23. 3. svátek má Ivona




Téměř každý desátý. U 67 školáků odhalily testy v Sedlčanech sedm případů koronaviru

15. února 2021   (18:05)
Téměř každý desátý. U 67 školáků odhalily testy v Sedlčanech sedm případů koronaviru
foto: pribram.cz, ČTK

Projektu se účastnili prvňáci a druháci ze čtyř tříd, souhlas dali rodiče 85 procent žáků. Někteří ale dnes do školy nedorazili, jiní rodiče naopak změnili názor a testování dětí dodatečně umožnili.


Na 2. základní škole v Sedlčanech na Příbramsku dnes začalo zkušební testování žáků na koronavirus. Z 67 školáků, kteří se do něj zapojili, mělo sedm pozitivní výsledek. Měli by nyní podstoupit klasické PCR testy. Neinvazivní antigenní testy ze slin zajistila ze své iniciativy sedlčanská zubní lékařka Laura Roden, řekl ČTK ředitel školy Jaroslav Nádvorník.

Lékařka rodiče upozornila na možnost falešné pozitivity. V takovém případě by se pozitivně testovaní žáci brzy vrátili do školy, jinak je čeká karanténa. Projektu se účastnili prvňáci a druháci ze čtyř tříd, souhlas dali rodiče 85 procent žáků. Někteří ale dnes do školy nedorazili, jiní rodiče naopak změnili názor a testování dětí dodatečně umožnili.
Další testování je plánováno ve čtvrtek, ve středu mají testy podstoupit také žáci na základní škole v nedalekých Petrovicích. "Je to iniciativa paní doktorky a já jsem jí byl jenom velmi rád k ruce s organizačními záležitostmi," uvedl Nádvorník. Tento týden zajistila testy Roden. Příští týden má testování v Sedlčanech pokračovat, testy ze slin by mělo zaplatit město. Kdo je bude případně hradit dál, je podle Nádvorníka otázkou.
Nádvorník s lékařkou Roden informovali o zamýšleném testování ministra školství Roberta Plagu (za ANO), následně se jim ozval Úřad vlády. Ve čtvrtek se měl na testování do Sedlčan přijet podívat premiér Andrej Babiš (ANO), nakonec se ale omluvil.

Vedení školy v neděli uspořádalo videokonferenci s rodiči, kde je informovalo o způsobu testování. "Paní doktorka ukazovala veškeré trychtýřky a zkumavky, kam děti budou plivat. Jsou to antigenní slinné testy," řekl Nádvorník.
Dnešní školní den v Sedlčanech začal běžnou výukou a od 9:30 začalo testování. Výsledky lze zjistit do 15 minut. S vyhodnocením se však čekalo, až budou odebrány vzorky všem testovaným školákům.

Ve středu počítají s podobným testováním i na základní škole v Petrovicích, podle ředitelky Hany Vošahlíkové si ho ale řada rodičů nepřeje. Z 13 prvňáků se jich určitě zapojí sedm, v případě deseti druháků má škola zatím souhlas od rodičů dvou dětí a na odpověď tří ještě čeká. "Docela jsem z toho zklamaná," dodala ředitelka. Podle starosty Petra Štěpánka (STAN) i v tomto případě testy zajistila Roden, další by pak měla hradit zřejmě obec. "Pokud by to nezaplatila pojišťovna nebo ministerstvo, tak to dáme z obecního," řekl Štěpánek ČTK.

Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz
ČTK
autor: Tomáš Pečenka








Další články

Velikonočním vlakem údolím Vlčavy: historická jízda pro celou rodinu Velikonočním vlakem údolím Vlčavy: historická jízda pro celou rodinu Na železnici v Rožmitále pod Třemšínem už tuto sobou 28. března se můžete svézt … TIP NA VÝLET D4 u Staré Hutě se znovu zúží:. ŘSD začne další etapu rekonstrukce mostu D4 u Staré Hutě se znovu zúží:. ŘSD začne další etapu rekonstrukce mostu Dálnice D4 se od dubna opět zúží. Ředitelství silnic a dálnic zahájí demolici a … DOPRAVA Příbramská lékařka MUDr. Bartášková: Cukrovka je nemoc, kde úspěch léčby drží v rukou i pacient Příbramská lékařka MUDr. Bartášková: Cukrovka je nemoc, kde úspěch léčby drží v rukou i pacient Diabetes patří mezi nejčastější civilizační onemocnění současnosti a počet pacientů … ZDRAVOTNICTVÍ Změna barvy očí? Tentokrát opravdu natrvalo. Změna barvy očí? Tentokrát opravdu natrvalo. Toužili jste někdy po modrých, zelených nebo prostě jiných očích, než jaké máte od … Kdo nabízí nejlepší internet v Příbrami? Přehled poskytovatelů, typů připojení i kvality Kdo nabízí nejlepší internet v Příbrami? Přehled poskytovatelů, typů připojení i kvality Rychlost a kvalita internetu v Příbrami se může lišit dům od domu. Někde vede optika, … Končící zima vyjde středočeské silničáře o 100 milionů korun dráž než minulá, další náklady spolykají opravy Končící zima vyjde středočeské silničáře o 100 milionů korun dráž než minulá, další náklady spolykají opravy Končící zima vyjde středočeské silničáře dráž než minulá. Náklady na zimní údržbu … DOPRAVA Babička žije, pes hladoví a pravda bolí. Do Příbrami míří Modrý z nebe Babička žije, pes hladoví a pravda bolí. Do Příbrami míří Modrý z nebe Divadlo A. Dvořáka Příbram přichází s novou inscenací současného autora Michaela … KULTURA Jak bezbariérová je Příbram v roce 2026? Město se zlepšuje, lidé ale narážejí na problémy Jak bezbariérová je Příbram v roce 2026? Město se zlepšuje, lidé ale narážejí na problémy Bezbariérovost se v posledních letech stává jedním z důležitých témat rozvoje města. V … ANKETA Dagmar Pecková: „Někteří lidé nemají odvahu říct pravdu. Já ano.“ Dagmar Pecková: „Někteří lidé nemají odvahu říct pravdu. Já ano.“ Dagmar Pecková patří k nejvýraznějším českým umělkyním posledních desetiletí. Operní … ROZHOVOR
Konec šifrovaných zpráv na Instagramu. Co se změní a na co si dát pozor Konec šifrovaných zpráv na Instagramu. Co se změní a na co si dát pozor Uživatelé Instagramu čeká důležitá změna. Po 8. květnu 2026 už platforma nebude … NEPŘEHLÉDNĚTE
Kodex redakce Soutěže Reklama Pro média Kontakty
Provozovatel portálu pribram.cz Příbram Média s.r.o.
Na Flusárně 168
261 01 Příbram III

IČ: 21829021
DIČ: CZ21829021
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 407087.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Příbram Média s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.

Autorská práva vyhrazena. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření jakýmkoli způsobem, mechanickým nebo elektronickým, v českém nebo jiném jazyce či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez písemného souhlasu společnosti Příbram Média s.r.o. zakázáno.
2014 - 2026 © Příbram Média s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz