15. 4. svátek má Anastázie




Téměř tři čtvrtiny Čechů nesouhlasí s uzákoněním manželství stejnopohlavních párů.

26. prosince 2018   (08:25)
Téměř tři čtvrtiny Čechů nesouhlasí s uzákoněním manželství stejnopohlavních párů.

Manželská práva ano, ale ne manželství, míní většina veřejnosti.



V souhrnu 71,6% dotázaných, kteří představují reprezentativní vzorek domácí populace nesouhlasí s uzákoněním manželství pro stejnopohlavní páry. Tento návrh, kterým se zabývá Poslanecká sněmovna si klade za cíl rozšířit práva, která vyplývají z institutu manželství i pro stejnopohlavní páry, které mají možnost uzavírat registrované partnerství.

Pokud by zákon o uzákonění manželství pro homosexuální páry byl přijat, registrované partnerství by tak zaniklo. Návrh na uzákonění pro stejnopohlavní páry tedy tzv. sňatky homosexuálů je vnímán jako naprosto nepřijatelný pro 62,7% dotázaných. Naopak jej vítá 10,8% veřejnosti a 15,3% veřejnosti je to jedno.

V Poslanecké sněmovně se při projednávání návrhu na uzákonění manželství jako svazku muže a ženy i na uzákonění možnosti manželství pro stejnopohlavní páry objevily tři zásadní návrhy. Největší podporu má návrh poslance hnutí ANO Patrika Nachera, který navrhuje uzákonění práv homosexuálním párům, která jsou shodná se stávajícím zákonem o manželství (narovnání práv - vdovské a vdovecké důchody, osvojení dětí druhým partnerem, SJM, příjmení, akt svatby se svědky atd.), ale s tím, že by se nadále jednalo o registrované partnerství a nikoli o manželství. S tímto návrhem souhlasí v souhrnu 71,3% dotázaných.

S lidoveckým návrhem na zakotvení manželství, jako vztahu muže a ženy, přímo do Základní listiny práv a svobod, pak vyjádřilo souhlas v souhrnu 67,4% veřejnosti.

Poslanecký návrh na uzákonění manželství i pro stejnopohlavní páry v souhrnu podporuje 20,2% dotázaných.

Z aktuálního průzkumu tedy jasně vyplývá, že většinová společnost v podstatě souhlasí s rozšířením práv stejnopohlavním párům v rámci registrovaného partnerství. Ovšem panuje jednoznačný názor veřejnosti na zachování institutu manželství ve stávajícím znění, tedy pro svazek muže a ženy.

Jak ostatně ukázal i dříve provedený průzkum společnosti SANEP, domácí populace vnímá již jako samozřejmost registrované partnerství a ve velké míře podporovala i osvojení biologického dítěte u homosexuálních párů. Nelze tedy říci, že by ochrana tradičního manželského svazku mezi mužem a ženou byla protestem proti svazkům homosexuálních párů, ale jedná se tedy spíše o zájem ochránit tradiční rodinné hodnoty, které logicky vycházejí ze svazku muže a ženy.

Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: Sanep
autor: top








Další články

Sucho se prohlubuje. Podle hydrologů už stromy trpí vodním šokem Sucho se prohlubuje. Podle hydrologů už stromy trpí vodním šokem Jaro zatím nepřináší krajině tolik potřebnou vláhu. Hydrologická i meteorologická data … AKTUÁLNĚ Příbramsko ve 30 sekundách: 30 sekund. Jeden detail. Jedna obec. Příbramsko ve 30 sekundách: 30 sekund. Jeden detail. Jedna obec. Příbramsko známe všichni. Ale známe ho opravdu? Spouštíme novou sérii krátkých … VIDEO V Příbrami začnou opravy březohorských ulic, zkomplikuje se parkování V Příbrami začnou opravy březohorských ulic, zkomplikuje se parkování Stavbaři budou v Příbrami od příštího pondělí opravovat Nádvoří Msgre. Korejse a … AKTUÁLNĚ Brdy očima dětí: CHKO vyhlásila velkou výtvarnou soutěž k desátému výročí Brdy očima dětí: CHKO vyhlásila velkou výtvarnou soutěž k desátému výročí Agentura ochrany přírody a krajiny ČR, Správa CHKO Brdy, společně se spolkem … AKTUÁLNĚ Ve Středočeském kraji čeká výměna řidičáku přes 65 tisíc lidí. Vyřídit ji lze online během pár minut Ve Středočeském kraji čeká výměna řidičáku přes 65 tisíc lidí. Vyřídit ji lze online během pár minut Více než 65 tisíc řidičů ve Středočeském kraji si letos musí vyměnit řidičský průkaz. … NEPŘEHLÉDNĚTE Pes v rozpáleném autě, had v obýváku, bobr v přepadu. Příbramští hasiči řešili 31 zvířecích záchran Pes v rozpáleném autě, had v obýváku, bobr v přepadu. Příbramští hasiči řešili 31 zvířecích záchran Zvířata v nesnázích volají o pomoc stejně jako lidé – a hasiči jsou u toho. V … ZVÍŘATA Legendární pochod Praha–Prčice slaví 60 let a láká další tisíce poutníků Legendární pochod Praha–Prčice slaví 60 let a láká další tisíce poutníků Velký zájem o dálkový pochod Praha-Prčice, který nepolevuje ani po desítkách let, … AKTUÁLNĚ Speed Marathon už ve středu: Kde všude bude policie měřit rychlost? Speed Marathon už ve středu: Kde všude bude policie měřit rychlost? Už ve středu 15. dubna vypukne každoroční bezpečnostní akce policie Speed Marathon, … AKTUÁLNĚ Šok v žebříčku kvality života: Příbram dopadla hůř než Ústí Šok v žebříčku kvality života: Příbram dopadla hůř než Ústí Nový Index prosperity regionů 2026 ukázal, kde se v Česku žije nejlépe. Zatímco … NEPŘEHLÉDNĚTE
Středočeští hygienici prověřili 203 školních jídelen, nedostatky zjistili v 60 Středočeští hygienici prověřili 203 školních jídelen, nedostatky zjistili v 60 Středočeští hygienici prověřili v letošním prvním čtvrtletí 203 školních jídelen a … NEPŘEHLÉDNĚTE
Kodex redakce Soutěže Reklama Pro média Kontakty
Provozovatel portálu pribram.cz Příbram Média s.r.o.
Na Flusárně 168
261 01 Příbram III

IČ: 21829021
DIČ: CZ21829021
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 407087.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Příbram Média s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.

Autorská práva vyhrazena. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření jakýmkoli způsobem, mechanickým nebo elektronickým, v českém nebo jiném jazyce či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez písemného souhlasu společnosti Příbram Média s.r.o. zakázáno.
2014 - 2026 © Příbram Média s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz