Téměř pětina lidí v nouzovém stavu víc pila alkohol, větší spotřebu přiznali muži
26. května 2020 (17:32)
foto: pribram.cz, ČTK
Nejčastěji se k navýšení jeho konzumace přiznávali lidé ve věkové skupině 26 až 35 let.
Téměř pětina lidí podle průzkumu pro Zdravotní pojišťovnu Ministerstva vnitra ČR v době nouzového stavu více pila alkohol. Nejčastěji se k navýšení jeho konzumace přiznávali lidé ve věkové skupině 26 až 35 let, následované mladšími od 18 do 25 let. Naopak nejmenší nárůst byl u věkové skupiny 56 až 64 let. Častěji větší spotřebu přiznali muži než ženy, informovala pojišťovna v tiskové zprávě. Nouzový stav byl vyhlášen kvůli epidemii nového typu koronaviru 19. března a skončil 18. května.
Průměrný Čech vypije ročně kolem 14 litrů čistého alkoholu. Roční spotřeba alkoholu, které nemá negativní důsledky na zdraví, by neměla podle odborníků překročit šest litrů. Za hranicí rizikového pití se pohybuje podle odhadů asi 15 procent dospělých.
Zdravotní rizika se zvyšují už při překročení jednoho piva nebo dvou deci vína každý den. "Alkohol přímo souvisí se vznikem až devíti druhů rakovin, cirhózy jater, řídnutí kostí, infarktem nebo alkoholovou demencí. Nadměrná spotřeba přinášející zdravotní rizika přitom vůbec nemusí a většinou není spojená přímo se závislostí," uvedl Michal Miovský z Kliniky adiktologie 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy a Všeobecné fakultní nemocnice.
Nadměrná konzumace alkoholu má podle odborníků také negativní důsledky pro imunitu. Má také vliv na myšlení, úsudek a chování. Významně podporuje agresivní chování a je jednou z nejvýznamnějších příčin domácího násilí. V době, kdy lidé tráví mnohem více času spolu v domácnostech, jsou ve větším stresu a strachu, může podle odborníků vyšší konzumace alkoholu snadno vyústit v agresivní chování vůči partnerům, seniorům či dětem.
V průzkumu agentury Ipsos Instant Research odpovídalo ve dnech 14. až 16. dubna téměř 1650 respondentů ve věku 18 až 65 let. První případy nákazy nemocí způsobenou novým typem koronavirus se v ČR objevily 1. března. Od 11. března byly uzavřené školy, velká část lidí pracovala z domova a trávila většinu času jen ve své domácnosti.
Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz
ČTK
ČTK
autor: Tomáš Pečenka
Další články
Černé a šedé e-shopy s dálničními známkami vás mohou připravit o desetitisíce. Na co si dát pozor při nákupu?
Elektronická dálniční známka v Česku funguje už pět let. Přesto se na internetu stále …
Adventní koncert FIT SENIOR přilákal do auly přes stovku návštěvníků
Příbram se opět rozezněla adventními tóny. Třetí ročník koncertu FIT SENIOR přivedl do …
„Rozpočet je proinvestiční, máme finanční rezervu. Bazén se blíží,“ říká místostarosta Karpíšek
Město Příbram schválilo rozpočet na rok 2026 i střednědobý výhled do let 2027–2028. …
ROZHOVOR
Nové výsadby vracejí brdským lesům jejich přirozenou podobu
V CHKO Brdy probíhá řada projektů zaměřených na obnovu a podporu přirozené druhové …
Ježíšek v útulku: Adventní nadílka pro chlupáče v Lazci
V předvánočním čase se v Příbrami chystá akce, která potěší nejen psí obyvatele …
FOTOGALERIE
Dopravní omezení v Příbrami: Dlouhá ulice bude v úterý uzavřena kvůli jeřábu
Adventní doprava v Příbrami si vyžádá od řidičů další dávku trpělivosti. K už …
Doprava
Vánoce v hornickém domku i pod zemí: Muzeum láká na sváteční program a výstavu příbramských betlémů
Předvánoční atmosféra, tradiční řemesla, koledy i prohlídky podzemí. Příbramské …
Zloději mají přes zimu žně: Jak ochránit svou chatu či chalupu
S příchodem zimy začíná pro zloděje zaměřující se na chaty a chalupy hlavní sezóna. …
Příbramská galerie představuje dílo Taji Spasskové
Výstava Matter od Absence je první velkou sólovou výstavou multidisciplinární …
Gastro agent: Pizza Italia Příbram
Fast-food je hlavně o rychlosti. Ale v době, kdy se jídlo mění v logistiku, hledáme …
Fast food




