21. 5. svátek má Monika

Středočeští zastupitelé schválili založení nové obchodní společnosti ‚Nemocnice Středočeského kraje‘

20. února 2019   (14:06)
Středočeští zastupitelé schválili založení nové obchodní společnosti  ‚Nemocnice Středočeského kraje‘

Zřízení nové akciové společnosti kraj podle odhadů vyjde na 10 milionů korun


„Založení této nové společnosti považuji za zlomový krok v oblasti středočeského zdravotnictví a jsem ráda, že jsme po dlouhých diskusích dospěli k tomuto řešení, které bude mít obrovský přínos pro kvalitu a efektivitu řízení středočeských nemocnic,“ říká hejtmanka Jaroslava Pokorná Jermanová (ANO 2011).

Obchodní společnost s názvem Nemocnice Středočeského kraje, a.s., bude poskytovat servis oblastním nemocnicím i kraji, který je jejich vlastníkem. Bude zajišťovat společný nákup, organizovat výběrová řízení, provozovat centrální objednávkový systém, zpracovávat materiály pro orgány Středočeského kraje, zabezpečovat komunikaci mezi jednotlivými zdravotnickými zařízeními a orgány Středočeského kraje, předávat informace a zkušenosti mezi nemocnicemi nebo za ně jednat navenek v dohodnutých případech (například ve vztahu se zdravotními pojišťovnami. Za krok správným směrem označili založení nové obchodní společnosti i opoziční zastupitelé z řad ODS a TOP 09.

„Jde o model, který už v některých krajích úspěšně funguje. Slibujeme si od něj především úsporu finančních prostředků a zajištění dlouhodobé ekonomické stability krajského zdravotnictví,“ konstatoval radní pro oblast bezpečnosti a zdravotnictví JUDr. Robert Bezděk CSc. (ANO 2011). Zároveň vysvětlil, že jde o způsob, jak některé činnosti oblastních nemocnic dělat centrálně pro celou jejich síť. „Půjde o činnosti, kdy je takovýto postup efektivní,“ zdůraznil. Alternativou by něj bylo například holdingové uspořádání, to je však v mnoha ohledech méně vhodné, a v krajích, kde bylo zavedeno, se většinou neosvědčilo.

Zřízení nové akciové společnosti kraj podle odhadů vyjde na 10 milionů korun, což odpovídá základnímu kapitálu tohoto subjektu. Společnost s názvem Nemocnice Středočeského kraje bude mimo jiné dohlížet na průběh investic, na nichž se krajský rozpočet podílí. „Bude také řešit problematiku centrálního nákupu léčiv, zdravotnického materiálu, zboží a služeb, kde počítáme s počáteční celkovou úsporou minimálně na úrovni pěti procent, což představuje ročně částku 67,5 milionu korun,“ říká R. Bezděk. To by se kraji mělo bohatě vyplatit, neboť prvotní zřizovací náklady společnosti by neměly přesáhnout 7,5 milionu korun a roční mzdové náklady by se měly pohybovat kolem zhruba stejné sumy. O tyto náklady se podělí jednotlivé oblastní nemocnice.

Zaměstnanci společnosti Nemocnice Středočeského kraje budou zajišťovat služby centrálního obchodního oddělení, centrálního investičního oddělení, budou zabezpečovat společnou personální politiku, budou poskytovat servis pro rozhodování kraje jako vlastníka nemocnic a postupně převezmou vykazování zdravotní péče zdravotním pojišťovnám.

„Činnost akciovky by měla kontrolovat pětičlenná správní rada, ve které bude mít zastoupení opozice. Na předsedu představenstva nové akciové společnosti bude nyní po vzniku společnosti vypsáno výběrové řízení. Do jeho vyhodnocení bude řízením pověřen JUDr. Ladislav Řípa, současný ředitel Oblastní nemocnice Mladá Boleslav, a. s., nemocnice Středočeského kraje,“ závěrem sdělil radní JUDr. Robert Bezděk.

Poslanec a krajský zastupitel za ODS Martin Kupka označil založení společnosti za „krok správným směrem“ a obdobně komentoval založení nové obchodní společnosti i krajský zastupitel za TOP 09 Jan Jakob. „Tento návrh vítáme, měli jsme ho i v našem volebním programu. Za nás je to správná cesta,“ konstatoval J. Jakob.

Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.


zdroj: Středočeský kraj

autor: topDalší články

Aktuálně: U Pivnice na Růžku dnes večer bez cigarety, štamgasti kvůli zápachu plynu povolali hasiče Aktuálně: U Pivnice na Růžku dnes večer bez cigarety, štamgasti kvůli zápachu plynu povolali hasiče Na místo přijel i pracovník plynáren 20. května 2019   (20:35) Pomyslné kormidlo po panu Ing. Jindřichu Vařekovi převezme Mgr. Jan Konvalinka Pomyslné kormidlo po panu Ing. Jindřichu Vařekovi převezme Mgr. Jan Konvalinka Zastupitelé Příbrami právě v těchto chvílích zvolili nového starostu. 20. května 2019   (17:35) AKTUALIZOVÁNO Sledujte s námi ON-LINE volbu nového starosty města Příbrami Sledujte s námi ON-LINE volbu nového starosty města Příbrami Dnešní zasedání Zastupitelstva města začíná v 16:00 hodin. Buďte u toho s námi. 20. května 2019   (15:45) Foto dne: Pane starosto, děkujeme Foto dne: Pane starosto, děkujeme Již jen pár hodin nás dělí od volby nového starosty města Příbrami 20. května 2019   (14:22) Řidič za Milínem vyjel ze silnice a zdemoloval svůj hyundai Řidič za Milínem vyjel ze silnice a zdemoloval svůj hyundai U nehody aktuálně zasahují složky IZS. 20. května 2019   (12:43) Návštěvníci Nového rybníka v létě ocení nové převlékací kabinky Návštěvníci Nového rybníka v létě ocení nové převlékací kabinky Ačkoli kabinky vypadají zvenku podobně jako například nové toalety, mají zcela jiný účel 20. května 2019   (11:10) Aktuálně: Provoz na dálnici opět omezuje dopravní nehoda Aktuálně: Provoz na dálnici opět omezuje dopravní nehoda Levý jízdní pruh je uzavřen 20. května 2019   (09:11) Dětský den pro nedočkavce Dětský den pro nedočkavce Na Drkolnově bude šrumec. Přijedou hasiči a koníci ze žežické stáje 20. května 2019   (08:25) Pouliční umělci jsou v každém městě, “poschoďoví” jen v Příbrami Pouliční umělci jsou v každém městě, “poschoďoví” jen v Příbrami Lidé se usmívali a neřešili. Nebyl to happening, ale HAPPYning. 20. května 2019   (06:06) Příbramské divadlo se chystá na venkovní scény, tentokrát se dvěmi inscenacemi Příbramské divadlo se chystá na venkovní scény, tentokrát se dvěmi inscenacemi O venkovní reprízy je velký zájem, představení tak bývají rychle vyprodaná. 19. května 2019   (18:35)Kodex redakce Reklama Kontakty Informace o cookies Ochrana osobních údajů
Provozovatel portálu pribram.cz Rosalota, s. r. o.
Žižkova 708
261 01 Příbram II

IČ: 02289288
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 217655.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Rosalota, s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
2014 - 2019 © Rosalota, s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz