12. 4. svátek má Julius

Švenda reaguje na Kučeru: Současný prodej bytů jako připomínka I. polikliniky

NÁZOR
1. července 2016   (15:35)
Švenda reaguje na Kučeru: Současný prodej bytů jako připomínka I. polikliniky
foto: Švenda

Původní článek Václava Švendy i Víta Kučery jsme publikovali na našem portálu v posledních dvou dnech.



Bývalý kolega z TOP09 Vít Kučera se ve svém komentáři k prodeji bytů, jenž zveřejnil v některých příbramských médiích, uchýlil spíše k osobnímu výpadu vůči mé osobě. Nechci jít po této rovině a ani nechci, aby se spor dostal do polohy nájemníci versus část zastupitelů, a tak zareaguji pouze argumenty:

Byty mají být nájemní
Nástavbové byty byly stavěny před 20 lety jako městské nájemní. Tedy nepočítalo se s žádným odprodejem ani výprodejem. Město za tím účelem čerpalo i dotaci z národních zdrojů a samo velmi výrazně na budování bytů přispělo. Poté, co město za minulých vlád vyprodalo, co mohlo, nám nyní nájemní byty scházejí. V nájemních bytech mají bydlet lidé, kteří si nemohou dovolit vlastní bydlení, a mají platit rozumné nájemné. Myšlenkou nebylo vystavět byty za veřejné peníze a pak je za pár korun prodat. Úkolem města je udržovat svůj bytový fond. Příbram to nedělá, zatímco spousta ostatních měst ano a spravuje tisíce bytů.

Cena je několikanásobně nižší než znalecký posudek
Před 20 lety stál daňové poplatníky každý byt, který se nyní prodává, průměrně 775.769 korun. Nyní byty rozhodně nejsou ve stavu, že se mají prodat za diskontní cenu 1500 Kč/m2, tedy za 75.000 korun za padesátimetrový byt. Město má od znalců posudky, které dotčené byty ohodnocují na částky násobně vyšší.

Někteří nájemníci možná spekulovali a čekali na levný prodej
Město nemůže podporovat spekulace některých lidí, kteří uvažovali zhruba tímto způsobem: Nastěhuji se do městského bytu, budu platit přibližně pětinový nájem oproti jiným občanům a po pár letech mi město byt levně prodá. A byty se nyní prodávají za pár desítek tisíc i lidem, kteří tam žijí třeba tři roky. Na každý pád jde o pěkné zhodnocení individuálního majetku, bohužel na úkor všech.

Populismus musí skončit
K prodeji bytu vzniklo před lety usnesení bývalých zastupitelů, kteří populisticky rozhodli o prodeji poté, co uplyne vázací doba vyplývající z národní dotace, kdy se byty nesměly prodat. Toto rozhodnutí učinilo zastupitelstvo, které před časem zbůhdarma vyprodávalo veřejný majetek. Zastupitelstvo, ve kterém zasedalo mnoho zastupitelů, kteří sami přišli výhodně k levným nemovitostem. Na úkor městské pokladny a zájmu většiny neprivilegovaných občanů města. Nelze proto navazovat na populistické sliby z doby před téměř deseti lety.

Pětkrát nižší nájem než obvyklý
Některé dotčené byty nejsou zdaleka v prvotřídním stavu. Na druhou stranu zde město vybíralo jen nájem, který odpovídal vkladu do fondu oprav SVJ. Město po celých dvacet let mělo z těchto bytů naprosto minimální příjem. Zatímco běžně lidé v Příbrami platili 100 Kč za metr čtvereční, v těchto bytech to bylo kolem 20 korun za metr čtvereční. Pamatujete si prodej I. polikliniky? To byl stejný model. Nechat majetek chátrat, populisticky vybírat nejnižší nájem, a když vše začne padat na hlavu, prodat za hubičku.

Řádný hospodář a férový přístup
Být řádným hospodářem není žádná fráze, jak se snaží někdo naznačit. Lidem v zastupitelstvu a ve vedení Příbrami by měl být prioritní zájem města jako celku a všech jeho občanů, a nikoliv jen některých. Je proto správné kritizovat rozhazování peněz nás všech.

Jakkoliv si uvědomuji, že mnoho lidí má na prvním místě pouze svůj osobní zájem, jako místostarosta vystupuji v pozici člověka, který musí (a chce) hájit zájem veřejný. Zároveň jsem přesvědčený o tom, že kdybych sám nebo mí příbuzní bydleli v inkriminovaných domech jako nájemníci, postupoval bych podle principů a hodnot, které mohu sdílet se svými spoluobčany, a nikoliv jen s těmi, kterým jde výhradně o vlastní zájem.

Václav Švenda, místostarosta Příbrami, TOP09

Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: Václav Švenda
autor: Václav Švenda








Další články

Dobříšští školáci překvapili republiku. 2. ZŠ postupuje do finále FAČR Dobříšští školáci překvapili republiku. 2. ZŠ postupuje do finále FAČR Žáci 2. ZŠ Dobříš si vybojovali postup do republikového finále Poháru FAČR ve fotbalu … ŠKOLSTVÍ Zlaté ruce mizí. Proč se vytrácejí řemeslo i chuť u něj vydržet? Zlaté ruce mizí. Proč se vytrácejí řemeslo i chuť u něj vydržet? Ještě před pár desítkami let bylo běžné, že lidé uměli pracovat rukama – opravit si … LIFESTYLE Kde v Příbrami dělají nejlepší snídaně? Spouštíme velkou snídaňovou anketu! Kde v Příbrami dělají nejlepší snídaně? Spouštíme velkou snídaňovou anketu! Příbramští, připravte se. Tentokrát jde o snídaně — a to je disciplína, na kterou má … ANKETA Brdy ožívají: první kroky k návratu divoké přírody Brdy ožívají: první kroky k návratu divoké přírody Louky, které zarůstaly, mokřady, které mizely, i voda, která z krajiny pomalu … Řidič audi se vyhýbal zvěři a skončil mimo silnici Řidič audi se vyhýbal zvěři a skončil mimo silnici V neděli kolem jedné hodiny ranní vyjížděli záchranáři k dopravní nehodě osobního vozu … DOPRAVA Ředitel ZŠ pod Svatou Horou Roman Behún: Naší prioritou je bezpečné prostředí a individuální přístup Ředitel ZŠ pod Svatou Horou Roman Behún: Naší prioritou je bezpečné prostředí a individuální přístup Základní škola pod Svatou Horou patří k nejstarším vzdělávacím institucím v Příbrami, … ROZHOVOR Z Masarykova letního sídla bude luxusní resort. Zámek Hluboš láká i drobné investory Z Masarykova letního sídla bude luxusní resort. Zámek Hluboš láká i drobné investory Historický zámek v Hluboši, kde trávil léta prezident Tomáš Garrigue Masaryk, čeká … ZAJÍMAVOSTI Speed Marathon se blíží. Na Příbramsku lidé navrhli desítky rizikových míst Speed Marathon se blíží. Na Příbramsku lidé navrhli desítky rizikových míst Celostátní akce Speed Marathon, během níž policie po dobu 24 hodin kontroluje … DOPRAVA Příbram zahájila turistickou sezonu. Nabízí slevy i komentovanou vycházku po stopách minulosti Příbram zahájila turistickou sezonu. Nabízí slevy i komentovanou vycházku po stopách minulosti Tento víkend patří v Příbrami turistice, historii i společenskému dění. V sobotu 11. a … AKTUÁLNĚ
Policisté učili děti základní pravidla pro bezpečný přechod komunikace Policisté učili děti základní pravidla pro bezpečný přechod komunikace Policisté se v uplynulých dnech zaměřili na bezpečnost u přechodů pro chodce, a to … AKTUÁLNĚ
Kodex redakce Soutěže Reklama Pro média Kontakty
Provozovatel portálu pribram.cz Příbram Média s.r.o.
Na Flusárně 168
261 01 Příbram III

IČ: 21829021
DIČ: CZ21829021
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 407087.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Příbram Média s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.

Autorská práva vyhrazena. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření jakýmkoli způsobem, mechanickým nebo elektronickým, v českém nebo jiném jazyce či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez písemného souhlasu společnosti Příbram Média s.r.o. zakázáno.
2014 - 2026 © Příbram Média s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz