Švenda reaguje na Kučeru: Současný prodej bytů jako připomínka I. polikliniky
NÁZOR
1. července 2016 (15:35)
foto: Švenda
Původní článek Václava Švendy i Víta Kučery jsme publikovali na našem portálu v posledních dvou dnech.
Bývalý kolega z TOP09 Vít Kučera se ve svém komentáři k prodeji bytů, jenž zveřejnil v některých příbramských médiích, uchýlil spíše k osobnímu výpadu vůči mé osobě. Nechci jít po této rovině a ani nechci, aby se spor dostal do polohy nájemníci versus část zastupitelů, a tak zareaguji pouze argumenty:
Byty mají být nájemní
Nástavbové byty byly stavěny před 20 lety jako městské nájemní. Tedy nepočítalo se s žádným odprodejem ani výprodejem. Město za tím účelem čerpalo i dotaci z národních zdrojů a samo velmi výrazně na budování bytů přispělo. Poté, co město za minulých vlád vyprodalo, co mohlo, nám nyní nájemní byty scházejí. V nájemních bytech mají bydlet lidé, kteří si nemohou dovolit vlastní bydlení, a mají platit rozumné nájemné. Myšlenkou nebylo vystavět byty za veřejné peníze a pak je za pár korun prodat. Úkolem města je udržovat svůj bytový fond. Příbram to nedělá, zatímco spousta ostatních měst ano a spravuje tisíce bytů.
Cena je několikanásobně nižší než znalecký posudek
Před 20 lety stál daňové poplatníky každý byt, který se nyní prodává, průměrně 775.769 korun. Nyní byty rozhodně nejsou ve stavu, že se mají prodat za diskontní cenu 1500 Kč/m2, tedy za 75.000 korun za padesátimetrový byt. Město má od znalců posudky, které dotčené byty ohodnocují na částky násobně vyšší.
Někteří nájemníci možná spekulovali a čekali na levný prodej
Město nemůže podporovat spekulace některých lidí, kteří uvažovali zhruba tímto způsobem: Nastěhuji se do městského bytu, budu platit přibližně pětinový nájem oproti jiným občanům a po pár letech mi město byt levně prodá. A byty se nyní prodávají za pár desítek tisíc i lidem, kteří tam žijí třeba tři roky. Na každý pád jde o pěkné zhodnocení individuálního majetku, bohužel na úkor všech.
Populismus musí skončit
K prodeji bytu vzniklo před lety usnesení bývalých zastupitelů, kteří populisticky rozhodli o prodeji poté, co uplyne vázací doba vyplývající z národní dotace, kdy se byty nesměly prodat. Toto rozhodnutí učinilo zastupitelstvo, které před časem zbůhdarma vyprodávalo veřejný majetek. Zastupitelstvo, ve kterém zasedalo mnoho zastupitelů, kteří sami přišli výhodně k levným nemovitostem. Na úkor městské pokladny a zájmu většiny neprivilegovaných občanů města. Nelze proto navazovat na populistické sliby z doby před téměř deseti lety.
Pětkrát nižší nájem než obvyklý
Některé dotčené byty nejsou zdaleka v prvotřídním stavu. Na druhou stranu zde město vybíralo jen nájem, který odpovídal vkladu do fondu oprav SVJ. Město po celých dvacet let mělo z těchto bytů naprosto minimální příjem. Zatímco běžně lidé v Příbrami platili 100 Kč za metr čtvereční, v těchto bytech to bylo kolem 20 korun za metr čtvereční. Pamatujete si prodej I. polikliniky? To byl stejný model. Nechat majetek chátrat, populisticky vybírat nejnižší nájem, a když vše začne padat na hlavu, prodat za hubičku.
Řádný hospodář a férový přístup
Být řádným hospodářem není žádná fráze, jak se snaží někdo naznačit. Lidem v zastupitelstvu a ve vedení Příbrami by měl být prioritní zájem města jako celku a všech jeho občanů, a nikoliv jen některých. Je proto správné kritizovat rozhazování peněz nás všech.
Jakkoliv si uvědomuji, že mnoho lidí má na prvním místě pouze svůj osobní zájem, jako místostarosta vystupuji v pozici člověka, který musí (a chce) hájit zájem veřejný. Zároveň jsem přesvědčený o tom, že kdybych sám nebo mí příbuzní bydleli v inkriminovaných domech jako nájemníci, postupoval bych podle principů a hodnot, které mohu sdílet se svými spoluobčany, a nikoliv jen s těmi, kterým jde výhradně o vlastní zájem.
Václav Švenda, místostarosta Příbrami, TOP09
Byty mají být nájemní
Nástavbové byty byly stavěny před 20 lety jako městské nájemní. Tedy nepočítalo se s žádným odprodejem ani výprodejem. Město za tím účelem čerpalo i dotaci z národních zdrojů a samo velmi výrazně na budování bytů přispělo. Poté, co město za minulých vlád vyprodalo, co mohlo, nám nyní nájemní byty scházejí. V nájemních bytech mají bydlet lidé, kteří si nemohou dovolit vlastní bydlení, a mají platit rozumné nájemné. Myšlenkou nebylo vystavět byty za veřejné peníze a pak je za pár korun prodat. Úkolem města je udržovat svůj bytový fond. Příbram to nedělá, zatímco spousta ostatních měst ano a spravuje tisíce bytů.
Cena je několikanásobně nižší než znalecký posudek
Před 20 lety stál daňové poplatníky každý byt, který se nyní prodává, průměrně 775.769 korun. Nyní byty rozhodně nejsou ve stavu, že se mají prodat za diskontní cenu 1500 Kč/m2, tedy za 75.000 korun za padesátimetrový byt. Město má od znalců posudky, které dotčené byty ohodnocují na částky násobně vyšší.
Někteří nájemníci možná spekulovali a čekali na levný prodej
Město nemůže podporovat spekulace některých lidí, kteří uvažovali zhruba tímto způsobem: Nastěhuji se do městského bytu, budu platit přibližně pětinový nájem oproti jiným občanům a po pár letech mi město byt levně prodá. A byty se nyní prodávají za pár desítek tisíc i lidem, kteří tam žijí třeba tři roky. Na každý pád jde o pěkné zhodnocení individuálního majetku, bohužel na úkor všech.
Populismus musí skončit
K prodeji bytu vzniklo před lety usnesení bývalých zastupitelů, kteří populisticky rozhodli o prodeji poté, co uplyne vázací doba vyplývající z národní dotace, kdy se byty nesměly prodat. Toto rozhodnutí učinilo zastupitelstvo, které před časem zbůhdarma vyprodávalo veřejný majetek. Zastupitelstvo, ve kterém zasedalo mnoho zastupitelů, kteří sami přišli výhodně k levným nemovitostem. Na úkor městské pokladny a zájmu většiny neprivilegovaných občanů města. Nelze proto navazovat na populistické sliby z doby před téměř deseti lety.
Pětkrát nižší nájem než obvyklý
Některé dotčené byty nejsou zdaleka v prvotřídním stavu. Na druhou stranu zde město vybíralo jen nájem, který odpovídal vkladu do fondu oprav SVJ. Město po celých dvacet let mělo z těchto bytů naprosto minimální příjem. Zatímco běžně lidé v Příbrami platili 100 Kč za metr čtvereční, v těchto bytech to bylo kolem 20 korun za metr čtvereční. Pamatujete si prodej I. polikliniky? To byl stejný model. Nechat majetek chátrat, populisticky vybírat nejnižší nájem, a když vše začne padat na hlavu, prodat za hubičku.
Řádný hospodář a férový přístup
Být řádným hospodářem není žádná fráze, jak se snaží někdo naznačit. Lidem v zastupitelstvu a ve vedení Příbrami by měl být prioritní zájem města jako celku a všech jeho občanů, a nikoliv jen některých. Je proto správné kritizovat rozhazování peněz nás všech.
Jakkoliv si uvědomuji, že mnoho lidí má na prvním místě pouze svůj osobní zájem, jako místostarosta vystupuji v pozici člověka, který musí (a chce) hájit zájem veřejný. Zároveň jsem přesvědčený o tom, že kdybych sám nebo mí příbuzní bydleli v inkriminovaných domech jako nájemníci, postupoval bych podle principů a hodnot, které mohu sdílet se svými spoluobčany, a nikoliv jen s těmi, kterým jde výhradně o vlastní zájem.
Václav Švenda, místostarosta Příbrami, TOP09
Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: Václav Švenda
autor: Václav Švenda
Další články
Noci bez úlevy: Česko svírá tropické vedro, padnout může i historický rekord
Zatímco přes den teploty šplhají k skoro čtyřicetistupňovým hodnotám, úlevu …
AKTUÁLNĚ
Nakupujete na Temu nebo AliExpressu? Levné balíčky z Číny čekají další změny
Objednávání levného zboží z čínských internetových obchodů se v posledních letech …
ZAJÍMAVOSTI
Vědci poprvé zkusili omladit lidské oko. Začal test, který může změnit medicínu.
Zní to jako sci‑fi, ale je to realita. Ve Spojených státech dostal první člověk …
ZDRAVOTNICTVÍ
Němec, běžec, manažer. A nový Příbramák. Ramon vysvětluje proč
Když se v Příbrami mluví o tom, že lidé odcházejí, málokdy slyšíme opačný příběh. A …
ROZHOVOR
U Hluboše narazil řidič do stromu, dítě jelo na preventivní vyšetření do nemocnice
Na silnici II/118 v katastru obce Hluboš na Příbramsku došlo v pátek večer k havárii …
AKTUALIZOVÁNO
Mladí černí čápi v Brdech dostávají své „občanky“. Kroužky pomáhají odhalit jejich život
V přítmí brdského lesa pod korunami staletých stromů vyrůstá každé jaro nová generace …
POZNÁVÁME BRDY
Příbram.cz se žene dopředu! Přes 10 000 na IG a velké překvapení na cestě
Znovu jsme překročili hranici, která ještě před pár měsíci vypadala jako něco …
AKTUÁLNĚ
Tropické počasí zaměstnává zdravotníky. Nemocnice radí: pozor hlavně na děti a seniory
Meteorologové varují před etrémními teplotami a v té souvislosti zdravotníci …
AKTUÁLNĚ
Tipy na víkend: Festivalový víkend pro mladou kulturu, milovníky piva i motorových vozidel
I tento víkend bude program na Příbramsku velmi pestrý. Barokní zámek ve Rtišovicích u …
NEPŘEHLÉDNĚTE
Nebezpečné kuřecí maso se salmonelou se objevilo v obchodech. Inspekce varuje spotřebitele
Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI) vydala důrazné varování před …
AKTUÁLNĚ




