4. 12. svátek má Barbora
Téměř jedna kniha denně. To je celkové skóre příbramské Čtenářky roku 2020

14. března 2021   (09:00)
Téměř jedna kniha denně. To je celkové skóre příbramské Čtenářky roku 2020
foto: pribram.cz

Prvenství v počtu vypůjčených e-knih si za loňský rok odnesla Martina Dandová. Kromě 40 elektronických si v příbramské knihovně vybrala dalších 273 tištěných knih.


Svaz knihovníků a informačních pracovníků ČR se v loňském roce rozhodl opět, a to podesáté, najít svého nejlepšího čtenáře. „Pátralo se po člověku, který si v roce 2020 půjčil nejvíce elektronických knih. V Příbrami to opravdu nebylo složité,“ uvádí příbramská Knihovna Jana Drdy. Absolutní vítězkou se 40 vypůjčenými e-knihami byla vyhlášena Martina Dandová. Kromě elektronických „listovala“ vloni také 273 tištěnými knihami z příbramské knihovny.
 

„Jsem člověk, který knížku bere všude s sebou, ať už jde kamkoliv. Čtení je mým největší koníčkem a bez knih si už neumím představit život,“ prozrazuje v písemném rozhovoru pro příbramskou knihovnu Martina Dandová. Aktuální situace zatím nedovoluje setkání v knihovně a osobní gratulace se odehraje v příhodnější době.
 
Martina Dandová se domnívá, že je průměrně rychlý čtenář: „Někde jsem slyšela, že člověk by měl v průměru přečíst za hodinu zhruba 50 až 60 stran, což by u mě tak odpovídalo. Ale také zaleží na tom, jakou zrovna čtu knížku.“ Knihy si vybírá podle názorů lidí na internetu např. v Databázi knih nebo na kanálech YouTube a Instagram, na základě doporučení kamarádů či předchozí zkušenosti s autorem.
 
A jak se staví ke kategorii e-knih, jejichž se stala top příbramskou čtenářkou? „E-knihy jsou pro mě příjemné, a mnohdy i pohodlnější, protože doma nezabírají tolik místa. Ale papírové knihy pro mě budou vždy na prvním místě. Z knihovny si e-knihy půjčuji hlavně, když není možnost knihu získat v papírové podobě,“ říká Martina Dandová. Elektronickou cestou se dostává také k oblíbeným textům ve slovenštině.
 

Jako nejlepší knížku z loňské hromady přečtených vybírá Martina Dandová Mlčící fontány od spisovatelky Ruty Sepetys: „Je to výborný příběh ze Španělska z doby vlády diktátora Franca.“ A aktuálně je ve svém oblíbeném křesle začtená do dvou titulů: Mlhy nad Shadow Sands autora Roberta Bryndzy a Černého léta od M.W. Cravena.
 
Jako nejlepší knížku z loňské hromady …
foto: pribram.cz


Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.


zdroj: pribram.cz
autor: Magdalena Rezková

Další články

Ve středočeských nemocnicích je 447 lidí s covidem, zařízení omezují péči Ve středočeských nemocnicích je 447 lidí s covidem, zařízení omezují péči V posledních třech dnech přibývalo zhruba po 20 pacientech s covidem denně Ministr zdravotnictví nedoporučuje návštěvu čerta a Mikuláše, případně mají mít respirátory Ministr zdravotnictví nedoporučuje návštěvu čerta a Mikuláše, případně mají mít respirátory Další protiepidemická doporučení se chystají k vánočním svátkům. V Novém Kníně ukradl zloděj cigarety za tři tisíce. Do pátrání se zapojilo 11 policejních hlídek i vrtulník V Novém Kníně ukradl zloděj cigarety za tři tisíce. Do pátrání se zapojilo 11 policejních hlídek i vrtulník Po pachateli policie pátrá, ujížděl směrem k hlavnímu městu. Příbramská nemocnice od pondělí opět spustí aplikaci protilátek Příbramská nemocnice od pondělí opět spustí aplikaci protilátek Počet pacientů s koronavirem během tohoto týdne poklesl. Po nárazu auta do stromu museli hasiči řidičku vyprostit, cestovala s malým dítětem Po nárazu auta do stromu museli hasiči řidičku vyprostit, cestovala s malým dítětem Žena utrpěla vážné poranění hlavy. S napojením na umělou plicní ventilaci byla letecky … Příbramští zastupitelé budou jednat o rozpočtu i ceně vodného Příbramští zastupitelé budou jednat o rozpočtu i ceně vodného Poslední jednání zastupitelstva v letošním roce proběhne v pondělí 6. prosince. Na … Setkání při bronzové adventní neděli bude na březohorském náměstí J. A. Alise. Setkání při bronzové adventní neděli bude na březohorském náměstí J. A. Alise. V kostele sv. Vojtěcha bude vystupovat Vepřekův smíšený sbor a zapálena bude také … Bezdomovec v Březnické pravděpodobně zemřel na otravu oxidem uhelnatým Bezdomovec v Březnické pravděpodobně zemřel na otravu oxidem uhelnatým V Příbrami v noci na čtvrtek hořela garáž, uvnitř našli hasiči mrtvého muže. Speciálně … Dětský domov v Lazci letos přivítal pět nováčků, čtyři z nich jsou sourozenci Dětský domov v Lazci letos přivítal pět nováčků, čtyři z nich jsou sourozenci „Z domova odešlo na konci školního roku pět dospělých dětí, které ukončily střední …
Testování v příbramských školách odhalilo necelé procento pozitivních žáků Testování v příbramských školách odhalilo necelé procento pozitivních žáků Nejvíc ohnisek je ve školách a začínají se objevovat ohniska v zařízeních sociální …
Kodex redakce Reklama Pro média Kontakty
Provozovatel portálu pribram.cz Rosalota, s. r. o.
Žižkova 708
261 01 Příbram II

IČ: 02289288
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 217655.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Rosalota, s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
2014 - 2021 © Rosalota, s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz