Stromy na náměstí TGM – na kolik vyšly a jak dlouho bude náměstí rozkopané? Na otázky odpověděl starosta Příbrami Ing. Jindřich Vařeka
ROZHOVOR
13. června 2018 (06:14)
Náměstí TGM bylo osázeno stromy, což většina Příbramáků oceňuje. Od té doby však zůstalo náměstí kolem stromů rozkopané. Co se bude dít dál, jsme se zeptali starosty města Ing. Jindřicha Vařeky.
„Projekt sázení stromů jsme připravovali delší dobu, museli jsme však čekat na uplynutí tzv. doby udržitelnosti dotace, ze které náměstí TGM bylo zrekonstruováno. Stromy byly včas objednané, stejné jako bylo připraveno řešení k úpravě náměstí okolo nově zasazených stromů. Celá záležitost byla diskutována s památkáři v Praze, kteří doporučili jinou skladbu stromů a především jiný způsob stavebního řešení kolem kmenů. Přizpůsobili jsme se názorům odborníků a objednali jsme stromy, litinové mříže a rámy přesně dle požadavku tak, aby se nic zbytečně nezdržovalo. Bohužel, celá republika prožívá stavební boom, díky kterému se dodací lhůty předepsaných litinových mříží neuvěřitelně protáhly a vznikla prodleva mezi sázením stromů a osazením mříží. Stromy zasazeny být musely, protože pokud bychom tak učinili až v létě, šance na to, že by se ujmuly, by se výrazně snížily,“ vysvětlil starosta.
Hodně diskutovaná je také cena. Mohl byste nám poskytnout bližší údaje?
„Vysvětlení podám velice rád a mrzí mne, že k tomu mám příležitost až nyní. Chápu názor neinformovaného občana, který si snadno zkalkuluje, že při celkové ceně 804.455,20 Kč vč. DPH a při počtu stromů 14 vychází 1 strom na 57.451 Kč. Teprve z detailního rozpočtu vyjde najevo, že cena vlastních stromů je nepodstatná. Ty opravdu velké náklady vznikly především nákupem předepsaných litinových mříží, ocelových rámů a ocelových ochran kmene, vybagrováním několika kubíků zeminy pro každý strom, dovozem ornice, a především díky nákladům na stavební práce spojené s osazením rámů a litinových mříží.“
Jak dlouho bude náměstí v tomto rozkopaném stavu?
„Litinové mříže i rámy právě docestovaly, a proto v co nejkratší možné době, tj. již o tomto víkendu budou zahájeny práce, při kterých uvedeme náměstí TGM do požadovaného stavu.
Všem občanům města Příbram se omlouvám za to, že jsme celou akci nezvládli efektivněji. Prosím jen o důvěru v tom, že v danou chvíli jsme dělali to nejlepší, co jsme dělat uměli.“
Celková částka investice 804.455,20 Kč vč. DPH
litinové mříže a rámy 362.153 Kč
Stavební práce a sázení stromů 435.866,20 Kč
vytyčení sítí 4.500 Kč
archeologové 1.936 Kč
( z toho nákup stromů a jejich osazení) 80.126,20 Kč /1 strom= 5.723,30 Kč/
foto: pribram.cz
Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz
autor: jk
Další články
Tipy na víkend: Den svatého Patrika, hokejové utkání a řada kulturních akcí
Tento víkend si můžete vyzkoušet, jak asi vypadá atmosféra v tradiční irské hospodě, …
NEPŘEHLÉDNĚTE
Rožmitál čeká pestrý pátek: Jarní tvoření a Ping pongový ples k 50 letům stolního tenisu
Rožmitál pod Třemšínem čeká 13. března odpoledne a večer plné zábavy, kreativity a …
KULTURA
Tankování v Příbrami zdražuje. Konflikt na Blízkém východě rozhýbal ceny paliv
Za benzin Natural 95 zaplatíte tento týden v Příbrami v rozmezí od 36,90 Kč do 38,90 …
AKTUÁLNĚ
MG ROADSHOW míří opět do Příbrami
Už 17. a 18. března ožije areál společnosti AUTA s.r.o. v Příbrami velkou …
KOMERČNÍ SDĚLENÍ
Motorkářská sezona začala. Policie varuje před riziky po zimě
S příchodem teplejších březnových dní se na silnice vrátili motorkáři. Začátek sezony …
DOPRAVA
Den, který děsí svět: Pátek třináctého
Pátek třináctého. Den, kdy někteří raději nevycházejí z domu, jiní si dávají pozor na …
ZAJÍMAVOSTI
Messenger mění podobu. Web messenger.com se přesune na Facebook
Společnost Meta Platforms oznámila změnu ve fungování své komunikační služby Facebook …
NEPŘEHLÉDNĚTE
Policie obvinila manžele, kteří měli ve Vranovicích množírnu psů
O zásahu policie i Krajské veterinární správy ve Vranovicích, kde byla množírna psů, …
AKTUÁLNĚ
Bitva o přesnost i nervy: Rožmitálští rybaříci vyrazili do Příbrami
První březnová sobota patřila v Příbrami rybolovné technice. Mezi více než šedesátkou …
FOTOGALERIE
„Nezastavujme louky. Příbram musí růst dovnitř,“ říká starosta Konvalinka
Jak má Příbram vypadat za deset let a kde má smysl hledat prostor pro nový rozvoj? O …
ROZHOVOR





