28. 10. je státní svátek
Symbolický drak vypuštěný nad pole měl rolníkům zaručit bohatou úrodu a odehnat případné škůdce

10. října 2021   (15:33)
Symbolický drak vypuštěný nad pole měl rolníkům zaručit bohatou úrodu a odehnat případné škůdce
foto: ilustr/freepik

Draka asi pouštěl někdy v životě každý z nás, ale víte, jakou má tahle zábava historii?


Léto již odeznělo a přicházejí větrné podzimní dny. K těm, zejména pokud máte děti, patří také tradiční pouštění draků. Tradice se zrodila v Číně před 3000 lety. Původně se ale nejednalo o zábavu. Symbolický drak vypuštěný nad pole měl rolníkům zaručit bohatou úrodu a odehnat případné škůdce, kteří by ji mohli zničit. První draci se vyráběli z bambusu a hedvábí.

O tisíc let později se pouštění draků dostalo i do Japonska. Zde už měl za úkol kromě úrody zajišťovat zdraví dětí v rodině. V Čechách se tato dnes již tradiční zábava rozšířila mezi obyčejný lid až koncem 19. století. Do té doby si tuto radost dopřávala jen šlechta. Důvod byl jednoduchý, papír byl velice drahým materiálem, který byl navíc velký problém vůbec sehnat.
Pouštění draků v Čechách se nedoporučovalo na jaře, i když větrné podmínky byly vždy lepší. Na jaře a v létě totiž musely venkovské děti svým rodičům vypomáhat při zemědělských pracích. Když se úroda sklidila, byl konečně čas na hraní. Nikomu nevadilo, že děti běhaly po zoraných polích, což by se na jaře, kdy byly plochy čerstvě oseté, stát určitě nemohlo.
Nejsnadnější způsob, jak draka pořídit, je zakoupit již hotový model. Ovšem výroba základních typů plochých draků je tak snadná, že se do ní mohou pustit i ti, kteří nemají modelářské zkušenosti. 


Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.


zdroj: pribram.cz
autor: Tomáš Pečenka

Další články

Kvůli dopingu jsem se ocitl na hraně života a smrti, říká mistr světa v kulturistice Kvůli dopingu jsem se ocitl na hraně života a smrti, říká mistr světa v kulturistice Petr Pevan Vaniš z Počepic patří k nejúspěšnějším a nejznámějším kulturistům naší … Knihovna Jana Drdy zpřístupní sklady knih půjčovny pro dospělé Knihovna Jana Drdy zpřístupní sklady knih půjčovny pro dospělé Sklady se otevřou každé první pondělí v měsíci mezi 9.00 a 17.00. V dalších týdnech … Hudební víkend v Příbrami: Elektro jízda, crossover i Mozart Hudební víkend v Příbrami: Elektro jízda, crossover i Mozart Víkendové koncerty odehrají v klubu Junior Ventolin, Gaia Mesiah a Megaphone, v … Pohonné hmoty ve Středočeském kraji dál zdražují, nafta je poprvé od roku 2014 nad 35 Kč/l Pohonné hmoty ve Středočeském kraji dál zdražují, nafta je poprvé od roku 2014 nad 35 Kč/l Benzin je o 8,47 koruny na litru dražší než před rokem, za naftu tehdy motoristé … Dnes si připomínáme vznik samostatného československého státu Dnes si připomínáme vznik samostatného československého státu Den vzniku Československa, 28. října 1918, je nejvýznamnějším svátkem České republiky. … Spuštění rezervačního systému městské chaty Granit klepe na dveře Spuštění rezervačního systému městské chaty Granit klepe na dveře Ubytovat se v nově zrekonstruovaných interiérech chaty Granit bude prostřednictvím … 52. ročník HF A. Dvořáka Příbram byl zakončen famózním koncertem 52. ročník HF A. Dvořáka Příbram byl zakončen famózním koncertem O nádherný závěr se postarala Moravská filharmonie Olomouc pod taktovkou Jakuba … Hasiči před Dušičkami varovali před používáním svíček v plastu Hasiči před Dušičkami varovali před používáním svíček v plastu Plast může vzplanout a oheň se pak na hřbitově rozšíří třeba na okrasné dřeviny a může … Podívejte se, jak vypadala liduprázdná Příbram v době zákazu nočního vycházení Podívejte se, jak vypadala liduprázdná Příbram v době zákazu nočního vycházení Zítra to bude přesně rok, kdy byl v rámci covidových opatření vydán zákaz nočního …
Zemřel dlouholetý člen skupin Spirituál kvintet a C&K Vocal Jiří Cerha Zemřel dlouholetý člen skupin Spirituál kvintet a C&K Vocal Jiří Cerha Cerha byl také autorem mnoha scénických hudeb pro Divadlo v Příbrami.
Kodex redakce Reklama Pro média Kontakty
Provozovatel portálu pribram.cz Rosalota, s. r. o.
Žižkova 708
261 01 Příbram II

IČ: 02289288
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 217655.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Rosalota, s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
2014 - 2021 © Rosalota, s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz