21. 9. svátek má Matouš

Ten, který vede. Film o legendárním cestovateli je v kinech

11. září 2021   (07:08)
Ten, který vede. Film o legendárním cestovateli je v kinech
foto: kino Příbram

Nový dokument Stingl – Malý velký Okima uvede příbramské kino v neděli 12. září od 16.00.


Narodil se v roce 1930 a i přes neprodyšnost hranic se mu během života podařilo procestovat téměř celý svět. Příběh českého cestovatele, etnografa, spisovatele a také čestného náčelníka indiánského kmene Kikapú aktuálně dokumentuje snímek Stingl – Malý velký Okima. Premiéru má ve čtvrtek 9. září, v příbramském kině jej máte možnost vidět v neděli 12. září od 16.00.

Miloslav Stingl byl nejen zapáleným dobrodruhem, o svých cestách do více než 150 zemí také pilně referoval ve čtyřech desítkách publikovaných knih. Zajímal se o domorodé indiánské kmeny včetně těch, které ještě inklinovaly ke kanibalismu (např. Ostrovy krásy, lásky a lidojedů). V knize Sex v pěti dílech světa, která byla rovněž zpracováno ve formátu audio, se věnoval sexuálním zvykům a obyčejům různých národů.
Anotace k novému dokumentárnímu filmu chválí také dokonalé komunikační dovednosti, které byly jednou z cestovatelových deviz. Uvádí se, že se – alespoň částečně – domluvil sedmnácti jazyky. Ke svému zvolení indiánským náčelníkem ovšem musel získat oficiální souhlas tehdejších komunistických úřadů. Indiánské jméno Miloslava Stingla zní Okima neboli „Ten, který vede“. Film vstupuje do kin rok a čtvrt po jeho smrti.
foto, video: TOTAL FILM / Stingl – Malý velký Okima (2021), oficiální trailer

Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.


zdroj: pribram.cz
autor: Magdalena Rezková

Další články

Příbramská průmyslovka oslaví 170. výročí. Patří mezi nejstarší školy v ČR Příbramská průmyslovka oslaví 170. výročí. Patří mezi nejstarší školy v ČR Na začátku listopadu tohoto roku uplyne právě sto sedmdesát let od zahájení vyučování … Meteorologové: Teplé počasí zůstane až do konce září, v říjnu se začne ochlazovat a přibude srážek Meteorologové: Teplé počasí zůstane až do konce září, v říjnu se začne ochlazovat a přibude srážek Meteorologové vydali dlouhodobou předpověď počasí. Výlov Sadoňského rybníka doprovodí myslivecké troubení i soutěže pro děti Výlov Sadoňského rybníka doprovodí myslivecké troubení i soutěže pro děti Během Myslivecko-rybářské slavnosti v Rožmitále pod Třemšínem koupíte živé ryby nebo … Pekárna plánuje investice za stovky milionů, nabírat bude více než 200 zaměstnanců Pekárna plánuje investice za stovky milionů, nabírat bude více než 200 zaměstnanců Město Příbram schválilo odprodej pozemků, které pekárna ke svému záměru … Tým, který dosahuje skvělých výsledků, přitahuje další šampiony Tým, který dosahuje skvělých výsledků, přitahuje další šampiony Příbramská firma Wheelabrator Czech (dříve DISA) dosahuje v současnosti vrcholu svého … Komerční sdělení Obchodní akademie oslavila sto let, ocenila emeritní ředitele i firmy Obchodní akademie oslavila sto let, ocenila emeritní ředitele i firmy Obchodní akademie Příbram zároveň stále vybírá ve veřejné anketě nové logo a v plánu … Archeologové našli na budované D4 u Čimelic pravěká sídliště i hroby Archeologové našli na budované D4 u Čimelic pravěká sídliště i hroby Máme zde minimálně dvě sídliště ze starší doby železné neboli z doby halštatské, což … Vnučka Ladislava Sitenského povypráví o fotografiích svého dědečka Vnučka Ladislava Sitenského povypráví o fotografiích svého dědečka Spolu s Adélou Kándlovou provede aktuální výstavou Na kole ředitel Galerie Františka … V Příbrami byla zahájena topná sezona V Příbrami byla zahájena topná sezona Příbramská teplárna zásobuje více než deset tisíc domácností teplem rozváděným po 18 …
Lidé začnou dostávat SMS o třetích dávkách očkování proti covidu Lidé začnou dostávat SMS o třetích dávkách očkování proti covidu Na podzim odborníci doporučují spojit přeočkování proti covidu-19 s očkováním proti …
Kodex redakce Reklama Pro média Kontakty
Provozovatel portálu pribram.cz Rosalota, s. r. o.
Žižkova 708
261 01 Příbram II

IČ: 02289288
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 217655.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Rosalota, s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
2014 - 2021 © Rosalota, s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz