6. 12. svátek má Mikuláš

Svatý Martin dorazil do Příbrami. Děti dostaly hromadu sněhu

12. listopadu 2019   (20:19)
Dalších 10 fotografií v galeriiSvatý Martin dorazil do Příbrami. Děti dostaly hromadu sněhu

Příbramský svatomartinský průvod je jedním z největších lampionových průvodů pod hřebeny Brd


Do Příbrami přijel svatý Martin na bílém koni. Stalo se tak ve včerejších večerních hodinách. A jak pranostika velí, přivezl s sebou sníh. Ta pravá sněhová romantika v podobě poletujících vloček se sice bohužel ani letos nekonala, ale hromada sněhu, která se objevila u kostela v samotném centru města, udělala dětem nakonec možná ještě větší radost.
 
Jako každý rok, i letos vyšel z areálu dolu Marie na Březových Horách průvod za doprovodu havířských světlonošů. Cestou na náměstí T. G. Masaryka se k nim přidávaly další a další děti se svítícími lampiony. Společně tak vytvořily jeden z největších světelných průvodů pod hřebeny Brd.
 
Za svatým Martinem putují Příbramáci se světýlky již od roku 2005. Postupně se z této akce stala novodobá tradice, která připomíná nejen hornickou historii města, ale svým rozmanitým doprovodným programem také obohacuje kulturní život.

Svatomartinský průvod má svou tradici v mnoha českých městech. Svatý Martin na bílém koni každoročně zavítá například do hornické Jihlavy. Zde průvod navazuje na dávnou tradici, popsanou v lidových pověstech. Na cestě ho doprovází kejklíři, vojáci, selské ženy a další historické postavy. Selky s vánočkami a pečenými husami a děvečky s martinskými rohlíčky jsou symbolem poděkování za úrodu, konšelé v těžkých talárech dětem rozdávají zlaťáky a bonbóny.

Fotogalerie

Svatý Martin dorazil do Příbrami. Děti dostaly hromadu sněhu () Svatý Martin dorazil do Příbrami. Děti dostaly hromadu sněhu (1) Svatý Martin dorazil do Příbrami. Děti dostaly hromadu sněhu (2) Svatý Martin dorazil do Příbrami. Děti dostaly hromadu sněhu (3) Svatý Martin dorazil do Příbrami. Děti dostaly hromadu sněhu (4) Svatý Martin dorazil do Příbrami. Děti dostaly hromadu sněhu (5) Svatý Martin dorazil do Příbrami. Děti dostaly hromadu sněhu (6) Svatý Martin dorazil do Příbrami. Děti dostaly hromadu sněhu (7) Svatý Martin dorazil do Příbrami. Děti dostaly hromadu sněhu (8) Svatý Martin dorazil do Příbrami. Děti dostaly hromadu sněhu (9)
Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.


zdroj: pribram.cz

autor: mir foto japDalší články

Lucifer má připravené pekelné křeslo, pod knihou hříchů se prohýbá stojan Lucifer má připravené pekelné křeslo, pod knihou hříchů se prohýbá stojan Čtyřicet čertů čeká na hříšníky. Možná přijede i pekelné koňské spřežení. 6. prosince 2019   (12:51) Policie zavítala do samotného pekla Policie zavítala do samotného pekla Co nebo kdo je to „Mišguláš“? Na tuto otázku zná odpověď pětice příbramských čertů. 6. prosince 2019   (10:33) Gangloffova šindelka se vrací do Rožmitálu Gangloffova šindelka se vrací do Rožmitálu Podbrdské muzeum získalo originál unikátního stroje vyrobeného před 120 lety v Rožmitále. Stane se součástí stálé expozice věnované lesmistru a vynálezci Karlu Gangloffovi. 6. prosince 2019   (08:57) Advent v Příbrami: V Pražské pohoda, ve velkých obchodních zónách začíná stres Advent v Příbrami: V Pražské pohoda, ve velkých obchodních zónách začíná stres Pražská ulice se před Vánoci stává útočištěm pro ty, kteří se snaží vyhnout předvánočnímu šílenství 6. prosince 2019   (06:22) Miniaturní replice Karlova mostu svitla naděje. Petice na záchranu se dostala k památkářům Miniaturní replice Karlova mostu svitla naděje. Petice na záchranu se dostala k památkářům Ministerstvo kultury se začalo zabývat návrhem na prohlášení mostu za kulturní památku 5. prosince 2019   (19:46) Macíkův Karel i Brabcova Anežka už plují na Rallye Dakar Macíkův Karel i Brabcova Anežka už plují na Rallye Dakar Členové týmu Big Shock Racing doufají, že jejich stroje doplují do cíle v pořádku. A těší se, že si své svěřence v Džiddě vyzvednou už 2. ledna 5. prosince 2019   (17:28) Požár rodinného domu v Solenicích způsobil škodu za tři miliony Požár rodinného domu v Solenicích způsobil škodu za tři miliony Z hořícího domu se dostaly tři osoby, dvě byly nadýchané toxickým kouřem, jedna z nich i popálená. Zdravotnická záchranná služba je převezla do nemocnice. 5. prosince 2019   (15:19) V Příbrami bude pokáceno 88 stromů. Jsou suché či nebezpečné V Příbrami bude pokáceno 88 stromů. Jsou suché či nebezpečné Pokáceny budou i tři lípy srdčité. Jedna z nich stojí nad dětským hřištěm na Komenského náměstí. Jedná se o velmi proschlý strom s prasklinou na hlavní kosterní větvi a hrozí její pád 5. prosince 2019   (14:07) Mikuláš naděluje, čerti straší zlobivé děti. Kde se vzala lidová tradice? Mikuláš naděluje, čerti straší zlobivé děti. Kde se vzala lidová tradice? Čertovský svátek patří mezi naše velmi udržované tradice. K někomu chodí Mikuláš na návštěvu, jinde nechává mikulášskou nadílku za dveřmi. 5. prosince 2019   (11:07) Policie obvinila řidiče kvůli tragické nehodě sanitky v Čenkově Policie obvinila řidiče kvůli tragické nehodě sanitky v Čenkově Při nehodě zemřel převážený šestaosmdesátiletý pacient, další člověk byl zraněn. 5. prosince 2019   (09:06)Kodex redakce Reklama Kontakty Informace o cookies Ochrana osobních údajů
Provozovatel portálu pribram.cz Rosalota, s. r. o.
Žižkova 708
261 01 Příbram II

IČ: 02289288
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 217655.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Rosalota, s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
2014 - 2019 © Rosalota, s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz