3. 8. svátek má Miluše

Tajemství Třemešného vrchu: Ochrana vzácného lýkovce

POZNÁVÁME BRDY
5. dubna 2025   (07:00)
Další 4 fotografie v galeriiTajemství Třemešného vrchu: Ochrana vzácného lýkovce
foto: PP Třemešný vrch. / Karel Hutr

Při dnešním toulání po brdských rezervacích si představíme Přírodní památku Třemešný vrch. Je to miniaturní chráněné území o rozloze pouhých 2,2 hektaru. Vyhlášeno bylo v roce 1966 za účelem ochrany lýkovce jedovatého.


Třemešný vrch netřeba složitě hledat a ani se k němu plahočit dlouhé kilometry. Tenhle vrch, po němž se jmenuje rezervace, najdeme při silnici mezi Rožmitálem a Roželovem.


Suťový horský les, který tu roste, je zelenou perlou v moři okolních smrčin. Návštěvníka zaujmou porosty horské javorové bučiny s velice pestrým bylinným patrem. Když se sem vydáte ve správnou dobu na jaře, můžete obdivovat porosty kvetoucí dymnivky duté a také tu najdete poměrně bohaté porosty česneku medvědího. Z typických rostlin těchto lesů tu také uvidíte bažanku vytrvalou a kyčelnici cibulkonosnou.

Bohužel hlavní druh, kvůli kterému tady byla vyhlášena rezervace, tedy lýkovec, musíte hledat. Ostatně mimo dobu kvetení laik těžko najde nenápadný keř s drobnými lístky uprostřed lesa. Původně dost silná populace vzácného lýkovce jedovatého vzala v dobách vysokých stavů spárkaté zvěře za své. Ale o rezervaci a její vzácné druhy je snad dobře postaráno do budoucna.

Dlouhodobým cílem je podle ochránců přírody vytvoření podmínek pro zachování lýkovce jedovatého. Z pohledu ochrany přírody je tak žádoucí podporovat přirozenou obnovu a zmlazení listnáčů a porosty s nepůvodními dřevinami postupně přeměnit na porosty s přirozenou dřevinnou skladbou.

Kromě vzácnějších květin je lokalita domovem řady chráněných lišejníků, jejichž přítomnost na kůře starých javorů klenů a buků je důkazem kvality prostředí. Objevují se zde i kriticky ohrožení zástupci čeleď Caliciaceae a vzácný lišejník čárnička psaná.

Fotogalerie

Česnek medvědí. (1) Dymnivka dutá. (2) PP Třemešný vrch. (3) PP Třemešný vrch. (4)

foto: Karel Hutr

Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
autor: Karel Hutr








Související


Další články

Děláte při používání klimatizace v autě tuto chybu? Může ohrozit vaše zdraví i bezpečnost Děláte při používání klimatizace v autě tuto chybu? Může ohrozit vaše zdraví i bezpečnost Letní vedra dokážou proměnit interiér automobilu v rozpálenou pec. Vysoké teploty ale … NEPŘEHLÉDNĚTE HC Baník spouští sezonu 2026/27. Už máte permici? Letos se hraje i o Nintendo a chytré hodinky HC Baník spouští sezonu 2026/27. Už máte permici? Letos se hraje i o Nintendo a chytré hodinky Je sice léto, ale hokejový fanoušek nikdy nespí a HC Baník Příbram už připravuje … PR Rozsáhlý požár lesa u Nalžovic: Čtrnáct jednotek hasičů bojovalo v extrémním terénu, pomáhal i vrtulník a Lesar team Rozsáhlý požár lesa u Nalžovic: Čtrnáct jednotek hasičů bojovalo v extrémním terénu, pomáhal i vrtulník a Lesar team Mimořádně náročný zásah zaměstnává od pondělního dopoledne čtrnáct jednotek hasičů u … AKTUALIZOVÁNO Na D4 ráno hořelo osobní auto, směr na Prahu byl zcela uzavřen Na D4 ráno hořelo osobní auto, směr na Prahu byl zcela uzavřen Na dálnici D4 ve směru na Prahu ráno zkomplikoval provoz požár osobního automobilu, … AKTUALIZOVÁNO Extrémní vedra znovu udeří naplno. Teploty vystoupají až k 39 °C, od čtvrtka přijde úleva v podobě ochlazení Extrémní vedra znovu udeří naplno. Teploty vystoupají až k 39 °C, od čtvrtka přijde úleva v podobě ochlazení Na začátku týdne k nám opět proudí mimořádně teplý vzduch od jihozápadu až jihu. … AKTUÁLNĚ Konec pohodlí. Obaly na jídlo zdraží, povinnosti přibudou a vlastní krabičky budou povinné Konec pohodlí. Obaly na jídlo zdraží, povinnosti přibudou a vlastní krabičky budou povinné Evropa zpřísňuje pravidla pro obaly — a změny pocítí úplně všichni. Už od 12. srpna … AKTUÁLNĚ Brdské léto v pohybu: Příbramskem burácely parní vlaky, cinkaly koňské postroje a ožila pouť Brdské léto v pohybu: Příbramskem burácely parní vlaky, cinkaly koňské postroje a ožila pouť Sobota 1. srpna patřila na Příbramsku velkolepým akcím, které přilákaly tisíce … AKTUÁLNĚ Dobříš má nové sportoviště. Zimní stadion ožije i v létě, areál bude zdarma pro veřejnost Dobříš má nové sportoviště. Zimní stadion ožije i v létě, areál bude zdarma pro veřejnost Dobříš pokračuje v modernizaci městských sportovišť. Díky společnému úsilí desítek … AKTUÁLNĚ Digitální detox je hitem. Proč si lidé dobrovolně vypínají mobil i sociální sítě? Digitální detox je hitem. Proč si lidé dobrovolně vypínají mobil i sociální sítě? Mobilní telefon se stal neodmyslitelnou součástí každodenního života. Mnoho lidí po … ZAJÍMAVOSTI
Rozkvetlé Brdy lákají na jedinečný cyklovýlet. Účastníci zamíří i na dopadovou plochu Tok Rozkvetlé Brdy lákají na jedinečný cyklovýlet. Účastníci zamíří i na dopadovou plochu Tok Milovníci přírody, cyklistiky i Brd se mohou těšit na výjimečný letní výlet. Muzeum … PŘÍRODA
Kodex redakce Soutěže Reklama Pro média Kontakty
Provozovatel portálu pribram.cz Příbram Média s.r.o.
Na Flusárně 168
261 01 Příbram III

IČ: 21829021
DIČ: CZ21829021
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 407087.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Příbram Média s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.

Autorská práva vyhrazena. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření jakýmkoli způsobem, mechanickým nebo elektronickým, v českém nebo jiném jazyce či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez písemného souhlasu společnosti Příbram Média s.r.o. zakázáno.
2014 - 2026 © Příbram Média s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz