26. 4. svátek má Oto

Strongmanem být Jiří Tkadlčík nechtěl. Na prvních závodech si ho „pupkáči“ namazali na chleba

ROZHOVOR
22. listopadu 2018   (08:09)
Dalších 7 fotografií v galeriiStrongmanem být Jiří Tkadlčík nechtěl. Na prvních závodech si ho „pupkáči“ namazali na chleba

„Myslím, že takové výsledky mám proto, že jsem si cvičení strašně zamiloval a úplně jsem se do toho zažral,“ prozradil mistr světa Jiří Tkadlčík.


Jiří Tkadlčík – mistr světa, Evropy a mnohonásobný mistr republiky v silovém trojboji dnes nenachází v kategorii do 105 kg konkurenci ani mezi strongmany. Jeden z nejsilnějších mužů světa, přijel do Příbrami předat silovým sportovcům svoje know-how. Před začátkem semináře se nám podařilo Jirku trochu vyzpovídat.

Co považuješ za největší úspěch?

Rozhodně titul mistra světa ze srpna. World‘s Strongest Man se konal v Přerově, na mojí domácí půdě, bylo to úžasné.

Jak cvičení ovlivňuje tvůj další život?

To je dobrá otázka, žádný osobní život vlastně nemám. Všechno se točí jen kolem cvičení a strongmana. Tréninky, příprava na závody, semináře, celý rok jsme v zápřahu.

Znamená to, že tě najdeme v tělocvičně sedm dní v týdnu?

Určitě. Třikrát denně. Průměrně pět hodin, když jsem v přípravě na závody. Pokud do toho zahrnu i práci s klienty, tak to už se snad ani nesluší říct… to už je pak osm, deset i dvanáct hodin.

Stíháš koníčky?

Ale jo. Mým největším koníčkem je moje přítelkyně. Taky máme psa a kočku, máme rádi zvířátka a milujeme hory. Když to jde a máme volný víkend, utečeme do Tater nebo do Alp. Přítelkyně naštěstí pracuje se mnou, takže se vidíme. Snažím se jí ve volných chvílích všechno vynahradit.

Čeho se musí vzdát kluci, kteří by chtěli dosáhnout toho co ty?

Vždycky těm co přijdou, říkám, že nic není hned. Musí to myslet vážně, není to za měsíc, půl roku ani za rok. Mně získání titulu mistra světa trvalo sedm let, když budou šikovní, třeba se jim to povede za pět. Důležitá je soustavnost a vytrvalost, ale dnešní mladí kluci chtějí všechno hned, s tím se potýkám a musím je v tomhle hodně kočírovat.

Jak velkou roli hraje genetika?

Dá se toho hodně nadřít, ale genetika hraje obrovskou roli. Vždycky se dá něco udělat, vymyslet, ale nějaké genetické základy je prostě potřeba mít.

Vždycky jsi chtěl být strongman?

Já jsem byl úplně proti tomu, cvičil jsem fitness, chtěl jsem mít bicáky a vyrýsovaný břišáky, abych se líbil holkám. Viděl jsem jak tam nějaký pán s takovým pivasem převrací pneumatiku a vypadá u toho, že umře. Tenkrát jsem si říkal: no co to je? Tohle nikdy dělat nebudu! Ale nikdy neříkej nikdy. Za pár let jsem našel silový trojboj a pak jsem se dostal k tomuhle.

A to tě to chytlo ze dne na den?

No já jsem dělal v kanceláři a hrozně mě to nebavilo, říkal jsem si, že bych chtěl pracovat v tělocvičně. Chodil jsem cvičit a viděl, že těch kluků, co dobře vypadají, je strašně moc, abych si tím mohl vydělávat, bylo jasné, že se musím něčím lišit. O tom, že předpoklady na sílu mám, jsem věděl, tak jsem zkusil ten silový trojboj. Co je strongman, jsem vlastně nevěděl, znal jsem jen ty tlusté chlapíky. V trojboji jsem vyhrál asi sedmkrát mistra republiky, dvakrát Evropy, jednou světa a nakonec přišla výzva, pozvali mě na strongman závody. Tam byli ti pupkáči a namazali si mě na chleba. Řekl jsem si, tak to ne a začal makat.

Láká tě další výzva?

Když vystoupíte na K2, láká vás Mount Everest, a tak to jde pořád dál… Já jsem výhru na mistrovství světa asi měsíc slavil. Ne teda že bych se někde opíjel, ale prostě jsem si to užíval a pak jsem si říkal, co teď. Za 14 dní jedem na závody do Indie, to bude můj první závod, na který budu mít jen čtrnáctidenní přípravu. Moje poslání je i lidi motivovat a posouvat dál.

Jak to máš se životosprávou?

V něčem jsem strašně disciplinovanej, v něčem šílený lajdák. Jsem noční pták, vím, že bych měl vstávat v pět ráno a dát si kardio, ale nic mě k tomu zatím nepřinutilo. Ve stravě je to klasická bodová dieta, co vidim to zbodnu, ale naštěstí mám takový výdej, že zatím všechno spálim. McDonald's fakt nejim, no včera jsem měl KFCéčko… a je to v háji… Né, jím fakt hodně a dám si třeba i knedlo zelo vepřo. Strava je důležitá, mělo by se jíst hodně a vybírat si kvalitní potraviny. Hlavně respektovat svoje tělo.

Co zranění?

Zranění mám celý seznam. Obvykle ho vytáhnu a přečtu. Tohle je sport, kde se to prostě stává, dříve nebo později. Záleží na tom, jestli je to zranění, které úplně vyřadí ze hry – třeba plotýnky nebo jiný úraz páteře. Já jsem měl v únoru utržené koleno, spadl jsem na motorce, řekl bych, že až zázračně se to zhojilo, ani jsme s tím vlastně nic nedělali. Zranění mě provází celý život, vlastně jsem na to zvyklý. Od tří let mám cukrovku, nemám rád slovo handicap, beru to jako něco, co je tady se mnou. Čtyřikrát denně si píchám inzulín, prostě cukrovku respektuju, ona zas respektuje mě. Sem tam mám něco natrženého, třeba třísla. No někdy se cítím jako invalida po ránu a řikám si, to si dopad, ještě ti není třicet. Néé, dělám si srandu.

Co považuješ za důvod tvých výborných výsledků?

„Myslím, že takové výsledky mám proto, že jsem si cvičení strašně zamiloval a úplně jsem se do toho zažral,“ prozradil mistr světa Jiří Tkadlčík.
 
Seminář uspořádaný v RS Fitness představil Jiřího Tkadlčíka nejen jako sportovce, ale především jako velmi vtipnou a příjemnou osobnost. Zbývá jen popřát mnoho úspěchů na blížících se závodech v Indii.
 
 

Jiří Tkadlčík – mistr světa, Evropy a …

Fotogalerie

Strongmanem být Jiří Tkadlčík nechtěl. Na prvních závodech si ho „pupkáči“ namazali na chleba () Strongmanem být Jiří Tkadlčík nechtěl. Na prvních závodech si ho „pupkáči“ namazali na chleba (1) Strongmanem být Jiří Tkadlčík nechtěl. Na prvních závodech si ho „pupkáči“ namazali na chleba (2) Strongmanem být Jiří Tkadlčík nechtěl. Na prvních závodech si ho „pupkáči“ namazali na chleba (3) Strongmanem být Jiří Tkadlčík nechtěl. Na prvních závodech si ho „pupkáči“ namazali na chleba (4) Strongmanem být Jiří Tkadlčík nechtěl. Na prvních závodech si ho „pupkáči“ namazali na chleba (5) Strongmanem být Jiří Tkadlčík nechtěl. Na prvních závodech si ho „pupkáči“ namazali na chleba (6)
Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.


zdroj: pribram.cz
foto: jk

autor: jkDalší články

Technické služby začnou sekat trávu již toto pondělí, čeká na ně 85 hektarů Technické služby začnou sekat trávu již toto pondělí, čeká na ně 85 hektarů V minulém roce stihly technické služby posekat městskou zeleň nejméně třikrát. 26. dubna 2019   (11:30) Policisté pátrají po šestnáctiletém chlapci Policisté pátrají po šestnáctiletém chlapci Mladík se může skrývat u svých kamarádů 26. dubna 2019   (09:30) Děti se budou moct vyřádit v divadle už 26. května Děti se budou moct vyřádit v divadle už 26. května Jednotné vstupné je 90 Kč. Platí po celý den a na všechny atrakce. 26. dubna 2019   (08:23) Rekonstrukce mostu u Řitky může vyjít až na 43,5 milionů Rekonstrukce mostu u Řitky může vyjít až na 43,5 milionů Na opravu mostu se již hledá zhotovitel. 26. dubna 2019   (06:27) Čarodějnice na Nováku si užily především děti Čarodějnice na Nováku si užily především děti Na Nováku byla zahájena letošní sezóna čarodějnicemi. 25. dubna 2019   (20:09) Turisté se 18. května vydají na 54. ročník pochodu Praha-Prčice Turisté se 18. května vydají na 54. ročník pochodu Praha-Prčice Pěší dostanou na výběr 16 tras 25. dubna 2019   (16:12) Na Nováku nově také koloběžky Na Nováku nově také koloběžky Největším sportovištěm v Příbrami je areál Nového rybníka, který v posledních letech se začínající sezonou nabízí vždy novou aktivitu pro sportovce. 25. dubna 2019   (13:29) Na dnešní odpoledne je již Novák připraven Na dnešní odpoledne je již Novák připraven Dnes proběhnou na Nováku čarodějnice. 25. dubna 2019   (11:43) V Husově ulici se zasekl autobus. Silnice je neprůjezdná! V Husově ulici se zasekl autobus. Silnice je neprůjezdná! Momentálně probíhají vyprošťovací práce. 25. dubna 2019   (09:48) AKTUÁLNĚ Most přes dálnici D4 u Řitky byl včera uzavřen, je v havarijním stavu Most přes dálnici D4 u Řitky byl včera uzavřen, je v havarijním stavu V brzké době se dá čekat oprava mostu a s tím spojená omezení. 25. dubna 2019   (08:19)Kodex redakce Reklama Kontakty Informace o cookies Ochrana osobních údajů
Provozovatel portálu pribram.cz Rosalota, s. r. o.
Žižkova 708
261 01 Příbram II

IČ: 02289288
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 217655.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Rosalota, s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
2014 - 2019 © Rosalota, s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz