17. 7. svátek má Martina

Svatohorští gymnazisté s Comeniem v německém Osnabrücku

FOTOGALERIE
1. července 2014   (16:13)
Další 4 fotografie v galeriiSvatohorští gymnazisté s Comeniem v německém Osnabrücku

O projektu Comenius píše učitelka Gymnázia pod Svatou Horou Zdeňka Křesinová.


Dvouletá práce studentů a učitelů Gymnázia pod Svatou Horou, zapojených v multilaterálním projektu Comenius 2012-2014, se v polovině června završila návštěvou poslední partnerské školy. Tentokrát jejich kroky směřovaly do dolnosaského města Osnabrück v západní části Německa.

Na neděli, první den pobytu v Osnabrücku, byl německými hostiteli připraven velmi zajímavý program. Dopoledne strávila celá mezinárodní skupina v prostorách nově zrekonstruovaného Muzea bitvy v Teutoburském lese (9 n. l.). Jednalo se tehdy o slavné střetnutí římských vojsk a germánských kmenů vedených náčelníkem Cherusků Arminiem, ve kterém utrpěly římské legie jednu z nejdrtivějších porážek ve své historii. Studenti se zde zúčastnili zajímavého workshopu – za pomoci dobových kostýmů a zbraní, vytvořených přesně podle historických pramenů, se stali na chvíli římským legionářem, germánským barbarem, ženou významného Římana, ale i obyčejným římským otrokem. Zvláštní módní přehlídka byla doplněna zasvěceným komentářem.

Z procházky německou historií se odpoledne stala cesta do nejžhavější současnosti. Návštěvu lanového centra uvítali především milovníci adrenalinových sportů. Na své si ale přišli i úplní začátečníci. Pro návštěvníky byly totiž ve výši korun stromů připraveny trasy různé obtížnosti plné kreativních překážek.

Druhý den čekalo na všechny zúčastněné samo město. Osnabrück se do světových dějin zapsal především jako mírové město, v roce 1648 zde byl podepsán tzv. vestfálský mír, který definitivně ukončil třicetiletou válku. Celá skupina si prohlédla pozdně gotickou radnici, v jejímž hlavním jednacím sále se všichni uvelebili v původních křeslech, ve kterých seděli i tehdejší mírotvůrci.

Pondělní večer byl pro mnohé účastníky projektu další příležitostí, jak zažít něco, co už se možná nikdy nebude opakovat. Všichni se na dva poločasy stali svědky fotbalového zápasu Německo – Portugalsko v jedné z místních pivních zahrad. Nadšení německých fanoušků díky vynikajícímu výkonu jejich mužstva nebralo konce do pozdních nočních hodin.

Poslední den pobytu byla na programu návštěva hostitelské školy. Svým bohatým výukovým a sportovním zázemím poskytuje vzdělání 1500 studentů ve věku od 10 do 18 let. Po krátké prohlídce vnitřních a venkovních prostor školy se studenti a učitelé ze všech zúčastněných zemí (ČR, Francie, Španělsko, Anglie, Turecko) sešli na společném mítinku a formou zajímavých prezentací zmapovali uplynulá setkání a osobitým způsobem vyjádřili, jaký přínos pro ně měly společně prožité chvíle.

Škoda, že společná práce na projektu skončila. Jednotlivá navázaná přátelství budou ale jistě fungovat i nadále a to je hlavním smyslem všech podobných akcí.

Fotogalerie

Svatohorští gymnazisté s Comeniem v německém Osnabrücku () Svatohorští gymnazisté s Comeniem v německém Osnabrücku (1) Svatohorští gymnazisté s Comeniem v německém Osnabrücku (2) Svatohorští gymnazisté s Comeniem v německém Osnabrücku (3)
Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.


zdroj: text i foto: GSHPB

autor: Zdeňka KřesinováDalší články

Do Příbrami chceme i v příštím roce, říkají pořadatelé mezinárodního bruslařského kempu Do Příbrami chceme i v příštím roce, říkají pořadatelé mezinárodního bruslařského kempu Zimní stadion Příbram nezeje prázdnotou ani mimo zimní sezonu. 17. července 2019   (15:58) Nadýchal za volantem více než čtyři promile, před policisty se skrývá Nadýchal za volantem více než čtyři promile, před policisty se skrývá Neviděli jste muže na fotografii? Policisté by s ním potřebovali mluvit. 17. července 2019   (13:07) Měsíc uchvátil pozornost, jasná obloha umožnila vidět zatmění pouhým okem Měsíc uchvátil pozornost, jasná obloha umožnila vidět zatmění pouhým okem Došlo k zatmění přibližně 65,3 procenta Měsíce 17. července 2019   (11:49) Tragická nehoda motorkáře Tragická nehoda motorkáře Policisté vydali tiskovou zprávu k tragické nehodě, která se odehrála v pondělí 15. července u obce Drásov 17. července 2019   (09:21) Složky IZS se budou připravovat na výskyt vysoce nakažlivé nemoci Složky IZS se budou připravovat na výskyt vysoce nakažlivé nemoci Po úspěšném loňském nácviku krizové situace pro případ, kdy by došlo k blackoutu, se budou letos složky Integrovaného záchranného systému Středočeského kraje připravovat na možný výskyt vysoce nakažlivé nemoci. 17. července 2019   (08:14) Dobříš testuje zařízení, které by umožnilo využívat vodu z lomu Jezírko Dobříš testuje zařízení, které by umožnilo využívat vodu z lomu Jezírko Mobilní úpravnu vody si město zapůjčilo za 27 tisíc korun měsíčně. Výsledky prozatím nasvědčují tomu, že by tato technologie mohla být vyhovující. Konečný výstup bude znám na konci tohoto léta 17. července 2019   (06:15) Tip na výlet: Škola rýžování zlata v Novém Kníně Tip na výlet: Škola rýžování zlata v Novém Kníně V rámci Mistrovství ČR a SR v rýžování zlata se budete moci tuto sobotu v Novém Kníně naučit sami zlato rýžovat 16. července 2019   (18:26) Oleje patří do sběrného dvora Oleje patří do sběrného dvora Co děláte s olejem po smažení či fritování? 16. července 2019   (15:13) Sedlčanskou kotlinou budou o víkendu burácet motory silných aut Sedlčanskou kotlinou budou o víkendu burácet motory silných aut Uskuteční se zde 8. podnik Zóny střední Evropy v rallycrossu. V České trofeji historických automobilů budete moci fandit i zástupkyním něžného pohlaví 16. července 2019   (13:14) Nová doba: Zloději kradou už i montérky Nová doba: Zloději kradou už i montérky Jen za neděli došlo ke dvěma vloupáním, vzniklá škoda se vyšplhala na 160 tisíc 16. července 2019   (10:43)Kodex redakce Reklama Kontakty Informace o cookies Ochrana osobních údajů
Provozovatel portálu pribram.cz Rosalota, s. r. o.
Žižkova 708
261 01 Příbram II

IČ: 02289288
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 217655.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Rosalota, s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
2014 - 2019 © Rosalota, s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz