Svatý Florián opět otevře brány hasičských stanic
1. května 2024 (15:30)
foto: pixabay
Tento pátek si hasiči na Příbramsku připomenou svátek svatého Floriána, který je patronem profesí souvisejících s ohněm. Kromě hasičů tedy i hutníků, kominíků, hrnčířů nebo pekařů. V ikonografii je představován obvykle v oblečení římského důstojníka s nádobou na hašení, případně přímo hasící požár.
Jednotlivé územní odbory HZS Středočeského kraje pojímají oslavy svatého Floriána různými způsoby. Nejčastěji jde o dny otevřených dveří na hasičských stanicích, kdy dávají veřejnosti nahlédnout do míst, která jsou běžně nedostupná. Prohlídky se týkají nejen zázemí vlastní stanice, ale malí i velcí návštěvníci mají možnost okouknout výjezdovou techniku a vybavení zásahových vozů.
Ačkoliv svátek svatého Floriána vychází na sobotu 4. května, hasiči na Příbramsku otevřou brány svých stanic již v pátek 3. května. Zatímco nejmladší děti si rády vyzkouší přilbu, ty o něco starší s oblibou potěžkají hydraulické nůžky nebo rozpínák. K vidění bude také nová technika, vyzkoušet si budete moci metodické hry nebo například poznáte, jak vypadá příprava na mimořádnou událost.
foto, video: pribram.cz/Jakub Pečenka
Postava ve zbroji římského vojína s mečem a korouhví, vylévající vodu z vědra na hořící dům v připomínce toho, že prý kdysi svou modlitbou odvrátil plamennou zkázu
Florián prý v mládí modlitbou zachránil hořící dům. V dospělosti působil jako plukovník římského vojska, později jako správce římské provincie. Jako horlivý křesťan pomáhal pronásledovaným křesťanům, za což se dostal před soud. I přes kruté mučení se Florián odmítl vzdát své víry, a tak byl dne 4. května 304 s mlýnským kamenem přivázaným ke krku utopen v řece Emži.
Florián prý v mládí modlitbou zachránil hořící dům. V dospělosti působil jako plukovník římského vojska, později jako správce římské provincie. Jako horlivý křesťan pomáhal pronásledovaným křesťanům, za což se dostal před soud. I přes kruté mučení se Florián odmítl vzdát své víry, a tak byl dne 4. května 304 s mlýnským kamenem přivázaným ke krku utopen v řece Emži.
Florián byl usmrcen vodou, stal se tedy patronem všech, kterým hrozí nebezpečí od vody a později i od ohně, např. hasičů, kominíků a kovářů. Jako světce ho uctívají v Bavorsku, Rakousku, Polsku i Maďarsku.
Svatý Florián bývá nejčastěji ztvárněn jako římský voják s korouhví, jak z nádoby v ruce hasí hořící dům, hrad nebo kostel. V nádobě prý měl vodu života, kterou kromě ohně mohl uhasit i vyprahlost a zlobu. Jedno z pořekadel zní: "Kde pálí ohně žár a vzrůstá hřích a svár, pomocník je nám dán, svatý Florián." Hasiči jsou někdy nazývaní též Floriánovými učedníky.
Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz
autor: Tomáš Pečenka
Související
•ČHMÚ: Požáry budou kvůli teplu a větru na většině území ČR hrozit do pátku
•Ve Středočeském kraji se od úterý nesmí zapalovat oheň, ani na zahradách u lesa
•Oslavte 140 let Sboru dobrovolných hasičů z Dalekých Dušníků
Další články
Na Orlíku se objevili dva obří uhynulí sumci. Co se v přehradě děje?
Orlická přehrada je dlouhodobě známá jako místo, kde žijí jedni z největších sumců v …
ZVÍŘATA
Ze sedla do tenisek: Je lepší dovolená na kole, nebo po vlastních?
Toužíte po pořádném restartu, ale váháte, jestli letos vsadit na rychlá kola, nebo na …
LIFESTYLE
Jak se žije s Door to Door? Příbram rozšiřuje nový systém třídění odpadu. Nádoby jsou přímo u domů, svoz častější a třídění jednodušší
Systém Door to Door (D2D) už v Příbrami běží v prvních lokalitách a postupně se …
AKTUÁLNĚ
Galerie Františka Drtikola otevřela výstavu o intimitě, identitě i společenských stereotypech
Galerie Františka Drtikola Příbram připravila novou výstavu mladého umělce Michala …
KULTURA
Záchrana vydřího mláděte v Příčovech má pokračování: V Hrachově o něj teď pečují čtyřiadvacet hodin denně
Obyvatelé obce Příčovy upozornili záchranáře z Ochrany fauny ČR na podivné pískání, …
Zloději si vybírají k vloupání hlavně auta v Příbrami
Majetková kriminalita se i nadále významně podílí na celkové kriminalitě na …
AKTUÁLNĚ
Roztomilý vetřelec na Padrti. Nechtěná nutrie se objevila uprostřed Brd
Při toulkách kolem Padrťských rybníků člověk očekává setkání s ledňáčkem, volavkou …
POZNÁVÁME BRDY
Dům, který si nehraje na dokonalost. A možná právě proto zaujme
Na dnešním realitním trhu často vídáme domy po rozsáhlých rekonstrukcích. Nové …
PR
Pohonné hmoty v Příbrami: Ceny letí vzhůru
Za benzin Natural 95 zaplatíte momentálně v Příbrami v rozmezí od 41,49 Kč do 42,90 Kč …
DOPRAVA
Tipy na víkend: Fesťáczek, tradiční pouťové oslavy a automobilové rally!
Poslední červencový víkend nabídne celou řadu kulturních i sportovních událostí! Děti …
NEPŘEHLÉDNĚTE




