Svoboda není samozřejmost: Procházka u Památníku Vojna připomene osudy vězňů
16. listopadu 2024 (15:00)
foto: Hornické muzeum Příbram
Procházka za svobodou se uskuteční v neděli 17. listopadu v rámci Festivalu svobody. Na trase o délce pět kilometrů zazní autentické příběhy politických vězňů Františka Zahrádky, Štěpána Vašíčka nebo Františka Teplého.
V neděli 17. listopadu uběhne již 35 let od událostí, které naší zemi přinesly svobodu. Rok 1989 a příběhy politických vězňů si bude možné připomenout také u Památníku Vojna.
Procházka za svobodou začíná v 10.00 u brány Památníku Vojna a projde přes Žežice, Lešetice a zpět k památníku. Trasa o délce pět kilometrů zabere přibližně hodinu, během procházky zazní autentické příběhy politických vězňů Františka Zahrádky, Štěpána Vašíčka nebo Františka Teplého. Na každého účastníka pochodu čeká mapa stezky Po stopách politických vězňů, vlajka ČR, dobové plakáty nebo samolepky Občanského fóra.
foto: Volunteer Team Příbram – Festival svobody
„Pokud si uvědomíme, co vše museli prožít političtí vězni zde v lágru Vojna, tak nám 17. listopad dává najevo, že dějiny demokracie v Čechách nebyly nikdy jednoduché. A není tomu tak ani dnes. O to více bychom si měli v těchto dnech připomínat: nic není předem dáno, nic není předurčeno,“ uvádí Josef Hovorka, organizátor Festivalu svobody Příbram.
Naučná stezka Po stopách politických vězňů vznikla v okolí Památníku Vojna, nedaleko obce Lešetice u Příbrami. Zároveň spojuje město Příbram, poutní místo Svatá Hora a Památník Vojna Lešetice, jedno z vězeňských zařízení komunistického režimu. V okolí památníku nalezneme několik informačních panelů představujících konkrétní místa a příběhy politických vězňů.
„Asi nikdo z nás si nedokáže představit, jak by vypadaly naše dny bez událostí sametové revoluce. Přesto jsme se o to pokusili a zveřejnili plakáty na kulturní akce, které se konaly na Příbramsku před pádem režimu. Probíhaly měsíce československo-sovětského přátelství, v kině Mír bylo možné zhlédnout přehlídku sovětských filmů, dále bylo možné navštívit týden ruské kuchyně nebo se zúčastnit pokládání věnců k pomníku Klementa Gottwalda na náměstí VŘSR (dnes nám. 17. listopadu),“ přibližuje tehdejší oslavy Josef Hovorka. Další dobové plakáty Svoboda/Nesvoboda jsou do 17. listopadu vystaveny v ambitech na Svaté Hoře.
foto: Volunteer Team Příbram – Festival svobody
„Je na nás, abychom na tuto velkou otázku naší demokracie našli odpověď! Chceme být zodpovědnými občany. ‚Havel na Hrad‘, ‚K Vánocům svobodu‘; ‚Jakeše do koše‘: to a mnohem více požadovali lidé před 35 lety. Zažili něco, co je pro úspěch demokracie klíčové. Jakou sílu mohou lidé vyvinout, jak mnoho mohou dosáhnout, když odvážně bojují za pravdivost, za demokracii a svobodu. Právě tuto sílu, potřebujeme nyní pro naši demokracii. A já jsem přesvědčen, že ji máme,“ dodává Josef Hovorka.
Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: Josef Hovorka
Volunteer Team Příbram – Festival svobody
Volunteer Team Příbram – Festival svobody
autor: Josef Hovorka, Magdalena Rezková (redakční úprava)
Další články
Štědrý večer: české vánoční pověry a tradice, které dodávají kouzlo Vánocům
Štědrý den je králem kalendáře, dnem, který slaví všichni bez rozdílu. V českých …
Vánoce
Ve středních Čechách si mohou lidé o svátcích zalyžovat ve třech areálech
Ve středních Čechách si lidé budou moci o svátcích zalyžovat ve třech zimních …
Vánoční přání, poděkování a přání do nového roku 2026
Milí čtenáři, dovolte nám na úvod popřát vám krásné a klidné Vánoce plné pohody, …
Úspěch, který pokračuje: Seniorská akademie láká stále více seniorů
Seniorská akademie, kterou pořádá Městská policie Příbram ve spolupráci se …
Bohutínští rybáři obdarovali zaměstnance příbramského domova pro seniory
Rybářská organizace věnovala zaměstnancům Domova Maják vánoční kapry jako poděkování …
Zámek Dobříš zazáří o Vánocích v nové štědrovečerní pohádce České televize
Zámek Dobříš se letos proměnil v jedno z nejkouzelnějších míst českých Vánoc. Stal se …
Oxygen zakončil sezonu vystoupením všech dětí v divadle
Sportovní klub Aerobic Oxygen Příbram uzavřel letošní sezonu slavnostním vystoupením …
Meteorologové potvrzují návrat zimy. Brdy mají šanci na bílé Vánoce
Zdá se, že předpověď meteorologů o návratu zimy na Vánoce se začíná plnit. V úterý …
Kapr ve vaně a na svobodě, vánoční zvyk s odvrácenou tváří
Vánoční kapr patří k nejznámějším českým symbolům. Nejde jen o štědrovečerní pokrm – v …
Příroda
Betlémské světlo přinese do Dobříše vánoční atmosféru
Tradiční Betlémské světlo, malý plamínek s velkým poselstvím, dorazí i letos do …




