11. 8. svátek má Zuzana

Tažní koně se utkají v Brdech: Lesní klání plné síly a dovedností

25. dubna 2025   (14:00)
Tažní koně se utkají v Brdech: Lesní klání plné síly a dovedností
foto: V Brdech uvidíte práci tažných koní. / VLS / se souhlasem

Tažní koně míří do Brd na lesní bitvu. Přímo v terénu drsné přírody budou k vidění ukázky tažných ořů. Netradiční klání koní vypukne tuto sobotu 26. dubna od 10 do 14 hodin v lokalitě Velcí u Ohrazenic na Jinecku.


Akce Vojenských lesů a statků má veřejnosti ukázat, že úloha koně v lese, a především v těžkém terénu, je důležitá i v tomto století.

„Na návštěvníky čeká hned několik disciplín, kde jim předvedeme, co koně umí. Jednou z nich bude i překážková dráha, kde kočí ukáže, jak umí s koněm manévrovat doslova na centimetry,“ popsal jeden z organizátorů a dlouholetý zaměstnanec VLS Milan Jura.

Přehlídka, která ukazuje chladnokrevné koně při práci v lese, je rok od roku populárnější. Na první ročník, který se uskutečnil v roce 2023, přišlo přes 2000 návštěvníků.

„S ohledem na ohlasy diváků při zařazení disciplíny absolutní tah v loňském roce jsme pro letošní ročník přidali další divácky atraktivní disciplínu, a tou je ukázka dovednosti při zdolávání uměle vytvořených překážek. Zároveň jsme rozšířili nabídku aktivit pro dětské návštěvníky o překážkovou dráhu a možnost svezení na koňském povozu. Věřím, že tato akce bude pro veřejnost vhodnou příležitostí vyrazit do přírody a přivítat jaro,“ přeje si ředitel hořovické divize VLS David Novotný.

Pro Vojenské lesy a statky je tato akce příležitostí, jak veřejnosti představit přístup k hospodaření v lese v rámci projektu Life Adapt Brdy. Na místě bude i občerstvení či lesní pedagogika pro děti.

Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
autor: Anna Svobodová








Související


Další články

Demence nemusí přijít tak brzy. Tři rizikové faktory rozhodují o celých 13 letech života Demence nemusí přijít tak brzy. Tři rizikové faktory rozhodují o celých 13 letech života Demenci dnes neumíme zastavit, ale podle nové studie ji dokážeme výrazně oddálit. Až o … ZDRAVOTNICTVÍ Novela stavebního zákona zrychluje výstavbu. Přírodu ale může stát víc, než se zdá Novela stavebního zákona zrychluje výstavbu. Přírodu ale může stát víc, než se zdá Novela stavebního zákona, kterou poslanci schválili v červenci, má zrychlit povolování … POLITIKA Srpnové zatmění Slunce: krátká tma uprostřed léta. Co uvidíme a kdy zvednout oči k nebi Srpnové zatmění Slunce: krátká tma uprostřed léta. Co uvidíme a kdy zvednout oči k nebi Ve středu 12. srpna 2026 nás čeká jeden z nejhezčích nebeských úkazů — částečné … ZAJÍMAVOSTI Při dalším poklesu Orlíku začne Povodí Vltavy využívat zásobu vody ze Slap Při dalším poklesu Orlíku začne Povodí Vltavy využívat zásobu vody ze Slap Hladiny všech toků klesají a situace začíná být kritická. Pokud hladina Orlické … AKTUÁLNĚ Tropické teploty v práci. Kdy musí zaměstnavatel zajistit pitný režim a ochranné nápoje Tropické teploty v práci. Kdy musí zaměstnavatel zajistit pitný režim a ochranné nápoje Letní vedra mohou výrazně ovlivnit pracovní podmínky. Pokud teploty na pracovišti … NEPŘEHLÉDNĚTE Pronajmout si dnes byt? Nejvíc letí malé. A zrekonstruované mizí nejrychleji Pronajmout si dnes byt? Nejvíc letí malé. A zrekonstruované mizí nejrychleji Nájemné dál roste a lidé mění své preference. Největší zájem je o menší byty, které se … NEPŘEHLÉDNĚTE Série požárů na Příbramsku: Sucho a silný vítr komplikují žně, v Boroticích platí třetí stupeň poplachu Série požárů na Příbramsku: Sucho a silný vítr komplikují žně, v Boroticích platí třetí stupeň poplachu Žně na Příbramsku dnes dramaticky komplikuje extrémní sucho a silný vítr, které … AKTUALIZOVÁNO Procházka lesem může skončit nebezpečným nálezem. Policie radí: Na munici nesahejte! Procházka lesem může skončit nebezpečným nálezem. Policie radí: Na munici nesahejte! Je čas prázdnin a dovolených a tak se v přírodě pohybuje více lidí než jindy. S tím … NEPŘEHLÉDNĚTE Středočeský kraj rozdělí 7,4 mil. Kč na domácí paliativní a ošetřovatelskou péči Středočeský kraj rozdělí 7,4 mil. Kč na domácí paliativní a ošetřovatelskou péči Na domácí paliativní a ošetřovatelskou péči poskytne Středočeský kraj 15 organizacím … AKTUÁLNĚ
Další vlna veder před námi. Po krátkém ochlazení znovu tropy Další vlna veder před námi. Po krátkém ochlazení znovu tropy Tento týden přinese převážně slunečné, teplé a suché počasí. Po krátkém ochlazení v … AKTUÁLNĚ
Kodex redakce Soutěže Reklama Pro média Kontakty
Provozovatel portálu pribram.cz Příbram Média s.r.o.
Na Flusárně 168
261 01 Příbram III

IČ: 21829021
DIČ: CZ21829021
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 407087.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Příbram Média s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.

Autorská práva vyhrazena. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření jakýmkoli způsobem, mechanickým nebo elektronickým, v českém nebo jiném jazyce či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez písemného souhlasu společnosti Příbram Média s.r.o. zakázáno.
2014 - 2026 © Příbram Média s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz