Švenda reaguje na Kučeru: Současný prodej bytů jako připomínka I. polikliniky
NÁZOR
1. července 2016 (15:35)
foto: Švenda
Původní článek Václava Švendy i Víta Kučery jsme publikovali na našem portálu v posledních dvou dnech.
Bývalý kolega z TOP09 Vít Kučera se ve svém komentáři k prodeji bytů, jenž zveřejnil v některých příbramských médiích, uchýlil spíše k osobnímu výpadu vůči mé osobě. Nechci jít po této rovině a ani nechci, aby se spor dostal do polohy nájemníci versus část zastupitelů, a tak zareaguji pouze argumenty:
Byty mají být nájemní
Nástavbové byty byly stavěny před 20 lety jako městské nájemní. Tedy nepočítalo se s žádným odprodejem ani výprodejem. Město za tím účelem čerpalo i dotaci z národních zdrojů a samo velmi výrazně na budování bytů přispělo. Poté, co město za minulých vlád vyprodalo, co mohlo, nám nyní nájemní byty scházejí. V nájemních bytech mají bydlet lidé, kteří si nemohou dovolit vlastní bydlení, a mají platit rozumné nájemné. Myšlenkou nebylo vystavět byty za veřejné peníze a pak je za pár korun prodat. Úkolem města je udržovat svůj bytový fond. Příbram to nedělá, zatímco spousta ostatních měst ano a spravuje tisíce bytů.
Cena je několikanásobně nižší než znalecký posudek
Před 20 lety stál daňové poplatníky každý byt, který se nyní prodává, průměrně 775.769 korun. Nyní byty rozhodně nejsou ve stavu, že se mají prodat za diskontní cenu 1500 Kč/m2, tedy za 75.000 korun za padesátimetrový byt. Město má od znalců posudky, které dotčené byty ohodnocují na částky násobně vyšší.
Někteří nájemníci možná spekulovali a čekali na levný prodej
Město nemůže podporovat spekulace některých lidí, kteří uvažovali zhruba tímto způsobem: Nastěhuji se do městského bytu, budu platit přibližně pětinový nájem oproti jiným občanům a po pár letech mi město byt levně prodá. A byty se nyní prodávají za pár desítek tisíc i lidem, kteří tam žijí třeba tři roky. Na každý pád jde o pěkné zhodnocení individuálního majetku, bohužel na úkor všech.
Populismus musí skončit
K prodeji bytu vzniklo před lety usnesení bývalých zastupitelů, kteří populisticky rozhodli o prodeji poté, co uplyne vázací doba vyplývající z národní dotace, kdy se byty nesměly prodat. Toto rozhodnutí učinilo zastupitelstvo, které před časem zbůhdarma vyprodávalo veřejný majetek. Zastupitelstvo, ve kterém zasedalo mnoho zastupitelů, kteří sami přišli výhodně k levným nemovitostem. Na úkor městské pokladny a zájmu většiny neprivilegovaných občanů města. Nelze proto navazovat na populistické sliby z doby před téměř deseti lety.
Pětkrát nižší nájem než obvyklý
Některé dotčené byty nejsou zdaleka v prvotřídním stavu. Na druhou stranu zde město vybíralo jen nájem, který odpovídal vkladu do fondu oprav SVJ. Město po celých dvacet let mělo z těchto bytů naprosto minimální příjem. Zatímco běžně lidé v Příbrami platili 100 Kč za metr čtvereční, v těchto bytech to bylo kolem 20 korun za metr čtvereční. Pamatujete si prodej I. polikliniky? To byl stejný model. Nechat majetek chátrat, populisticky vybírat nejnižší nájem, a když vše začne padat na hlavu, prodat za hubičku.
Řádný hospodář a férový přístup
Být řádným hospodářem není žádná fráze, jak se snaží někdo naznačit. Lidem v zastupitelstvu a ve vedení Příbrami by měl být prioritní zájem města jako celku a všech jeho občanů, a nikoliv jen některých. Je proto správné kritizovat rozhazování peněz nás všech.
Jakkoliv si uvědomuji, že mnoho lidí má na prvním místě pouze svůj osobní zájem, jako místostarosta vystupuji v pozici člověka, který musí (a chce) hájit zájem veřejný. Zároveň jsem přesvědčený o tom, že kdybych sám nebo mí příbuzní bydleli v inkriminovaných domech jako nájemníci, postupoval bych podle principů a hodnot, které mohu sdílet se svými spoluobčany, a nikoliv jen s těmi, kterým jde výhradně o vlastní zájem.
Václav Švenda, místostarosta Příbrami, TOP09
Byty mají být nájemní
Nástavbové byty byly stavěny před 20 lety jako městské nájemní. Tedy nepočítalo se s žádným odprodejem ani výprodejem. Město za tím účelem čerpalo i dotaci z národních zdrojů a samo velmi výrazně na budování bytů přispělo. Poté, co město za minulých vlád vyprodalo, co mohlo, nám nyní nájemní byty scházejí. V nájemních bytech mají bydlet lidé, kteří si nemohou dovolit vlastní bydlení, a mají platit rozumné nájemné. Myšlenkou nebylo vystavět byty za veřejné peníze a pak je za pár korun prodat. Úkolem města je udržovat svůj bytový fond. Příbram to nedělá, zatímco spousta ostatních měst ano a spravuje tisíce bytů.
Cena je několikanásobně nižší než znalecký posudek
Před 20 lety stál daňové poplatníky každý byt, který se nyní prodává, průměrně 775.769 korun. Nyní byty rozhodně nejsou ve stavu, že se mají prodat za diskontní cenu 1500 Kč/m2, tedy za 75.000 korun za padesátimetrový byt. Město má od znalců posudky, které dotčené byty ohodnocují na částky násobně vyšší.
Někteří nájemníci možná spekulovali a čekali na levný prodej
Město nemůže podporovat spekulace některých lidí, kteří uvažovali zhruba tímto způsobem: Nastěhuji se do městského bytu, budu platit přibližně pětinový nájem oproti jiným občanům a po pár letech mi město byt levně prodá. A byty se nyní prodávají za pár desítek tisíc i lidem, kteří tam žijí třeba tři roky. Na každý pád jde o pěkné zhodnocení individuálního majetku, bohužel na úkor všech.
Populismus musí skončit
K prodeji bytu vzniklo před lety usnesení bývalých zastupitelů, kteří populisticky rozhodli o prodeji poté, co uplyne vázací doba vyplývající z národní dotace, kdy se byty nesměly prodat. Toto rozhodnutí učinilo zastupitelstvo, které před časem zbůhdarma vyprodávalo veřejný majetek. Zastupitelstvo, ve kterém zasedalo mnoho zastupitelů, kteří sami přišli výhodně k levným nemovitostem. Na úkor městské pokladny a zájmu většiny neprivilegovaných občanů města. Nelze proto navazovat na populistické sliby z doby před téměř deseti lety.
Pětkrát nižší nájem než obvyklý
Některé dotčené byty nejsou zdaleka v prvotřídním stavu. Na druhou stranu zde město vybíralo jen nájem, který odpovídal vkladu do fondu oprav SVJ. Město po celých dvacet let mělo z těchto bytů naprosto minimální příjem. Zatímco běžně lidé v Příbrami platili 100 Kč za metr čtvereční, v těchto bytech to bylo kolem 20 korun za metr čtvereční. Pamatujete si prodej I. polikliniky? To byl stejný model. Nechat majetek chátrat, populisticky vybírat nejnižší nájem, a když vše začne padat na hlavu, prodat za hubičku.
Řádný hospodář a férový přístup
Být řádným hospodářem není žádná fráze, jak se snaží někdo naznačit. Lidem v zastupitelstvu a ve vedení Příbrami by měl být prioritní zájem města jako celku a všech jeho občanů, a nikoliv jen některých. Je proto správné kritizovat rozhazování peněz nás všech.
Jakkoliv si uvědomuji, že mnoho lidí má na prvním místě pouze svůj osobní zájem, jako místostarosta vystupuji v pozici člověka, který musí (a chce) hájit zájem veřejný. Zároveň jsem přesvědčený o tom, že kdybych sám nebo mí příbuzní bydleli v inkriminovaných domech jako nájemníci, postupoval bych podle principů a hodnot, které mohu sdílet se svými spoluobčany, a nikoliv jen s těmi, kterým jde výhradně o vlastní zájem.
Václav Švenda, místostarosta Příbrami, TOP09
Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: Václav Švenda
autor: Václav Švenda
Další články
Češi míří do Alp a Dolomit. Krásy Česka přitom často přehlížejí
Turistika je obrovským trendem a Češi stále častěji vyrážejí do rakouských Alp nebo …
NÁZOR
Dítě nechce k rodiči? Nově ho nikdo nutit nebude. Zákon se mění
Když dítě odmítá kontakt s jedním z rodičů, žádný soud ani pokuty nedokážou změnit …
AKTUÁLNĚ
Úpal nebo úžeh? Dva letní nepřátelé, které si lidé často pletou
Stačí jedno odpoledne na pláži bez klobouku nebo hodina v rozpáleném autě a lidský …
NEPŘEHLÉDNĚTE
Pivní slavnosti na Řimbabě 2026: regionální piva, barokní pec a pokračující tradice v Bohutíně
Bohutín si loni poprvé vyzkoušel, jak chutná vlastní pivní festival — a ukázalo se, že …
KULTURA
REMAX Nova v novém. A s chutí růst dál
Možná jste si v posledních dnech všimli změny, která se objevila v oknech naší …
PR
Tepelná kupole rozpálí Česko do extrémních veder. Koncem týdne může být až 39 °C
Během týdne bude na celém území České republiky zesilovat příliv velmi teplého …
AKTUÁLNĚ
Jelen míří do Příbrami. Ještě před koncertem odhaluje Jindra Polák tajemství vzniku největších hitů
Kapela Jelen patří k nejpopulárnějším českým skupinám současnosti a už tuto sobotu 27. …
ROZHOVOR
U Dubna vyletěl motorkář ze silnice, pro zraněného letěl vrtulník, hlavní tah je uzavřen
Na Příbramsku pokračuje série vážných dopravních nehod. Po včerejší hromadné havárii u …
AKTUALIZOVÁNO
Vědci zjistili, proč nás nové oblečení tak vzrušuje. A není to kvůli módě.
Nový outfit dokáže mozek na pár minut rozsvítit jako světelnou show. Věda to …
LIFESTYLE
Irský válečník, příbramské srdce: Fleury vítězí a podporuje Pudilovou před jejím titulákem
Irský šampion a partner příbramské zápasnice Lucie Pudilové, Will Fleury, v neděli …
SPORT




