7. 12. svátek má Ambrož

Svatá Hora o svátcích otevře jinak nepřístupnou chodbu

12. prosince 2019   (06:07)
Svatá Hora o svátcích otevře jinak nepřístupnou chodbu

Součástí prohlídky jsou unikátní podlahové barokní hodiny, které byly nedávno zrestauroványSvatá Hora. Mariánské poutní místo, které vytváří nezaměnitelnou siluetu nad městem Příbramí a ve svém stříbrném oltáři v bazilice střeží sošku Panny Marie Svatohorské. Raně barokní areál nabízí vzácná a zajímavá umělecká díla mnoha malířů, sochařů a štukatérů. O letošních vánočních svátcích navíc zpřístupní místa, jejichž brány jindy zůstávají veřejnosti zavřené. Sváteční dny si tak mohou obyvatelé Příbrami zpestřit prohlídkou jindy nepřístupného prostoru probošství. Součástí prohlídky jsou nově zrestaurované podlahové barokní hodiny v tzv. biskupském pokoji. 

„Horní chodba probošství je přístupná jen výjimečně, a to například při akcích na Noc kostelů, při různých společenských událostech, či při prohlídkách spojených s výstavou Madony z kovu a v kovu,“ uvedla Martina Jechortová, průvodcovská služba Svatá Hora.

Podlahové barokní hodiny jsou unikátní
Výrobcem těchto luxusních hodin je významný hodinář pan Godfrie Poy z Londýna, jehož práce se datují mezi lety 1718 – 1753.  Hodiny byly ve špatném stavu a po několika neodborných opravách, které na nich byly v průběhu staletí provedeny, je bylo nutno pomocí zachovalých fragmentů vrátit znovu k původnímu stavu. Nepůvodní opravy dýhováním byly opět nahrazeny masivem z ořechu. Kromě skříně byl restaurován i stroj, vyběhané a zadřené čepy a pouzdra.

„Na orovnané čepy hřídelí jsem nasadil a zaletoval připravené trubičky a dosáhl tak původních parametrů. Světlé části mosazného ciferníku jsou postříbřeny, ostatní je v ohni zlaceno. Tato metoda zlacení se provádí rozpuštěním zlata ve rtuti, následně se přebytečná rtuť vymačkala přes jelenici a takto vzniklá pasta nanesla na mosaz, vše se vložilo do výhně, kde se rtuť odpařila a zlato přitavilo k mosazi. Tento způsob je sice trvanlivý, leč mnoho lidí jej zaplatilo svým zdravím, rtuť je silně jedovatá.  Hodiny mají zhruba týdenní chod a ukazují datum a vteřiny, závaží se natahují kličkou,“ uvedl restaurátor Jiří Češka.

V prosinci se prohlídky horní chodby uskuteční 22. prosince od 10:30 do 16 hodin. Tyto prostory však budou přístupné i po svátcích. „Zase v dalších měsících naplánujeme nějaký den na tuto prohlídku. Výstava Madony je prodloužena až do konce února," uvedla Martina Jechortová.
 
Svatá Hora. Mariánské poutní místo, které …

Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.


zdroj: pribram.cz
autor: Miloslava Ritschlová, foto: Svatá Hora

Další články

Středočeský kraj by uvítal shodu odborníků na vánočním volnu ve školách Středočeský kraj by uvítal shodu odborníků na vánočním volnu ve školách Například školy v Příbrami zatím ředitelská volna nevyhlásily, procento nakažených … Starosta: Město příští rok získá 994 milionů a utratí 1,143 miliardy Starosta: Město příští rok získá 994 milionů a utratí 1,143 miliardy Starosta Příbrami Jan Konvalinka se ohlíží za včerejším jednání zastupitelstva. V Příbrami se v příštím roce zdraží vodné a stočné o tři procenta V Příbrami se v příštím roce zdraží vodné a stočné o tři procenta Při průměrné spotřebě 90 litrů na osobu a den zaplatí příští rok tříčlenná domácnost … Policisté pátrají po řidiči, který u Hluboše způsobil dopravní nehodu Policisté pátrají po řidiči, který u Hluboše způsobil dopravní nehodu K události došlo 20. listopadu v ranních hodinách. Příbramské divadlo uvede známou hudební komedii Limonádový Joe Příbramské divadlo uvede známou hudební komedii Limonádový Joe Slavnou parodii na westerny se souborem nastudoval Milan Schejbal, v hlavních rolích … Zastupitelé Příbrami schválili záměr prodeje pozemku u archivu pro stavbu bytů Zastupitelé Příbrami schválili záměr prodeje pozemku u archivu pro stavbu bytů Podmínky prodeje vedení radnice ještě upřesní a znovu předloží zastupitelstvu. Příbram bude letos opět hospodařit se schodkovým rozpočtem Příbram bude letos opět hospodařit se schodkovým rozpočtem Návrh rozpočtu dnes schválili zastupitelé. O Vánocích mrznout nebude, teploty se udrží mírně nad nulou, očekávají meteorologové O Vánocích mrznout nebude, teploty se udrží mírně nad nulou, očekávají meteorologové Podle meteorologů nás pravděpodobně čekají opět Vánoce na blátě. ŽIVĚ: Zasedání zastupitelstva v Příbrami ŽIVĚ: Zasedání zastupitelstva v Příbrami Nejdůležitějším bodem bude návrh rozpočtu na příští rok.
Starosta: Duševní polotovar přeřezal na příbramském náměstí kabeláž k vánoční dekoraci Starosta: Duševní polotovar přeřezal na příbramském náměstí kabeláž k vánoční dekoraci Trojici pachatelů zaznamenala kamera. Městská policie žádá veřejnost o pomoc při …
Kodex redakce Reklama Pro média Kontakty
Provozovatel portálu pribram.cz Rosalota, s. r. o.
Žižkova 708
261 01 Příbram II

IČ: 02289288
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 217655.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Rosalota, s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
2014 - 2021 © Rosalota, s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz