21. 9. svátek má Matouš

Svatou Horu oživila historická slavnost. Letošní šalmaj si nenechaly ujít tisíce lidí

13. září 2021   (06:26)
foto, video: pribram.cz/Jakub Pečenka

Tisíce návštěvníků si v sobotu nenechaly ujít historickou slavnost v centru města i v okolí Svaté Hory. Tradiční akce měla za úkol ukázat, jak se žilo dříve.


Dnes již tradiční Svatohorská šalmaj uskutečnila v sobotu na Svaté Hoře. Jednalo se o čtrnáctý ročník dobové slavnosti hudby, tance, divadla a lidových řemesel. Po půl desáté ranní vyšel dobový průvod z náměstí T. G. Masaryka na Svatou Horu k uvítání historické postavy arcibiskupa Arnošta z Pardubic.

Po příchodu na Svatou Horu následovalo slavnostní žehnání kopie Svatohorské Madony u Korunovačního oltáře. Akce samotná byla v tomto roce mimořádně posunuta.
Během celého dne se nesla poklidná a veselá atmosféra. Úsměvy na dětských tvářích, příjemné a spokojené pohledy návštěvníků. Program byl uzpůsoben tak, aby zaujal širokou veřejnost všech věkových kategorií. Na vystoupeních se podíleli rozliční umělci z řad amatérů i profesionálů. Na kulturní program navazovalo tržiště, kde řemeslníci předváděli tradiční, ale i soudobá česká lidová řemesla. Doprovodným programem byl tradiční běh hasičů do Svatohorských schodů.
Celodenní program večer zakončil koncert skupiny Ginevra, který pobavil asi nejvíce lidí. Právě toto hudební uskupení slavnost založilo a deset ročníků pořádalo do doby, než organizaci šalmaje předalo městu.


Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.


zdroj: pribram.cz
autor: Tomáš Pečenka

Další články

Příbramská nemocnice očkuje 120 lidí týdně, s třetí dávkou ještě nezačala Příbramská nemocnice očkuje 120 lidí týdně, s třetí dávkou ještě nezačala Podle starosty Příbrami Jana Konvalinky (za ANO) je mezi seniory v městských … Příbramská průmyslovka oslaví 170. výročí. Patří mezi nejstarší školy v ČR Příbramská průmyslovka oslaví 170. výročí. Patří mezi nejstarší školy v ČR Na začátku listopadu tohoto roku uplyne právě sto sedmdesát let od zahájení vyučování … Meteorologové: Teplé počasí zůstane až do konce září, v říjnu se začne ochlazovat a přibude srážek Meteorologové: Teplé počasí zůstane až do konce září, v říjnu se začne ochlazovat a přibude srážek Meteorologové vydali dlouhodobou předpověď počasí. Výlov Sadoňského rybníka doprovodí myslivecké troubení i soutěže pro děti Výlov Sadoňského rybníka doprovodí myslivecké troubení i soutěže pro děti Během Myslivecko-rybářské slavnosti v Rožmitále pod Třemšínem koupíte živé ryby nebo … Pekárna plánuje investice za stovky milionů, nabírat bude více než 200 zaměstnanců Pekárna plánuje investice za stovky milionů, nabírat bude více než 200 zaměstnanců Město Příbram schválilo odprodej pozemků, které pekárna ke svému záměru … Tým, který dosahuje skvělých výsledků, přitahuje další šampiony Tým, který dosahuje skvělých výsledků, přitahuje další šampiony Příbramská firma Wheelabrator Czech (dříve DISA) dosahuje v současnosti vrcholu svého … Komerční sdělení Obchodní akademie oslavila sto let, ocenila emeritní ředitele i firmy Obchodní akademie oslavila sto let, ocenila emeritní ředitele i firmy Obchodní akademie Příbram zároveň stále vybírá ve veřejné anketě nové logo a v plánu … Archeologové našli na budované D4 u Čimelic pravěká sídliště i hroby Archeologové našli na budované D4 u Čimelic pravěká sídliště i hroby Máme zde minimálně dvě sídliště ze starší doby železné neboli z doby halštatské, což … Vnučka Ladislava Sitenského povypráví o fotografiích svého dědečka Vnučka Ladislava Sitenského povypráví o fotografiích svého dědečka Spolu s Adélou Kándlovou provede aktuální výstavou Na kole ředitel Galerie Františka …
V Příbrami byla zahájena topná sezona V Příbrami byla zahájena topná sezona Příbramská teplárna zásobuje více než deset tisíc domácností teplem rozváděným po 18 …
Kodex redakce Reklama Pro média Kontakty
Provozovatel portálu pribram.cz Rosalota, s. r. o.
Žižkova 708
261 01 Příbram II

IČ: 02289288
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 217655.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Rosalota, s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
2014 - 2021 © Rosalota, s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz