19. 4. svátek má Rostislav

Svatohorské zázraky podruhé. Pokračuje cyklus přednášek příbramské historičky na Svaté Hoře

14. ledna 2025   (18:30)
Svatohorské zázraky podruhé. Pokračuje cyklus přednášek příbramské historičky na Svaté Hoře
foto: Svatá Hora

S dalšími milostmi Panny Marie Svatohorské, vyobrazenými ve svatohorských ambitech, seznámí Věra Smolová ve středu 15. ledna od 17.30. Na toto téma povede v refektáři kláštera celkem pět přednášek.


Druhou sérií pokračuje cyklus přednášek historičky a vedoucí Státního okresního archivu Příbram Věry Smolové na Svaté Hoře, během nichž seznamuje se zázraky Panny Marie vyobrazenými ve svatohorských ambitech. První z pěti setkání s promítáním se uskuteční ve středu 15. ledna od 17.30 v refektáři kláštera.


„Třeba hned první milost namalovaná ve svatohorském východním ambitu, která byla prezentována už loni, je až úsměvná,“ vybírá Věra Smolová jeden z příběhů (viz níže) a pokračuje: „Zajela jsem se na tu rovinku mezi Třebskem a Narysovem podívat a dovedu si představit, jakou rychlostí se tam natěšený mládenec asi hnal – určitě nebyl jiný než dnešní mladíci mající mnoho koní pod kapotou.“
Dne 27. ledna 1674 zde poděkoval Adam Maxmilian Čistecký nejblahoslavenější Panně Marii Svatohorské za ochranu na cestě sem mezi Třebskem a Narysovem, kde kůň v plném běhu se přemetl, jej svrhl a předběhl, takže obě jeho pistole se zlomily, uzda a řemeny se potrhaly. Jemu samému se nic nestalo, jen plášť mu přepadl přes hlavu a tvář a on se do něho tak zapletl, že mu jeho družba Vilém Klemens Nepomucký a jeho sluha Jan Vohrna museli pomoct. Chvátal totiž ke své milostivé Pomocnici na Svatou Horu vyprosit si potřebné milosti a Boží požehnání pro stav manželský, do něhož měl vstoupit již 29. ledna.
Dne 27. ledna 1674 zde poděkoval Adam …
foto: Věra Smolová
Na letošek plánuje historička knižní vydání svatohorských milostí. „Uvidím, zda to zvládnu. V ambitech je jich sto a souvisí s mnoha dalšími nezobrazenými, ale zapsanými. Snažím se je vyprávět podle původních latinských zápisů obsahujících někdy nečekané souvislosti, které z minulých vydání ‚zázraků‘ vypadly. Pak dohledávám v jiných pramenech další údaje o zúčastněných a lokalitách. To je, co lidi zajímá. Mě to baví také, ale je za tím spousta práce,“ podotýká Věra Smolová. Bez pevného data vydání zatím zůstává monografie o Svaté Hoře, na níž pracuje s historikem architektury Michalem Profantem. „Dokud neprojdu tisíce zapsaných milostí, které s historií Svaté Hory úzce souvisí a mnohé skutečnosti mi teprve objasní, nemá smysl tuto knihu vydávat,“ vysvětluje.

Cyklus „Příběhy ze svatohorských ambitů II: Lidé a místa ze 100 milostí Panny Marie Svatohorské“ pokračuje v následujících měsících v termínech 12. února, 12. března, 9. dubna a 7. května. V průběhu akce je možné ochutnat některá ze svatohorských vín. Vstupné včetně degustace je 130 korun, vzhledem k omezené kapacitě míst je žádoucí jejich rezervace v prodejně muzea, e-mailem (prohlidka@svata-hora.cz) nebo telefonicky (318 429 943).

Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz
autor: Magdalena Rezková








Další články

Nehoda v Březnické ulici v Příbrami: Audi narazilo do octavie, u události zasahovali hasiči, na místě zranění Nehoda v Březnické ulici v Příbrami: Audi narazilo do octavie, u události zasahovali hasiči, na místě zranění Provoz v Březnické ulici v Příbrami v neděli odpoledne krátce omezila nehoda dvou … AKTUALIZOVÁNO Policie pokračuje s dohledem na dodržování rychlostních limitů Policie pokračuje s dohledem na dodržování rychlostních limitů Řidiči by měli v příštích dnech zbystřit. V týdnu od 20. do 26. dubna se policejní … DOPRAVA „Jsem připravená ničit.“ A pak to Lucie Pudilová v Lucerně opravdu udělala „Jsem připravená ničit.“ A pak to Lucie Pudilová v Lucerně opravdu udělala MMA zápasnice a příbramská rodačka Lucie Pudilová slaví další úspěch v profesionálním … SPORT Divadlo zase bude patřit dětem. Největší rodinný festival na 50 000 m² Divadlo zase bude patřit dětem. Největší rodinný festival na 50 000 m² Jednou za rok se Příbram promění v obří dětské království. Festival Divadlo patří … KULTURA Ubytovny Stavus v Příbrami: sliby o seniorské budoucnosti versus noční požáry Ubytovny Stavus v Příbrami: sliby o seniorské budoucnosti versus noční požáry Ulice Pod Čertovým pahorkem v Příbrami dlouhá léta patří k nejproblematičtějším … AKTUALIZOVÁNO Rekordman na koloběžce: Na Sedlčansku narazil do zdi se skoro třemi promile Rekordman na koloběžce: Na Sedlčansku narazil do zdi se skoro třemi promile Zatímco se řidiči na dálnici D4 přou o legálnost formule, na Sedlčansku se odehrálo … DOPRAVA NOČNÍ DRAMA V KOZÁROVICÍCH: Anonym nahlásil bombu na diskotéce, policie evakuovala na 500 lidí! NOČNÍ DRAMA V KOZÁROVICÍCH: Anonym nahlásil bombu na diskotéce, policie evakuovala na 500 lidí! Sobotní noc v Kozárovicích se změnila v noční můru. Krátce po deváté hodině večer … AKTUALIZOVÁNO Conteho patička šokovala Spartu! Příbram slaví povinné vítězství Conteho patička šokovala Spartu! Příbram slaví povinné vítězství FK Příbram ve 24. kole FORTUNA:NÁRODNÍ LIGY potvrdila proti poslednímu celku tabulky … VIDEO LiStOVáNí s Lukášem Hejlíkem přiveze silný příběh knihy Blízcí LiStOVáNí s Lukášem Hejlíkem přiveze silný příběh knihy Blízcí Dobříš se v pondělí 20. dubna stane dějištěm oblíbeného divadelního projektu … NEPŘEHLÉDNĚTE
Čtyři klíšťata po jedné procházce. U Nového rybníku v Příbrami jich podle lidí výrazně přibylo Čtyři klíšťata po jedné procházce. U Nového rybníku v Příbrami jich podle lidí výrazně přibylo Lidé, kteří chodí kolem Nového rybníku na procházky, si v posledních týdnech všímají … PŘÍRODA
Kodex redakce Soutěže Reklama Pro média Kontakty
Provozovatel portálu pribram.cz Příbram Média s.r.o.
Na Flusárně 168
261 01 Příbram III

IČ: 21829021
DIČ: CZ21829021
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 407087.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Příbram Média s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.

Autorská práva vyhrazena. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření jakýmkoli způsobem, mechanickým nebo elektronickým, v českém nebo jiném jazyce či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez písemného souhlasu společnosti Příbram Média s.r.o. zakázáno.
2014 - 2026 © Příbram Média s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz