19. 4. svátek má Rostislav

Svatohorské varhany jsou hotové. Arcibiskup Dominik Duka je posvětí na konci listopadu

30. října 2018   (16:23)
Svatohorské varhany jsou hotové. Arcibiskup Dominik Duka je posvětí na konci listopadu

Celý projekt stavby Svatohorských varhan trval 10 let.


Téměř 15 milionů korun a 10 let úsilí bylo potřeba k tomu, aby byly dokončeny nové Svatohorské varhany. Ty se poprvé rozezní 25. listopadu od 17.00 po posvěcení od arcibiskupa Dominika Duky. 1. prosince se pak plánuje koncert pro dárce, bez kterých by tento projekt nikdy nemohl být dokončen. Na výstavbu varhan přispívali drobní dárci, velké firmy, samosprávy i některé dotační tituly. Kvůli získání prostředků bylo zorganizováno i několik benefičních koncertů.

Varhany se instalují již od května tohoto roku. S jejich finálním laděním se ale muselo čekat na nižší teploty, aby se kovové píšťaly neroztahovaly.  Varhany staví varhanář Vladimír Šlajch z Borovan u Českých Budějovic.

Do nedávna se v prostoru baziliky nalézal nástroj z roku 1948, který postavila česká varhanářská firma Rieger - Kloss. Ten se ale postupně ocitl na hranici funkčnosti. Vzhledem k problematickému umístění jeho částí v prostoru tepelně neizolovaných půd se stal neladitelným. Navíc nebyl postaven z kvalitních materiálu a jeho obnova by tak stála několikrát více než výroba nového stroje.

Výstavba nových varhan tak navazuje na nedávnou rekonstrukci, při které byl areál Svaté Hory zrestaurován a opraven za částku cca 200 milionů korun.  

Více o stavbě velkých varhan na Svaté Hoře se dozvíte ZDE.
 

Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.


zdroj: text i foto: red

autor: redDalší články

Tragická nehoda na Příbramsku: Motorkář nepřežil srážku s autem Tragická nehoda na Příbramsku: Motorkář nepřežil srážku s autem Záchranářský vrtulník odlétl prázdný 19. dubna 2019   (12:28) AKTUÁLNĚ I o Velikonocích vám poradíme, jak trávit prodloužený víkend I o Velikonocích vám poradíme, jak trávit prodloužený víkend Počet akcí je o tomto víkendu poměrně omezený. 19. dubna 2019   (09:41) Příčina včerejšího požáru v CHKO: Odlétnutí segmentů po řízeném výbuchu Příčina včerejšího požáru v CHKO: Odlétnutí segmentů po řízeném výbuchu Přinášíme krátká videa vrtulníku a z vrtulníku pro dokreslení velikosti zasaženého území a komplikovanosti zásahu 19. dubna 2019   (06:59) VIDEO Na Velký pátek si nakoupíte. Na Velikonoční pondělí však zůstanou obchody zavřené Na Velký pátek si nakoupíte. Na Velikonoční pondělí však zůstanou obchody zavřené Obchodním domům to přikazuje zákon. 18. dubna 2019   (21:42) Zeleným čtvrtkem začíná hlavní část Velikonoc, proč je ale zelený? Zeleným čtvrtkem začíná hlavní část Velikonoc, proč je ale zelený? Velikonoce od loňska nabídnou hned 4 dny, kdy nemusíme do práce. 18. dubna 2019   (18:18) Hasiči likvidují požár skládky větví, došlo k rozšíření ohně i na stromy Hasiči likvidují požár skládky větví, došlo k rozšíření ohně i na stromy Příčinou požáru mohlo být i samovznícení 18. dubna 2019   (16:16) Hasiči bojují s požárem lesa, na pomoc povolali vrtulník s bambi vakem Hasiči bojují s požárem lesa, na pomoc povolali vrtulník s bambi vakem Byl vyhlášen druhý stupeň požárního poplachu 18. dubna 2019   (15:43) AKTUALIZOVÁNO Neznámý pachatel odcizil baterie od mobilních semaforů Neznámý pachatel odcizil baterie od mobilních semaforů Došlo ke krádežím na dopravním značení a pouličním osvětlení. 18. dubna 2019   (14:03) Velikonoční nákupy vrcholí. U Tesca si připravte pevné nervy Velikonoční nákupy vrcholí. U Tesca si připravte pevné nervy Situace velmi připomíná dobu před Štědrým dnem. 18. dubna 2019   (10:48) Příbramské hokejistky mají tah na branku Příbramské hokejistky mají tah na branku Město Příbram má řadu sportovců a klubů získávajících nejvyšší ocenění na české i světové sportovní scéně. Mezi ně patří také hokejistky HC Příbram, které jsou mistry České republiky. 18. dubna 2019   (09:34)Kodex redakce Reklama Kontakty Informace o cookies Ochrana osobních údajů
Provozovatel portálu pribram.cz Rosalota, s. r. o.
Žižkova 708
261 01 Příbram II

IČ: 02289288
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 217655.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Rosalota, s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
2014 - 2019 © Rosalota, s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz