21. 5. svátek má Monika

Svatohorští gymnazisté s Comeniem v německém Osnabrücku

FOTOGALERIE
1. července 2014   (16:13)
Další 4 fotografie v galeriiSvatohorští gymnazisté s Comeniem v německém Osnabrücku

O projektu Comenius píše učitelka Gymnázia pod Svatou Horou Zdeňka Křesinová.


Dvouletá práce studentů a učitelů Gymnázia pod Svatou Horou, zapojených v multilaterálním projektu Comenius 2012-2014, se v polovině června završila návštěvou poslední partnerské školy. Tentokrát jejich kroky směřovaly do dolnosaského města Osnabrück v západní části Německa.

Na neděli, první den pobytu v Osnabrücku, byl německými hostiteli připraven velmi zajímavý program. Dopoledne strávila celá mezinárodní skupina v prostorách nově zrekonstruovaného Muzea bitvy v Teutoburském lese (9 n. l.). Jednalo se tehdy o slavné střetnutí římských vojsk a germánských kmenů vedených náčelníkem Cherusků Arminiem, ve kterém utrpěly římské legie jednu z nejdrtivějších porážek ve své historii. Studenti se zde zúčastnili zajímavého workshopu – za pomoci dobových kostýmů a zbraní, vytvořených přesně podle historických pramenů, se stali na chvíli římským legionářem, germánským barbarem, ženou významného Římana, ale i obyčejným římským otrokem. Zvláštní módní přehlídka byla doplněna zasvěceným komentářem.

Z procházky německou historií se odpoledne stala cesta do nejžhavější současnosti. Návštěvu lanového centra uvítali především milovníci adrenalinových sportů. Na své si ale přišli i úplní začátečníci. Pro návštěvníky byly totiž ve výši korun stromů připraveny trasy různé obtížnosti plné kreativních překážek.

Druhý den čekalo na všechny zúčastněné samo město. Osnabrück se do světových dějin zapsal především jako mírové město, v roce 1648 zde byl podepsán tzv. vestfálský mír, který definitivně ukončil třicetiletou válku. Celá skupina si prohlédla pozdně gotickou radnici, v jejímž hlavním jednacím sále se všichni uvelebili v původních křeslech, ve kterých seděli i tehdejší mírotvůrci.

Pondělní večer byl pro mnohé účastníky projektu další příležitostí, jak zažít něco, co už se možná nikdy nebude opakovat. Všichni se na dva poločasy stali svědky fotbalového zápasu Německo – Portugalsko v jedné z místních pivních zahrad. Nadšení německých fanoušků díky vynikajícímu výkonu jejich mužstva nebralo konce do pozdních nočních hodin.

Poslední den pobytu byla na programu návštěva hostitelské školy. Svým bohatým výukovým a sportovním zázemím poskytuje vzdělání 1500 studentů ve věku od 10 do 18 let. Po krátké prohlídce vnitřních a venkovních prostor školy se studenti a učitelé ze všech zúčastněných zemí (ČR, Francie, Španělsko, Anglie, Turecko) sešli na společném mítinku a formou zajímavých prezentací zmapovali uplynulá setkání a osobitým způsobem vyjádřili, jaký přínos pro ně měly společně prožité chvíle.

Škoda, že společná práce na projektu skončila. Jednotlivá navázaná přátelství budou ale jistě fungovat i nadále a to je hlavním smyslem všech podobných akcí.

Fotogalerie

Svatohorští gymnazisté s Comeniem v německém Osnabrücku () Svatohorští gymnazisté s Comeniem v německém Osnabrücku (1) Svatohorští gymnazisté s Comeniem v německém Osnabrücku (2) Svatohorští gymnazisté s Comeniem v německém Osnabrücku (3)
Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.


zdroj: text i foto: GSHPB

autor: Zdeňka KřesinováDalší články

Víkend byl ve znamení hudby a pouťových atrakcí Víkend byl ve znamení hudby a pouťových atrakcí Nedělní náměstí zaplnily orchestry dechové hudby a pestrobarevné stejnokroje mažoretek. 21. května 2019   (21:14) FOTOGALERIE Potyčka mezi dvěma cizinci skončila napadením Potyčka mezi dvěma cizinci skončila napadením Na Drkolnově zasahovali v odpoledních hodinách policisté 21. května 2019   (19:52) Fanynky šílí – do Příbrami míří kapela Slza! Fanynky šílí – do Příbrami míří kapela Slza! Na příbramském koncertu zazní i jejich nový hit Paravany, který se stal nejhranější českou písničkou v rádiích. Již tento pátek! 21. května 2019   (16:00) Namol opilý cizinec napadl družku a pak policistu Namol opilý cizinec napadl družku a pak policistu Agresor kopl policistu do hlavy a do ruky, kterou si ji kryl, přičemž mu zlomil záprstní kosti na dlani. 21. května 2019   (13:45) Policisté pátrají po svědcích dvou dopravních nehod Policisté pátrají po svědcích dvou dopravních nehod K oběma nehodám došlo v neděli 19. května 21. května 2019   (11:32) Letošní jubilejní 40. ročník Rally Příbram byl zrušen Letošní jubilejní 40. ročník Rally Příbram byl zrušen Nepodařilo se naplnit finanční rozpočet pro zdárné uspořádání této akce 21. května 2019   (09:36) Příbramáci nejsou lhostejní - darovali téměř dvě a půl tuny potravin a drogerie těm, kteří to nejvíce potřebují! Příbramáci nejsou lhostejní - darovali téměř dvě a půl tuny potravin a drogerie těm, kteří to nejvíce potřebují! Pomoc je určena lidem, jejichž životní situace je natolik tíživá, že si nemohou zajistit základní potraviny vlastními silami 21. května 2019   (08:25) Příbramští zastupitelé schválili záměr rekonstrukce aquaparku Příbramští zastupitelé schválili záměr rekonstrukce aquaparku Město si chce vzít na akci úvěr, část nákladů by se mohla zaplatit z očekávané zvýšené návštěvnosti. 21. května 2019   (05:58) Aktuálně: U Pivnice na Růžku dnes večer bez cigarety, štamgasti kvůli zápachu plynu povolali hasiče Aktuálně: U Pivnice na Růžku dnes večer bez cigarety, štamgasti kvůli zápachu plynu povolali hasiče Na místo přijel i pracovník plynáren 20. května 2019   (20:35) Pomyslné kormidlo po panu Ing. Jindřichu Vařekovi převezme Mgr. Jan Konvalinka Pomyslné kormidlo po panu Ing. Jindřichu Vařekovi převezme Mgr. Jan Konvalinka Zastupitelé Příbrami právě v těchto chvílích zvolili nového starostu. 20. května 2019   (17:35)Kodex redakce Reklama Kontakty Informace o cookies Ochrana osobních údajů
Provozovatel portálu pribram.cz Rosalota, s. r. o.
Žižkova 708
261 01 Příbram II

IČ: 02289288
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 217655.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Rosalota, s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
2014 - 2019 © Rosalota, s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz