vývoj COVID-19
20. 10. 2020
Bezděkov 2
Bohutín 18
Borotice 2
Bratkovice 4
Březnice 27
Buková u Pb 2
Čenkov 6
Chraštice 2
Čím 1
Daleké Dušníky 1
Dobříš 142
Dolní Hbity 2
Drahlín 2
Drásov 6
Drhovy 1
Dublovice 16
Dubno 2
Háje 3
Hluboš 15
Jablonná 5
Jesenice 1
Jince 21
Kamýk n. V. 14
Klučenice 3
Kosova H. 29
Kotenčice 1
Kozárovice 4
Krásná H. 60
Láz 1
Lazsko 2
Lešetice 2
Lhota u Pb 4
M. Hraštice 6
Milín 12
Modřovice 2
Mokrovraty 1
Nalžovice 21
Narysov 2
Nechvalice 4
Nečín 1
Nedrahovice 6
Nová Ves p. P. 10
Nové Dvory 2
Nový Knín 20
Občov 2
Obecnice 4
Obořiště 11
Obory 3
Ohrazenice 5
Osečany 2
Ouběnice 1
Pečice 5
Petrovice 16
Pičín 4
Počepice 5
Podlesí 7
Příbram 352
Příčovy 4
Prosen. L. 1
Rosovice 8
Rožmitál p. T. 35
Rybníky 2
Sedlčany 144
Sedlec-Prčice 49
Sedlice 2
Solenice 1
Stará Huť 32
Starosedlský H. 3
Svaté Pole 2
Svatý Jan 7
Svojšice 2
Tochovice 10
Třebsko 1
Trhové D. 6
Věšín 3
Višňová 6
Volenice 1
Voznice 4
Vrančice 2
Vysoký Ch. 10
Zalužany 2
Zbenice 3
Zduchovice 10
Studenti z Rožmitálu založili občanský spolek. Po Piknikové hadrárně chystají akci ke konci 2. světové války

17. září 2020   (06:43)
Další 2 fotografie v galeriiStudenti z Rožmitálu založili občanský spolek. Po Piknikové hadrárně chystají akci ke konci 2. světové války

Sdružení Rožmitál Vespolek rozhýbal dění ve městě. Cestu k aktivismu mladých lidí pomáhal proklestit projekt Troufni SI realizovaný Skautským institutem.


„V minulém roce se nám naskytla příležitost podílet se na oslavách 30. výročí sametové revoluce v Rožmitále pod Třemšínem. Jako mladí studenti jsme neváhali. Sametová revoluce se běžně v našem městě nepřipomíná a nám to vadilo,“ uvádí k počátkům občanskému aktivismu Tomáš Brettl, aktuálně student třetího ročníku Pedagogické fakulty Univerzity Karlovy.
 

Osm nadšenců během dvou měsíců zrealizovalo výstavu s názvem Jsme toho součástí na rožmitálském zámku. Součástí výstavy byl také doprovodný program – na besedu například přijela filosofka Anna Hogenová. „Vernisáž výstavy, která proběhla v rámci oslav, nás velmi překvapila vysokou návštěvností,“ vzpomíná Tomáš Brettl na moment, kdy si s přáteli řekli, že má cenu zapojovat se do veřejného života.
 
V té době se objevila přihláška do programu Troufni SI od Skautského institutu, který lidem od 18 do 30 let pomáhá s realizací nápadů, jak vylepšit veřejný prostor. Institut nabízí setkávání s odborníky, poskytuje rady, kde sehnat peníze či potřebná povolení, a učí, jak nápad zpropagovat. „S kamarádkou Kateřinou Štěrbovou jsme pátrali po rožmitálském protinacistickém odboji a naší snovou představou byla jakási stálá městská expozice, která by toto období připomínala. S tím jsme se také do programu Troufni SI přihlásili,“ říká Tomáš Brettl.
 
Cesta od první ideje k současné náplni studentského spolku Rožmitál Vespolek ale vedla několika slepými uličkami. „Díky Troufni SI a setkání s odborníky z různých odvětví jsme si uvědomili, co je v našich silách a co je vůbec reálné v našem městě uskutečnit. Myšlenku stálé expozice a následně i interaktivního webu o rožmitálském odboji, který ji následoval, jsme museli opustit,“ popisuje Tomáš Brettl.
 

Rožmitálští studenti nakonec založili nový spolek a realizují zatím další nápady. Během koronavirové krize se snažili zpříjemnit lidem trávení času doma. „Spustili jsme online projekty, kde jsme doporučovali knihy k přečtení, a založili jsme instagramový profil Poznej Rožmitál, který představuje zajímavosti o našem městě,“ rozvádí náplň organizace Rožmitál Vespolek Tomáš Brettl.
 
V neděli 6. září spolek uspořádal první veřejnou akci – Piknikovou hadrárnu v rožmitálském parku. Za dobrovolné vstupné si mohli lidé cokoliv vzít ze sbírky nepotřebného oblečení a k tomu zakousnout něco dobrého. Nerozebrané kusy oděvů spolek daruje na dobročinné účely.
 
Studenti se po nasbíraných zkušenostech vracejí i k původním plánům týkajících se historie města a na květen příštího roku plánují akci k oslavám konce druhé světové války. „S programem Troufni SI jsme prošli workshopy a besedami s lidmi, kteří mají s podobnými věcmi zkušenosti, což nám přineslo hlavně poznání o tom, co chceme opravdu dělat a na co stačíme,“ uzavírá Tomáš Brettl.
 
Program Skautského institutu je pro podobně smýšlející a angažované mladé lidi zdarma. Přihlášky pro další ročník je možné posílat do 5. října.
 

Fotogalerie

Studenti z Rožmitálu založili občanský spolek. Po Piknikové hadrárně chystají akci ke konci 2. světové války () Studenti z Rožmitálu založili občanský spolek. Po Piknikové hadrárně chystají akci ke konci 2. světové války (1)

Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.


zdroj: pribram.cz
foto: Rožmitál Vespolek

autor: Magdalena Rezková

Další články

Končí letní a nastane obvyklý zimní čas. Noc na neděli bude o hodinu delší Končí letní a nastane obvyklý zimní čas. Noc na neděli bude o hodinu delší O dotace z rozpočtu města Příbram pro rok 2021 zažádáte elektronicky O dotace z rozpočtu města Příbram pro rok 2021 zažádáte elektronicky Žádosti bude možné podávat od 1. do 30. listopadu prostřednictvím speciálního dotačního webu. 20. října 2020   (10:30) Profesionální hokejisté míří do Dobříše Profesionální hokejisté míří do Dobříše Extraligoví a prvoligoví hokejisté budou trénovat pod otevřeným nebem na zimním stadionu v Dobříši. 20. října 2020   (08:30) Sportovat se dá i online Sportovat se dá i online Konec výmluv, současná situace sportu nebrání. Příbramská sportovní zařízení nabízí lidem online lekce. 20. října 2020   (06:56) Roušky budou muset lidé nosit od středy venku i v autě, uvedl Prymula Roušky budou muset lidé nosit od středy venku i v autě, uvedl Prymula Zloději si odnesli majetek ve výši přesahující 80 tisíc korun Zloději si odnesli majetek ve výši přesahující 80 tisíc korun Policie se zabývá dvěma trestnými událostmi v podobě vykradených garáží v Březnici a Příbrami. 19. října 2020   (18:00) Přehledně: Počet nakažených covidem na Příbramsku vzrostl na 1260 Přehledně: Počet nakažených covidem na Příbramsku vzrostl na 1260 Odbočení na čerpací stanici úplně nevyšlo Odbočení na čerpací stanici úplně nevyšlo Jak praví jedno známé rčení: „Dvakrát měř, jednou řež.“ Řidič situaci neodhadl a skončil ve sloupu. 19. října 2020   (11:49) Policisté dopadli dealera metamfetaminu Policisté dopadli dealera metamfetaminu V okolí Dobříšska zásoboval pervitinem několik odběratelů. 19. října 2020   (11:20)
Sokolský běh v Dobříši se odkládá. Vyběhněte individuálně, říká pořadatel Sokolský běh v Dobříši se odkládá. Vyběhněte individuálně, říká pořadatel Sokolský běh republiky se poběží na výročí naší země individuálně, oficiální závody jsou odloženy na 28. listopadu. 19. října 2020   (09:54)
Kodex redakce Reklama Pro média Kontakty
Provozovatel portálu pribram.cz Rosalota, s. r. o.
Žižkova 708
261 01 Příbram II

IČ: 02289288
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 217655.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Rosalota, s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
2014 - 2020 © Rosalota, s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz