2. 8. svátek má Gustav

Téměř 60 pojmenování pro pomlázku: Muzeum Českého krasu otevřelo velikonoční instalaci

18. dubna 2025   (11:40)
Téměř 60 pojmenování pro pomlázku: Muzeum Českého krasu otevřelo velikonoční instalaci
foto: Muzeum Českého krasu

„Návštěvníci jsou zváni ke spolupráci – na tabuli mohou dopsat další pojmenování, která znají a která nám unikla,“ vyzývá ředitelka berounského muzea Karin Kriegerbecková k účasti na instalaci Velikonoční koleda, kterou je možné navštívit do 22. dubna.


Muzeum Českého krasu v Berouně připravilo instalaci, která se zaměřuje na velikonoční koledování. K vidění jsou tak pomlázky se soupisem padesáti sedmi jejich názvů. „Návštěvníci jsou zváni ke spolupráci – na tabuli mohou dopsat další pojmenování, která znají a která nám unikla,“ uvádí ředitelka Muzea Českého krasu Karin Kriegerbecková.

Vystaveny jsou kraslice zpracované různými technikami. S pomocí průvodce se dozvíte, jak vypadá zdobení kotejškem, jak poznat chodskou straku a další tematické informace. Instalace dále představuje koledy z Berounska a okolí. „Zajímavostí jsou koledy k porovnání z Litně a z Loděnice, které byly původně jednou a touž koledou, ale slovním předáváním se časem rozrůznily,“ vysvětluje Karin Kriegerbecková. Seznámíte se i s hrami, které se s vejci hrály a někde stále hrají – jako v Jivině na Berounsku.
Instalaci Velikonoční koleda s doprovodným programem pro děti je možné navštívit do úterý 22. dubna. Otevřeno je ve všední dny mezi 9.00 a 17.00, v neděli a o svátcích od 10.00 do 17.00 (s polední pauzou 12.00–12.45). V pokladně muzea lze zakoupit velikonoční zboží: ozdobičky ze šustí a různé druhy kraslic vytvořené Jaroslavou Zuskovou i skleněná vejce z nedaleké nenačovické sklárny Glasstar.
Instalaci Velikonoční koleda s doprovodným …
foto: Muzeum Českého krasu

Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz
autor: Magdalena Rezková








Související


Další články

Banán v kávě? Nový trend z Koreje dobývá kavárny. Ochutnali byste ho? Banán v kávě? Nový trend z Koreje dobývá kavárny. Ochutnali byste ho? Zapomeňte na cukr nebo karamelový sirup. Sociální sítě v posledních měsících zaplavuje … ZAJÍMAVOSTI Obří sumec z Orlíku má nový domov, v akváriu u zámku obdivují 160centimetrového dravce Obří sumec z Orlíku má nový domov, v akváriu u zámku obdivují 160centimetrového dravce Sladkovodní expozice nedaleko zámku Orlík nad Vltavou láká na novou atrakci v podobě … AKTUÁLNĚ V červenci zemřel na středočeských silnicích jeden člověk, loni jedenáct V červenci zemřel na středočeských silnicích jeden člověk, loni jedenáct V červenci zemřel při dopravních nehodách na silnicích ve Středočeském kraji jeden … DOPRAVA Nejdražší chyba při prodeji domu? Uděláte ji dřív, než zveřejníte první inzerát Nejdražší chyba při prodeji domu? Uděláte ji dřív, než zveřejníte první inzerát Co nám říkají klienti... „Podíval jsem se na podobné domy na internetu a cenu jsem … PR Kvalitu vody v části přírodních koupališť v Česku zhoršily sinice Kvalitu vody v části přírodních koupališť v Česku zhoršily sinice S narůstajícími teplotami se v části přírodních koupališť v Česku zhoršila kvalita … AKTUÁLNĚ Zralé léto v Brdech voní vřesovým nektarem Zralé léto v Brdech voní vřesovým nektarem Když se léto přehoupne do své druhé poloviny, bývá les krásně barevný. Tedy pokud není … POZNÁVÁME BRDY Moderní technika zůstala "v garáži": Při požáru pole u Milína musel zasahovat nezmar Tatra 148 Moderní technika zůstala "v garáži": Při požáru pole u Milína musel zasahovat nezmar Tatra 148 K požáru strniště na poli u obce Milín vyjížděly dnes odpoledne profesionální i … AKTUALIZOVÁNO Češi mění pláže za hory. Nový trend „coolcation“ dobývá Evropu Češi mění pláže za hory. Nový trend „coolcation“ dobývá Evropu Zatímco ještě před několika lety byly hlavním cílem letních dovolených pláže u … LIFESTYLE Pohonné hmoty v Příbrami: Benzin stagnuje, nafta někde podražila Pohonné hmoty v Příbrami: Benzin stagnuje, nafta někde podražila Za benzin Natural 95 zaplatíte momentálně v Příbrami v rozmezí od 41,50 Kč do 42,90 Kč … AKTUÁLNĚ
Nebezpečí požárů je extrémní. Středočeský kraj zavádí přísné zákazy Nebezpečí požárů je extrémní. Středočeský kraj zavádí přísné zákazy Od páteční půlnoci bude platit na celém území Středočeského kraje období zvýšeného … AKTUÁLNĚ
Kodex redakce Soutěže Reklama Pro média Kontakty
Provozovatel portálu pribram.cz Příbram Média s.r.o.
Na Flusárně 168
261 01 Příbram III

IČ: 21829021
DIČ: CZ21829021
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 407087.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Příbram Média s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.

Autorská práva vyhrazena. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření jakýmkoli způsobem, mechanickým nebo elektronickým, v českém nebo jiném jazyce či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez písemného souhlasu společnosti Příbram Média s.r.o. zakázáno.
2014 - 2026 © Příbram Média s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz