Středočeští zemědělci sklidili 84 pct ozimého ječmene a pětinu ploch s řepkou
15. července 2024 (17:07)
foto: freepik
Minulý týden začali sklízet i ozimou pšenici, ječmen jarní a triticale, což je kříženec žita a pšenice.
Ve Středočeském kraji zatím sklidili zemědělci téměř 84 procent ozimého ječmene a zhruba pětinu ploch s řepkou. Minulý týden začali sklízet i ozimou pšenici, ječmen jarní a triticale, což je kříženec žita a pšenice. Další obiloviny jsou ještě na polích, sklizeno je jich nyní přes 12 procent ze všech ploch. Výnos základních obilovin činí 5,78 tuny na hektar, je nižší než loni. Vyplývá to z dat, která dnes zveřejnilo ministerstvo zemědělství.
Letos je v regionu základními obilovinami oseto téměř 242.300 hektarů, méně než loni. Výnos aktuálně činí 5,78 tuny na hektar, loni touto dobou to bylo 6,79 tuny na hektar. Výnos ozimého ječmene je nyní 5,64 tuny na hektar. Největší plochu zabírají pole s ozimou pšenicí, byla zasetá na více než 156.000 hektarech. Sklizenou ji nyní farmáři mají ze 7000 hektarů, což činí zhruba 4,5 procenta celkové plochy. Průměrný výnos je 6,19 tuny na hektar. Méně než procento ploch je zatím sklizeno ječmene jarního a triticale.
Menší plochu mají letos i pole s řepkou, zatímco loni jí bylo oseto přes 86.000 hektarů, letos je to necelých 76.400 hektarů. Sklizená je už z 20 procent ploch a průměrný výnos činí 2,72 tuny na hektar.
Loni sklidili středočeští zemědělci téměř z 254.000 hektarů ploch zhruba 1,6 milionu tun obilovin, méně než v roce 2022. Průměrný výnos činil 6,3 tuny na hektar. Ve srovnání s předloňskem byla osevní plocha téměř o 16.000 hektarů menší, vzrostly ale hektarové výnosy.
V celé zemi začala sklizeň obilnin a řepky před necelými čtyřmi týdny. Kombajny už vjely do polí ve všech krajích, naposledy i v Karlovarském. Na některých místech práce minulý týden komplikovaly silné bouřky s přívalovými dešti, místy byly i kroupy. "Výhled počasí pro tento třetí červencový týden, oproti předešlému týdnu, předpovídá stabilnější počasí s ojedinělými přeháňkami nebo bouřkami a opět s velmi vysokými teplotami, což by mohlo sklizeň výrazně posunout," uvedlo ministerstvo. V celé zemi je nyní sklizeno 13,45 procenta ploch všech obilovin a 22,05 procenta ploch s řepkou. Loni touto dobou to bylo méně, výnosy ale byly vyšší.
Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz / ČTK
autor: Jakub Pečenka
Související
•Letní grilování: Vyzkoušejte netradiční pochoutky
•Středočeská přírodní koupaliště mají nadále výbornou kvalitu vody
•Středočeský kraj včelařům nabídne plošné vyšetření moru včelího plodu zdarma
Další články
Proteinová horečka pokračuje. Proč jsou bílkoviny dnes téměř v každém výrobku?
Ještě před několika lety byly proteinové výrobky spojovány hlavně s kulturisty a …
ZAJÍMAVOSTI
Paratriatlonista Tománek se vrací na Havaj. V Lucembursku si suverénně vybojoval účast na mistrovství světa
Paratriatlonista Jan Tománek si zajistil účast na letošním mistrovství světa na …
SPORT
Pozor na vedra. Veterináři varují před přehřátím zvířat i cestováním v horku
Tropické teploty, které překračují 30 stupňů Celsia, představují velkou zátěž nejen …
AKTUÁLNĚ
Vojenské lesy posilují ochranu Brd před požáry. Nasazují nové hasicí prostředky
Vojenské lesy a statky ČR (VLS) posilují ochranu lesů před požáry. V reakci na stále …
AKTUÁLNĚ
Vedra udeří naplno. V pátek může v Česku padnout hranice 40 stupňů
Českou republiku čeká další vlna mimořádných veder. Meteorologové vydali výstrahu před …
AKTUÁLNĚ
Drakovna se mění. Jolie Café et Pain otevře v říjnu a přinese vlastní pekárnu i celodenní menu
V přízemí Drakovny vzniká nový podnik Jolie Café et Pain. Prostory, kde na počátku 20. …
FOTOGALERIE
Rock’n’roll, loutky i moravská nálada. Březnické léto láká na nabitý závěr prázdnin
Festival Březnické léto pokračuje i během druhé poloviny prázdnin a nabídne pestrý …
KULTURA
Středočeští zemědělci hlásí polovinu sklizně. Úrodu však srazily mrazy i sucho
Zemědělci ve Středočeském kraji v minulém týdnu postoupili se sklizní obilovin za …
AKTUÁLNĚ
Hasiči bojují s doutnajícím odpadem v Rožmitále, na místě pomáhá i těžká technika
V areálu zpracovatelské firmy v lokalitě u Zalán u Rožmitálu pod Třemšínem vypukl dnes …
AKTUÁLNĚ
Tesco zvažuje prodej svých obchodů ve střední Evropě. Dotknout by se to mohlo i prodejen v Česku
Obchodní řetězec Tesco podle informací britského deníku Financial Times zvažuje prodej …
NEPŘEHLÉDNĚTE




