Středoškoláci budou dnes a ve čtvrtek nanečisto volit prezidenta
18. ledna 2023 (06:18)
foto: Člověk v tísni/PR
Stejně jako ve skutečných volbách budou vybírat ze dvou postupujících kandidátů.
Studenti středních škol starší 15 let si dnes a ve čtvrtek vyzkouší hlasování v druhém kole prezidentských voleb. Stejně jako ve skutečných volbách budou vybírat ze dvou postupujících kandidátů - hlas tedy mohou dát bývalému vysokému představiteli české armády a NATO Petru Pavlovi, nebo někdejšímu premiérovi Andreji Babišovi (ANO). Výsledky studentských voleb zveřejní pořadatel, společnost Člověk v tísni, ve čtvrtek odpoledne nebo v podvečer.
Zatímco skutečné volby v prvním kole o víkendu vyhrál Pavel s 35,4 procenta hlasů před Babišem, kterého volilo 34,99 procenta voličů, a ekonomkou Danuší Nerudovou s 13,92 procenta hlasů, u středoškoláků při studentských volbách zvítězila Nerudová. Při prosincovém hlasování v prvním kole od nich získala 54,1 procenta hlasů, a prezidentkou by se tak stala po prvním kole. Druhý se mezi studenty umístil Pavel s 25,7 procenta hlasů a třetí Babiš s 9,9 procenta.
Výsledky druhého kola studentských voleb zveřejní Člověk v tísni opět jak za celou Českou republiku, tak i jednotlivé kraje a typy škol. V reálném druhém kole si voliči budou nástupce prezidenta Miloše Zeman volit 27. a 28. ledna.
Vzdělávací projekt, který má podpořit aktivní, zodpovědné a sebevědomé občanství budoucích prvovoličů, pořádá Člověk v tísni prostřednictvím svého programu Jeden svět na školách po čtrnácté. V minulosti studenti volili nanečisto prezidenta, poslance, zastupitele obcí i krajů nebo vybírali české zástupce v Evropském parlamentu. Studentské volby se konají vždy několik týdnů před skutečnými volbami, ve kterých mohou odevzdat svůj hlas lidé po dovršení 18 let.
Prezidenta středoškoláci poprvé vybírali v roce 2012, tehdy jen v jednom kole a největší podporu u nich získal hudební skladatel a výtvarník Vladimír Franz. Skutečný vítěz voleb Miloš Zeman tehdy skončil čtvrtý. V roce 2017 v prvním kole studentských prezidentských volbách zvítězil bývalý předseda Akademie věd Jiří Drahoš před Zemanem. Stejné pořadí potvrdilo i druhé kolo studentských voleb, které se konalo v lednu 2018.
Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz/ČTK
autor: Tomáš Pečenka
Související
•Lidé stále mohou žádat o průkaz k volbě prezidenta mimo domovskou obec
•V příbramské věznici volilo prezidenta 372 odsouzených
•Lidé v Dobříši se v referendu vyslovili proti další zástavbě v okolí města
Další články
Příbramští hasiči mají technologický arzenál. Moderní technika jim dává větší jistotu i sílu v terénu
Nové vybavení výrazně posiluje bezpečnost i schopnosti příbramských hasičů při …
NEPŘEHLÉDNĚTE
Spropitné v Česku čeká změna. Sedm procent bez daně a levnější nealko
Spropitné, které už nebude viset v šedé zóně, levnější nealko v restauracích a návrat …
NEPŘEHLÉDNĚTE
Auto narazilo do stromu v Obecnické ulici, na místo letěl vrtulník
V Obecnické ulici zasahovaly v úterý 10. března těsně po 15. hodině všechny složky …
AKTUALIZOVÁNO
Mladé ženy v první linii. Sexuální obtěžování zůstává v práci podceňovaným problémem
Se sexuálním obtěžováním na pracovišti se v České republice setkala přibližně pětina …
Paratriatlonista Tománek chystá extrémní sezonu. Dva ironmany za dva dny i boj o světové tituly
Paratriatlonista Jan Tománek představil své sportovní plány na rok 2026. …
SPORT
Překročili jsme hranici, o které se nám dřív ani nesnilo.
Dosáhli jsme na metu, kterou jsme v historii pribram.cz ještě nikdy nepřekročili: více …
NEPŘEHLÉDNĚTE
Nafta už překročila čtyřicetikorunovou hranici
Motoristé v Česku v posledních dnech znovu připlácí za tankování. Ceny benzínu i nafty …
AKTUÁLNĚ
Fanoušci mohou rozhodnout. Sportovec Příbramska 2025 vstupuje do finále
Anketa Sportovec Příbramska 2025 míří do svého finále a právě teď mají slovo také …
ANKETA
Slyšíte ten podivný zvuk z výšin? To krajinou znovu táhnou jeřábi popelaví
Začátek jara v naší krajině často neoznamují jen první květy nebo zpěv skřivanů. Možná …
NEPŘEHLÉDNĚTE
Pozor na podomní „řemeslníky“. Policie varuje hlavně seniory
Policisté upozorňují na případy podomních „řemeslníků“, kteří se pohybují po městech a …




