27. 1. svátek má Ingrid
Svatá Hora o svátcích otevře jinak nepřístupnou chodbu

12. prosince 2019   (06:07)
Svatá Hora o svátcích otevře jinak nepřístupnou chodbu

Součástí prohlídky jsou unikátní podlahové barokní hodiny, které byly nedávno zrestaurovány


Svatá Hora. Mariánské poutní místo, které vytváří nezaměnitelnou siluetu nad městem Příbramí a ve svém stříbrném oltáři v bazilice střeží sošku Panny Marie Svatohorské. Raně barokní areál nabízí vzácná a zajímavá umělecká díla mnoha malířů, sochařů a štukatérů. O letošních vánočních svátcích navíc zpřístupní místa, jejichž brány jindy zůstávají veřejnosti zavřené. Sváteční dny si tak mohou obyvatelé Příbrami zpestřit prohlídkou jindy nepřístupného prostoru probošství. Součástí prohlídky jsou nově zrestaurované podlahové barokní hodiny v tzv. biskupském pokoji. 

„Horní chodba probošství je přístupná jen výjimečně, a to například při akcích na Noc kostelů, při různých společenských událostech, či při prohlídkách spojených s výstavou Madony z kovu a v kovu,“ uvedla Martina Jechortová, průvodcovská služba Svatá Hora.

Podlahové barokní hodiny jsou unikátní
Výrobcem těchto luxusních hodin je významný hodinář pan Godfrie Poy z Londýna, jehož práce se datují mezi lety 1718 – 1753.  Hodiny byly ve špatném stavu a po několika neodborných opravách, které na nich byly v průběhu staletí provedeny, je bylo nutno pomocí zachovalých fragmentů vrátit znovu k původnímu stavu. Nepůvodní opravy dýhováním byly opět nahrazeny masivem z ořechu. Kromě skříně byl restaurován i stroj, vyběhané a zadřené čepy a pouzdra.

„Na orovnané čepy hřídelí jsem nasadil a zaletoval připravené trubičky a dosáhl tak původních parametrů. Světlé části mosazného ciferníku jsou postříbřeny, ostatní je v ohni zlaceno. Tato metoda zlacení se provádí rozpuštěním zlata ve rtuti, následně se přebytečná rtuť vymačkala přes jelenici a takto vzniklá pasta nanesla na mosaz, vše se vložilo do výhně, kde se rtuť odpařila a zlato přitavilo k mosazi. Tento způsob je sice trvanlivý, leč mnoho lidí jej zaplatilo svým zdravím, rtuť je silně jedovatá.  Hodiny mají zhruba týdenní chod a ukazují datum a vteřiny, závaží se natahují kličkou,“ uvedl restaurátor Jiří Češka.

V prosinci se prohlídky horní chodby uskuteční 22. prosince od 10:30 do 16 hodin. Tyto prostory však budou přístupné i po svátcích. „Zase v dalších měsících naplánujeme nějaký den na tuto prohlídku. Výstava Madony je prodloužena až do konce února," uvedla Martina Jechortová.
 

Svatá Hora. Mariánské poutní místo, které …
Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.


zdroj: pribram.cz

autor: Miloslava Ritschlová, foto: Svatá HoraDalší články

Senior léta zneužíval tísňové linky. Požadoval převoz manželky do blázince Senior léta zneužíval tísňové linky. Požadoval převoz manželky do blázince Sestřih hovorů naleznete v článku 27. ledna 2020   (08:47) Památce na utonulou dívku svitla naděje. Odborníci si cení nejen samotné stavby Památce na utonulou dívku svitla naděje. Odborníci si cení nejen samotné stavby Most přes Pilský potok bude projednáván na pondělním zasedání dobříšského zastupitelstva 27. ledna 2020   (06:15) Dopravní nehoda uzavřela silnici na výjezdu z Příbrami, hasiči vyprošťovali zraněnou řidičku Dopravní nehoda uzavřela silnici na výjezdu z Příbrami, hasiči vyprošťovali zraněnou řidičku Příčinu střetu dvou vozidel prošetřují policisté, silnice je v místě zledovatělá. 26. ledna 2020   (19:35) Vojáci budou v Jeseníkách bojovat o přežití. Dělostřelci z Jinců museli svou účast odříci Vojáci budou v Jeseníkách bojovat o přežití. Dělostřelci z Jinců museli svou účast odříci Přestože jsou jinečtí dělostřelci uvedeni na startovní listině, extrémního víceboje se letos nezúčastní 26. ledna 2020   (18:38) Lidé se začínají obávat chřipkové epidemie i koronaviru, v lékárnách nejsou roušky Lidé se začínají obávat chřipkové epidemie i koronaviru, v lékárnách nejsou roušky Jednorázové roušky momentálně nejdou ani objednat, říká příbramská lékárnice 26. ledna 2020   (14:49) Meteorologové varují: Silnice a chodníky pokryje ledovka Meteorologové varují: Silnice a chodníky pokryje ledovka Střední Čechy může už v neděli večer zasáhnout námraza. Varování vydal Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). Nebezpečí hrozí řidičům na silnicích, klouzat budou ale také chodníky. 26. ledna 2020   (12:55) Má handicap, přesto získala svou vysněnou práci. Musela však ujít velký kus cesty Má handicap, přesto získala svou vysněnou práci. Musela však ujít velký kus cesty Moniččina cesta za snem začala před pěti lety v nácvikovém kiosku společnosti Alka o.p.s. Zde se osmělila a naučila se mluvit s cizími lidmi 26. ledna 2020   (10:42) Lucie Pudilová rozhodující zápas v UFC prohrála Lucie Pudilová rozhodující zápas v UFC prohrála Duel skončil v neprospěch příbramské bojovnice, připsala si tak čtvrtou porážku v řadě. 26. ledna 2020   (07:23) V Příbrami žije bezmála tři tisíce psů, někteří z nich však načerno V Příbrami žije bezmála tři tisíce psů, někteří z nich však načerno K dnešnímu dni dluží majitelé psů městské kase přes 155 tisíc korun 26. ledna 2020   (06:39) Kolemjdoucí vyděsil nález mrtvého muže, policie vyšetřuje příčinu jeho úmrtí Kolemjdoucí vyděsil nález mrtvého muže, policie vyšetřuje příčinu jeho úmrtí Kriminalisté zjišťují okolnosti smrti, místo nálezu je neprodyšně uzavřeno 25. ledna 2020   (17:58)Kodex redakce Reklama Kontakty Informace o cookies Ochrana osobních údajů
Provozovatel portálu pribram.cz Rosalota, s. r. o.
Žižkova 708
261 01 Příbram II

IČ: 02289288
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 217655.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Rosalota, s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
2014 - 2020 © Rosalota, s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz