23. 3. svátek má Ivona




Středočeští zemědělci sklidili zhruba čtvrtinu obilovin a 40 procent řepky

24. července 2023   (16:57)
Středočeští zemědělci sklidili zhruba čtvrtinu obilovin a 40 procent řepky
foto: freepik

Jejich dosavadní výnosy dosahují sedm tun z hektaru, což je více než loni a nad republikovým průměrem.


Zemědělci ve středních Čechách už sklidili téměř všechen ozimý ječmen, výnos je 6,61 tuny na hektar. K dnešku sklidili i téměř 40 procent ploch s řepkou a pětinu ploch s ozimou pšenicí, ostatní obiloviny jsou ještě z větší části na polích. Posečená je zhruba čtvrtina všech ploch, na kterých se pěstují obiloviny. Jejich dosavadní výnosy dosahují sedm tun z hektaru, což je více než loni a nad republikovým průměrem. Vyplývá to z údajů, které dnes zveřejniloministerstvo zemědělství.

Úrodu letos podle zemědělců výrazně ovlivní sucho, někde i hlodavci. "Tam, kde to nesežraly myši, to zatím vypadá dobře," řekl místopředseda Zemědělské společnosti Bečváry z Kolínska Vojtěch Kšírl. Výnosy u obilovin jsou podle něj zatím dobré, horší zřejmě bude kvalita. "Velký problém jsou ale objemná krmiva pro dobytek, tam máme kvůli suchu průměrně zhruba 35 procent ztrátu oproti loňsku, pokud to tak půjde dál, bude hrozit snižování stavů," doplnil Kšírl. Společnost hospodaří na 4150 hektarech půdy, má i živočišnou výrobu.
Obilím je letos v regionu oseto téměř 248.000 hektarů ploch. Výnos aktuálně činí sedm tun na hektar, loni touto dobou to bylo 6,49 tuny na hektar, sklizeno už ale bylo o pět procent víc. Vyšší je aktuálně i výnos pšenice ozimé, činí 7,40 tuny na hektar. Minulý týden mírně postoupily žňové práce u ječmene jarního, zemědělci ho sklidili téměř šest procent. Začala i sklizeň žita a triticale, což je kříženec pšenice a žita.
Řepka roste v regionu na více než 86.000 hektarech, což je meziročně přibližně o 10.000 hektarů víc. Výnosy řepky aktuálně představují 3,17 tuny na hektar, podobně jako loni.

V celé ČR je obilovinami oseto téměř 1,24 milionu hektarů půdy a řepkou 380.000 hektarů půdy. K dnešku je klizeno 28 procent ploch osetých základními obilovinami a téměř 40 procent ploch s řepkou. Nejrychleji žně postupují v Jihomoravském kraji, kde je sklizena víc než polovina ploch s obilovinami. Nejpomaleji postupují žně obilnin v Karlovarském a Moravskoslezském kraji.

Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz / ČTK
autor: Jakub Pečenka








Související


Další články

Příbramská lékařka MUDr. Bartášková: Cukrovka je nemoc, kde úspěch léčby drží v rukou i pacient Příbramská lékařka MUDr. Bartášková: Cukrovka je nemoc, kde úspěch léčby drží v rukou i pacient Diabetes patří mezi nejčastější civilizační onemocnění současnosti a počet pacientů … ZDRAVOTNICTVÍ Změna barvy očí? Tentokrát opravdu natrvalo. Změna barvy očí? Tentokrát opravdu natrvalo. Toužili jste někdy po modrých, zelených nebo prostě jiných očích, než jaké máte od … Kdo nabízí nejlepší internet v Příbrami? Přehled poskytovatelů, typů připojení i kvality Kdo nabízí nejlepší internet v Příbrami? Přehled poskytovatelů, typů připojení i kvality Rychlost a kvalita internetu v Příbrami se může lišit dům od domu. Někde vede optika, … Končící zima vyjde středočeské silničáře o 100 milionů korun dráž než minulá, další náklady spolykají opravy Končící zima vyjde středočeské silničáře o 100 milionů korun dráž než minulá, další náklady spolykají opravy Končící zima vyjde středočeské silničáře dráž než minulá. Náklady na zimní údržbu … DOPRAVA Babička žije, pes hladoví a pravda bolí. Do Příbrami míří Modrý z nebe Babička žije, pes hladoví a pravda bolí. Do Příbrami míří Modrý z nebe Divadlo A. Dvořáka Příbram přichází s novou inscenací současného autora Michaela … KULTURA Jak bezbariérová je Příbram v roce 2026? Město se zlepšuje, lidé ale narážejí na problémy Jak bezbariérová je Příbram v roce 2026? Město se zlepšuje, lidé ale narážejí na problémy Bezbariérovost se v posledních letech stává jedním z důležitých témat rozvoje města. V … ANKETA Dagmar Pecková: „Někteří lidé nemají odvahu říct pravdu. Já ano.“ Dagmar Pecková: „Někteří lidé nemají odvahu říct pravdu. Já ano.“ Dagmar Pecková patří k nejvýraznějším českým umělkyním posledních desetiletí. Operní … ROZHOVOR Konec šifrovaných zpráv na Instagramu. Co se změní a na co si dát pozor Konec šifrovaných zpráv na Instagramu. Co se změní a na co si dát pozor Uživatelé Instagramu čeká důležitá změna. Po 8. květnu 2026 už platforma nebude … NEPŘEHLÉDNĚTE Je bobr škůdce nebo pomáhá přírodě? I to se můžete dozvědět na zámečku uprostřed Brd Je bobr škůdce nebo pomáhá přírodě? I to se můžete dozvědět na zámečku uprostřed Brd Dům přírody Brd připravil na sobotu 21. března tematické odpoledne věnované … POZNÁVÁME BRDY
Další stopka větrníkům? Pečice rozhodly v referendu Další stopka větrníkům? Pečice rozhodly v referendu Příbramsko má za sebou další hlasování o větrných elektrárnách. Po Starosedlském … VIDEO
Kodex redakce Soutěže Reklama Pro média Kontakty
Provozovatel portálu pribram.cz Příbram Média s.r.o.
Na Flusárně 168
261 01 Příbram III

IČ: 21829021
DIČ: CZ21829021
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 407087.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Příbram Média s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.

Autorská práva vyhrazena. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření jakýmkoli způsobem, mechanickým nebo elektronickým, v českém nebo jiném jazyce či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez písemného souhlasu společnosti Příbram Média s.r.o. zakázáno.
2014 - 2026 © Příbram Média s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz