo v centru města 18. září 2019   (17:43) Cvičení záchranných složek: Na Příbramsku havaroval autobus s vězni, dva utekli Cvičení záchranných složek: Na Příbramsku havaroval autobus s vězni, dva utekli Byl vyhlášen i traumaplán 18. září 2019   (14:18) Pražská ulice bezpečnější Pražská ulice bezpečnější Na základě podnětů od občanů se vedení města zabývalo situací, která nastává každý víkend na pěší zóně Pražské ulice. Lidé jdoucí touto nákupní třídou jsou nuceni proplétat se mezi zaparkovanými vozidly. 18. září 2019   (11:44) Konec potemnělým chodníkům v Příbrami? Konec potemnělým chodníkům v Příbrami? Na Flusárně si lidé po setmění svítí na cestu mobily. Město zde v horizontu několika měsíců instaluje LED lampy 18. září 2019   (11:26) Bude Příbram v oblasti sportu průkopnickým městem? Bude Příbram v oblasti sportu průkopnickým městem? Velkého ocenění se dostalo městu od sportovních odborníků, kteří se věnují koncepci sportu na celostátní úrovni 18. září 2019   (09:58) Ženou regionu se stala zakladatelka spolku Radost Příbramáčkům Ženou regionu se stala zakladatelka spolku Radost Příbramáčkům Jana Puklová Havelková. To je letošní Žena regionu pro Středočeský kraj 18. září 2019   (07:33) V Alce mají srdce na pravém místě. Přijďte se přesvědčit V Alce mají srdce na pravém místě. Přijďte se přesvědčit Handicapovaní klienti a jejich rodiny mají v Alce vždy dveře otevřené. Dnes budete moci vstoupit i vy 18. září 2019   (06:13) Vodním záchranářům na Slapech letos mírně přibylo zásahů Vodním záchranářům na Slapech letos mírně přibylo zásahů Nejzávažnější případ sezóny byla resuscitace jednačtyřicetiletého muže, který trpěl Romano-Wandrovým syndromem. Byl podán jeden výboj pomocí AED. Při součinnosti s ZZS byl pacient přiveden do plného vědomí. 17. září 2019   (20:20) Hořící vůz skončil v příkopu Hořící vůz skončil v příkopu Řidič vyvázl bez zranění 17. září 2019   (17:32)Kodex redakce Reklama Kontakty Informace o cookies Ochrana osobních údajů
Provozovatel portálu pribram.cz Rosalota, s. r. o.
Žižkova 708
261 01 Příbram II

IČ: 02289288
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 217655.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Rosalota, s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
2014 - 2019 © Rosalota, s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz