Svatohorská šalmaj vyvrcholí koncertem příbramské Ginevry
25. srpna 2022 (06:20)
foto: MKC Příbram
Program hojně navštěvované akce přinese v sobotu 10. září hudební, divadelní a taneční vystoupení, šermířské souboje nebo dobové hry pro děti.
Příbramská svatohorská šalmaj se v letošním roce koná již popatnácté, poutní areál ožije středověkou atmosférou v sobotu 10. září. Bohatý kulturní program doplní zábava a aktivity pro děti.
Dobovou slavnost zahájí v půl desáté průvod v kostýmech, který vyrazí z náměstí T. G. Masaryka na Svatou Horu. Po slavnostním úvodu návštěvníky obklopí rytmy historické hudby, řinčení mečů a vůně tradičních i zcela současných lahůdek. Na pódiu se koncertní vystoupení prostřídají s tancem, akrobacií a divadlem. Velký prostor dostanou také děti, které čeká jízda na kolotoči, dobové hry, lukostřelba nebo řemeslné dílničky. Na Toufarově louce proběhne ponožková bitva a lehký výcvik rytířů na koních.
Během dne se někteří účastníci řádně zapotí. Hasiči a hasičky z celé České republiky opět absolvují Běh hasičů do Svatohorských schodů. V unikátní disciplíně vystoupají dvojice závodníků v plné hasičské výbavě po 400metrovém zastřešeném schodišti s 343 stupni a převýšením 80 metrů. Závod se běží jako vzpomínka na mohutný požár Svaté Hory v roce 1978.
Závěr programu bude od 21.00 patřit příbramské kapele Ginevra. „Na hudební scénu vstoupila v roce 1997 a brzy se prosadila vlastní tvorbou s tématy z české historie. Pověsti, balady, příběhy nebo historické události jsou pro Ginevru velkou inspirací. Mezi písněmi můžeme najít smutné balady, veselé skočné kramářské písničky, bojové chorály i skladby k zamyšlení,“ představuje uskupení současný pořadatel Městské kulturní centrum Příbram (MKC) s připomínkou, že právě Ginevra byla iniciátorem a do roku 2017 rovněž hlavním organizátorem události.
„Příbramskou svatohorskou šalmají, jakožto jednou z vrcholných akcí počínajícího příbramského kulturního podzimu, se stáváme součástí barokního areálu a jednoho z nejznámějších středoevropských poutních míst,“ dodává vedoucí MKC Vlasta Ševr. Harmonogram dne najdete hned pod článkem.
foto: MKC Příbram
Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz
autor: Magdalena Rezková
Související
•Silničáři při opravě mostu v Osečanech využívají lezce zavěšené na lanech
•Pivo a rock. S koncem léta se na Příbramsku odvážete
•V sobotu "přiletí" Milan Peroutka na perutích do divadla Hogo Fogo v Drážkově u Sedlčan
Další články
Pozor, Příbramačky! Prozradíme vám, jaké kabelky letos vládnou jaru
Máte slabost pro kabelky? Pak zbystřete. Nová sezona jaro léto 2026 přináší trendy, …
LIFESTYLE
Tretera s Gangsterem ovládli úvod Českého skokového poháru. V Martinicích rozhodoval čas
Jubilejní 25. ročník Českého skokového poháru odstartoval v neděli 19. dubna v …
SPORT
Ukliďme svět kolem nás: Oslavte Den Země aktivně!
Každý rok si 22. dubna lidé po celém světě připomínají Den Země – svátek, který patří …
PŘÍRODA
Památník chystá výstavu o ženách, které ovlivnily Dvořákovu tvorbu
Památník Antonína Dvořáka ve Vysoké u Příbramě chystá výstavu o osudech žen, které …
NEPŘEHLÉDNĚTE
Cesta k Třem Trubkám pod dohledem: Lesníci budou kácet suché stromy
Jistě si návštěvníci CHKO Brdy všimli, že kolem třítrubeckého zámečku je už řadu týdnů …
AKTUÁLNĚ
Město navrhuje odepsat přes 769 tisíc po Volejbalovém oddílu Příbram. Exekuce nic nevymohla
Zastupitelé města Příbrami budou na dubnovém jednání rozhodovat o odpisu pohledávky ve …
POLITIKA
Nehoda v Březnické ulici v Příbrami: Audi narazilo do octavie, u události zasahovali hasiči, na místě zranění
Provoz v Březnické ulici v Příbrami v neděli odpoledne krátce omezila nehoda dvou …
AKTUALIZOVÁNO
Policie pokračuje s dohledem na dodržování rychlostních limitů
Řidiči by měli v příštích dnech zbystřit. V týdnu od 20. do 26. dubna se policejní …
DOPRAVA
„Jsem připravená ničit.“ A pak to Lucie Pudilová v Lucerně opravdu udělala
MMA zápasnice a příbramská rodačka Lucie Pudilová slaví další úspěch v profesionálním …
SPORT
Divadlo zase bude patřit dětem. Největší rodinný festival na 50 000 m²
Jednou za rok se Příbram promění v obří dětské království. Festival Divadlo patří …
KULTURA




