Telefon v toaletě: Podvodníci zneužili důvěru matek, které přišly o více než 120 tisíc korun
22. ledna 2025 (18:15)
foto: pribram.cz / Jakub Pečenka
Policisté z Příbramska varují před novým trikem kyberpodvodníků. Ti poslali SMS zprávy dvěma ženám, ve kterých se vydávali za jejich děti.
Během posledních dvou dnů přijali policisté oznámení o dvou podobných kyberpodvodech. Podvodníci použili další fintu, tentokrát poslali SMS zprávu dvěma ženám z Příbramska, kdy se vydávali za jejich děti.
V prvním případě tvrdila údajná dcera 60leté ženě, že jí spadl telefon do WC a může jí pouze psát, a to ze zapůjčeného telefonu. Požádala ji, aby jí zaslala finanční hotovost ke koupi nového telefonu a po další komunikaci s legendou, že peníze nedorazily, poškozená poslala platbu ještě jednou. Zaslala i své přihlašovací údaje do internetového bankovnictví. Nakonec přišla o více než sto tisíc korun.
Následující den pro změnu přišla textová zpráva z neznámého čísla 50leté ženě od jejího „syna“. Ten tvrdil, že má rozbitý mobil, protože mu spadnut do záchodu, ale že si již kupuje nový telefon, ale nemůže se teď dostat do svého bankovnictví. Poprosil o zaslání částky 20 tisíc korun na bankovní účet, který uvedl. Poškozená částku zaslala. Během krátké chvíle jí však volal její skutečný syn, který ale uvedl, že žádné peníze po ní nepožadoval, a až okamžitě kontaktuje banku a účet zablokuje.
Následující den pro změnu přišla textová zpráva z neznámého čísla 50leté ženě od jejího „syna“. Ten tvrdil, že má rozbitý mobil, protože mu spadnut do záchodu, ale že si již kupuje nový telefon, ale nemůže se teď dostat do svého bankovnictví. Poprosil o zaslání částky 20 tisíc korun na bankovní účet, který uvedl. Poškozená částku zaslala. Během krátké chvíle jí však volal její skutečný syn, který ale uvedl, že žádné peníze po ní nepožadoval, a až okamžitě kontaktuje banku a účet zablokuje.
Nejlepší obranou před kyberútoky je osvěta, na nástrahy virtuální světa je potřeba neustále upozorňovat a dále dodržovat pár základních pravidel. Nikdy nejednat dle nesmyslných pokynů, věci si ověřovat. Nikdy nedávat přihlašovací údaje do internetového bankovnictví či informace k platební kartě, nepřecházet do bankovnictví přes odkazy zaslané v SMS zprávách či v e-mailech. Nikdy neinstalovat neznámé aplikace do telefonu nebo počítače. Další informace o různých kyberpodvodech je možné získat v rámci projektu „Mysli než klikneš“ na odkaze https://www.bezpecnapribram.cz/kyberkriminalita.
Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz / PČR
autor: Oldřich Kozák
Další články
Policie ztotožnila ženu, která měla porodit dítě nalezené u stájí v Martinicích
Kriminalisté vyšetřují tragický případ z Martinic na Březnicku, kde bylo ve středu …
AKTUÁLNĚ
Jak můžeme v zimě pomoct zvířatům ve městě a neublížit jim
Zima je krásná, ale pro zvířata i ve městě často velmi náročná. Mrazivé noci, sníh a …
Lucie Pudilová : „Jdu si pro titul a děkuji Příbrami za podporu.“
Příbramská rodačka a jedna z nejvýraznějších českých MMA zápasnic Lucie Pudilová se po …
ROZHOVOR
Policie prověřuje nález mrtvého novorozeněte v Martinicích
V Martinicích na Březnicku se kriminalisté zabývají případem nalezeného těla …
AKTUÁLNĚ
V Příbrami odhalí pamětní desku fotografovi Františku Drtikolovi
Světově uznávaný fotograf František Drtikol bude mít v rodné Příbrami novou pamětní …
Začínají nominace do ankety Sportovec Příbramska 2025
Úspěchy sportovců z Příbramska za rok 2025 dostanou opět svou pozornost. Město Příbram …
Pohyb na tenkém ledě může být velkým rizikem
Silné mrazy lákají k zimním radovánkám, mezi které patří i bruslení a pohyb na …
Středočeský kraj chystá investice za miliardy. Velké změny čekají i Příbram
Středočeský kraj plánuje v roce 2026 rozsáhlé investice napříč sociální oblastí, …
ŘSD bude příští rok pokračovat v dostavbě Pražského okruhu i středočeské D7
Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) plánuje v roce 2026 ve Středočeském kraji několik …
Na silnici u Dubence havarovala dvě auta
V úterý před 15. hodinou se stala dopravní nehoda u Dubence na silnici I/18.




