Tatínkové mají dnes svůj den, nezapomeňte jim popřát
20. června 2021 (08:52)
foto: ilustr/freepik
Zatímco maminkám přeje druhou květnovou neděli většina blízkých, na táty se stále trochu zapomíná. Přitom oslavovat otce napadlo Američanku Sonoru Smart Doddovou již před 111 lety.
V České republice připadá Den otců na třetí neděli v červnu. Spojit příjemné s užitečným a vytáhnout tatínky s rodinami na výlet nebo akci pořád není pro většinu kulturních či komerčních subjektů atraktivní.
Den otců se poprvé slavil v červnu 1910 v americkém městečku Spokane ve státě Washington. Tradici založila Sonora Smartová Doddová na počest svého otce, který ji a její bratry po smrti jejich matky sám vychoval. Nápad se zrodil při mši na Den matek. Zakladatelka mínila, že by si ocenění za péči zasloužili i muži, kteří se odpovědně a s láskou starají o své potomky a rodiny. Postupně se svátek rozšířil do desítek zemí světa. Někde se ale slaví v jiném než červnovém termínu a oslavy mívají také různou podobu.
Průzkum: Svého otce na Den otců někdy obdaroval zhruba každý třetí Čech
Svého otce na Den otců podle průzkumu společnosti Albert někdy obdaroval zhruba každý třetí Čech. Slaví ho především mladší generace, nejvíce lidé od 18 do 26 let. Favoritem mezi hmotnými dárky pro otce jsou piva, hlavně pivní speciály nebo piva z minipivovarů. Den otců každoročně připadá na třetí červnovou neděli, letos se tak slaví právě dnes. Průzkum společnost Albert provedla v květnu prostřednictvím služby Instant Research agentury Ipsos a účastnilo se ho 525 lidí.
Svého otce na Den otců podle průzkumu společnosti Albert někdy obdaroval zhruba každý třetí Čech. Slaví ho především mladší generace, nejvíce lidé od 18 do 26 let. Favoritem mezi hmotnými dárky pro otce jsou piva, hlavně pivní speciály nebo piva z minipivovarů. Den otců každoročně připadá na třetí červnovou neděli, letos se tak slaví právě dnes. Průzkum společnost Albert provedla v květnu prostřednictvím služby Instant Research agentury Ipsos a účastnilo se ho 525 lidí.
Oslavám Dne otců je nakloněno 54 procent respondentů mezi 18 až 26 lety. Ve věkovém rozmezí 27 až 35 let ho slaví 47 procent lidí. Čím starší Češi jsou, tím méně je u nich původně zámořský svátek zakořeněný. Do jeho oslav se někdy zapojilo 37 procent lidí mezi 36 až 44 lety, 22 procent respondentů ve věku 45 až 53 let a 21 procent Čechů, kterým je 54 až 65 let.
Průzkum dále ukázal, že nejčastěji lidé otce obdarovávají společně stráveným časem, například výletem. Při nákupu hmotných darů vybírají kromě piva také destiláty, případně slané a sladké delikatesy.
Zapojení mužů do péče o děti se podle Ligy otevřených mužů za posledních deset let výrazně zvýšilo. V případě návštěvy dětského lékaře nebo večerní hygiena dětí je jejich zapojení ve srovnání s rokem 2010 více než dvojnásobné, uvedl ředitel ligy Josef Petr.
Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz
autor: Tomáš Pečenka
Další články
Od neděle platí letní změna jízdních řádů regionálních vlaků Českých drah
V neděli 14. června vstoupila v platnost pravidelná letní změna vlakových jízdních …
AKTUÁLNĚ
Příští týden udeří tropické teploty
Po deštivém a chladnějším období se můžeme těšit na letní teploty.
AKTUÁLNĚ
Od července přichází velká změna. Každý pes musí do registru, jinak hrozí vysoká pokuta
Majitelé psů pozor — od 1. července vstupuje v platnost povinnost, která se dotkne …
ZVÍŘATA
Kam letos v Brdech? Nové Brdoviny přinášejí desítky tipů na výlety i zážitky
Nové vydání turistických novin Brdoviny je od tohoto týdne zdarma k dispozici …
NEPŘEHLÉDNĚTE
Nečín bude hostit BMX závody i koncerty. Dorazí kapely, DJ i skákací hrad pro děti
Milovníci adrenalinových sportů, hudby a letní zábavy by si měli v kalendáři označit …
NEPŘEHLÉDNĚTE
Díky!FEST přidává novinky. Děti čeká vlastní zóna, návštěvníky velká tombola
Letošní ročník Díky!FESTu, který se uskuteční 19. června v příbramském letním kině, …
Velký úspěch pro Příbram! Jednadvacetiletý zápasník z BC Příbram vybojoval titul mistra České republiky v MMA
Příbramský klub BC Příbram má nového mistra České republiky. Jednadvacetiletý zápasník …
SPORT
Příbram řeší bizarní problém: spodní prádlo spláchnuté ve veřejné toaletě vyřadilo WC z provozu.
Jen pár hodin před začátkem Hornických slavností muselo město řešit nepříjemnou …
Potkali jste zmiji nebo užovku?
Sezona je v plném proudu a když je příznivé počasí, vyráží do přírody stále více lidí. …
POZNÁVÁME BRDY
Březnici provoní kotlíky plné gulášů, chybět nebude hudba ani zábava
Milovníci gulášů, zbystřete! V sobotu 13. června se na Starém kluzišti v Březnici …
NEPŘEHLÉDNĚTE




