22. 3. svátek má Leona

Taktické cvičení v CHKO Brdy s reálnou simulací výbuchu munice prověřilo 200 hasičů

FOTO
28. dubna 2017   (06:16)
Taktické cvičení v CHKO Brdy s reálnou simulací výbuchu munice prověřilo 200 hasičů

Cvičení se konalo s cílem seznámit hasiče s riziky a základními taktickými principy zásahu s přítomností pyrotechnické zátěže a najít taktický zásahový koncept využitelný i pro další dopadové plochy


Se zrušením vojenského újezdu se zásahové obvody jednotek požární ochrany v Plzeňském kraji rozšířily o velkou část CHKO Brdy. Hasiči tak musí počítat se zásahem ve specifickém prostředí s pyrotechnickou zátěží, kde je přímo ohrožen jejich život. Aby v tomto směru mohli působit bezpečně a efektivně, je třeba zabezpečit odpovídajícím způsobem jejich výcvik. Pokud by jednotky v této oblasti zasahovaly při reálném požáru bez přípravy, byly by hasiči přímo ohroženi na životě.
Proto ve středu 26. dubna 2017 proběhlo v dopoledních hodinách taktické cvičení složek IZS na cílové ploše Kolvín v katastru obce Skořice. Námětem byl požár s následným výbuchem munice.
Cvičení se konalo s cílem seznámit hasiče s riziky a základními taktickými principy zásahu s přítomností pyrotechnické zátěže a najít taktický zásahový koncept využitelný i pro další dopadové plochy, zaměřený zejména na dopravu dostatečného množství vody na místo zásahu a požární obranu bez toho, že by hasiči museli do dopadové plochy přímo vstoupit. Hasiči si procvičili kyvadlovou dopravu vody cisternami, dálkovou dopravu vody pomocí hadicového vedení, plnění bambivaku pod vrtulníkem a organizovaný ústup v případě výbuchu munice, který při zásahu v souvislosti s požárem ne dopadových plochách reálně hrozí. Cvičení bylo též zaměřeno na spolupráci velitele zásahu a pyrotechnika PČR.
Akce se zúčastnilo téměř 200 hasičů jednotek HZS, SDH obcí a z Plzeňského, Karlovarského i Středočeského kraje a Spolkové republiky Německo. Spolu s nimi cvičila též jednotka Národního parku Šumava, která je pro případné zásahy v identickém prostředí bývalého VVP Dobrá voda na území NP Šumava vybavena, vyškolena a má se zásahy v nepřístupném terénu několikaleté zkušenosti. JPO byla zřízena na území bývalého VVP a hraničního pásma s množstvím vojenských střelnic vykazujících stejné rizikové parametry jako území CHKO Brdy. JPO má dlouholeté zkušenosti, za pomoci HZS je vyškolena, vybavena odpovídající technikou a připravena k efektivnímu zásahu nejen na území NP Šumava.
Kontingent ze Spolkové republiky Německo tvořený jednotkami PO z okresu Cham čítající více než 50 hasičů plnil úkoly v souvislosti s dálkovou dopravou vody a leteckým hašením. Jedním z cílů cvičení bylo i zvládnutí koordinace a řízení zásahu v situaci, kdy zasahující mluví různými jazyky. Jednalo se o procvičení činností, které by němečtí hasiči prováděli při společného zásahu na našem území v rámci příhraniční spolupráce při rozsáhlých požárech například na Šumavě
O bezpečnost na příjezdových trasách i místě výcviku se staralo 15 příslušníků PČR. Pyrotechnická služba PP provedli imitovaný výbuch munice.
Se zrušením vojenského újezdu se zásahové …









Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: HZS ČR
autor: TP








Další články

Dagmar Pecková: „Někteří lidé nemají odvahu říct pravdu. Já ano.“ Dagmar Pecková: „Někteří lidé nemají odvahu říct pravdu. Já ano.“ Dagmar Pecková patří k nejvýraznějším českým umělkyním posledních desetiletí. Operní … ROZHOVOR Konec šifrovaných zpráv na Instagramu. Co se změní a na co si dát pozor Konec šifrovaných zpráv na Instagramu. Co se změní a na co si dát pozor Uživatelé Instagramu čeká důležitá změna. Po 8. květnu 2026 už platforma nebude … NEPŘEHLÉDNĚTE Je bobr škůdce nebo pomáhá přírodě? I to se můžete dozvědět na zámečku uprostřed Brd Je bobr škůdce nebo pomáhá přírodě? I to se můžete dozvědět na zámečku uprostřed Brd Dům přírody Brd připravil na sobotu 21. března tematické odpoledne věnované … POZNÁVÁME BRDY Další stopka větrníkům? Pečice rozhodly v referendu Další stopka větrníkům? Pečice rozhodly v referendu Příbramsko má za sebou další hlasování o větrných elektrárnách. Po Starosedlském … VIDEO Podvodníci stále útočí. Příbramská policie řešila přes 200 případů za rok Podvodníci stále útočí. Příbramská policie řešila přes 200 případů za rok Důvěřivost lidí podle policie často nezná mezí. Zatímco na ulici by většina lidí svou … Rozkvétá, když zima ještě drží vládu: jedovatý lýkovec láká vůní a legendami Rozkvétá, když zima ještě drží vládu: jedovatý lýkovec láká vůní a legendami Květy lýkovce náleží mezi první květy nejen jara, ale prvních měsíců roku. Keř totiž … POZNÁVÁME BRDY Odešel neporazitelný Ranger: Ve věku 86 let zemřel legendární Chuck Norris Odešel neporazitelný Ranger: Ve věku 86 let zemřel legendární Chuck Norris Svět ztratil jednu z největších ikon akčního filmu a bojových umění. Americký herec … Další komentovaná vycházka k výročí první písemné zmínky o městě je už v neděli Další komentovaná vycházka k výročí první písemné zmínky o městě je už v neděli Město Příbram zve všechny zájemce na třetí komentovanou vycházku letošního roku, která … HISTORIE Pohřešovaný muž z Bohutína byl nalezen bez známek života Pohřešovaný muž z Bohutína byl nalezen bez známek života Ve čtvrtek 19. března vyhlásila policie pátrání po 54letém muži z obce Bohutín. … AKTUÁLNĚ
Fanouškovské hlasování v anketě Sportovec Příbramska: systém odhalil neplatné hlasy Fanouškovské hlasování v anketě Sportovec Příbramska: systém odhalil neplatné hlasy Redakce pribram.cz v posledních dnech zaznamenává nestandardní hlasování v některých … AKTUÁLNĚ
Kodex redakce Soutěže Reklama Pro média Kontakty
Provozovatel portálu pribram.cz Příbram Média s.r.o.
Na Flusárně 168
261 01 Příbram III

IČ: 21829021
DIČ: CZ21829021
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 407087.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Příbram Média s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.

Autorská práva vyhrazena. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření jakýmkoli způsobem, mechanickým nebo elektronickým, v českém nebo jiném jazyce či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez písemného souhlasu společnosti Příbram Média s.r.o. zakázáno.
2014 - 2026 © Příbram Média s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz