Středočeští hygienici loni rozdali pokuty za víc než 3,5 mil. Kč, meziročně víc
18. února 2024 (13:41)
foto: pixabay
Veřejnost dala minulý rok hygienikům v regionu 642 podnětů, o tři procenta víc než předloni. Nejčastěji se týkaly stravovacích služeb a hluku.
Středočeští hygienici loni uložili 996 pokut za víc než 3,5 milionu korun, je to zhruba o 700.000 korun víc než v roce 2022, kdy rozdali 907 pokut. Přibylo také kontrol, bylo jich 9812, meziročně o třetinu více. Vyplývá to ze zprávy o činnosti za loňský rok, kterou Krajská hygienická stanice (KHS) Středočeského kraje zveřejnila na webu
"Oproti roku 2022, kdy ještě doznívala pandemie onemocnění covid-19 a činnost KHS tak byla významně limitována nasazením značné části sil a prostředků na řešení úkolů souvisejících s touto epidemickou situací, se v roce 2023 zvýšil počet kontrol o jednu třetinu, tj. o 2482 kontrol na celkových 9812 kontrol," uvádí zpráva.
Restaurací a dalších stravovacích zařízení loni hygienici v regionu zkontrolovali 2375, o 169 víc než v roce 2022. Provozovatelům uložili pokuty přes dva miliony korun. Zhruba čtvrtina nedostatků se týkala označování rozpracovaných pokrmů a polotovarů. Vysoký podíl závad zjistili také u obecných požadavků na potravinářské prostory a provozní hygieny. Při kontrolách přípravy a podávání zmrzliny loni v létě zjistili závady zhruba při čtvrtině kontrol.
Zhruba čtvrtina loňských kontrol se týkala hygieny práce a podezření na nemoc z povolání. "V posledních letech dochází v souvislosti s pandemií onemocnění covid-19 každoročně k šetření vyššího počtu profesionálních onemocnění, tj. nemocí z povolání nebo ohrožení nemocí z povolání, zvýšení počtu osob, kterých se týkalo šetření NzP, i ke zvýšení počtu uznaných NzP," uvedl hygienici v samostatné zprávě. Loni prošetřovali 150 případů, jako nemoc z povolání uznali 114. Nejvíce z nich se týkalo onemocnění covid-19, a to u pracovníků ve zdravotnictví a sociální péči.
V roce 2023 bylo ve Středočeském kraji ohlášeno 263 letních táborů pro děti a 48 jiných podobných akcí, o prázdninách se jich zúčastnilo téměř 27.000 dětí. Hygienici na nich udělali 119 kontrol. Závady se týkaly především nedostatků ve zdravotní dokumentaci dětí, požadavků na zdravotní zabezpečení akcí a požadavků na zásobování pitnou vodou. Pokut uložili hygienici o polovinu méně než předloni. Hygienici loni provedli také 746 kontrol v zařízeních školního stravování, nejčastěji školních jídelen. Závady našli při 160 z nich.
Oproti roku 2022 provedli hygienici loni dvakrát víc kontrol pitné vody. Z 357 kontrol našli závady u osmi procent, šlo například o nedodržení mikrobiologických ukazatelů či nedostatečné četnosti kontrol.
Veřejnost dala minulý rok hygienikům v regionu 642 podnětů, o tři procenta víc než předloni. Nejčastěji se týkaly stravovacích služeb a hluku. Jako oprávněných z nich vyhodnotili 178.
Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz/ ČTK
autor: Tomáš Pečenka
Související
•Středočeští hygienici evidují od začátku roku 162 případů černého kašle
•V ČR přibývá případů černého kašle
•Epidemie chřipky je poblíž svého letošního vrcholu
Další články
V Občově hořela autodílna, na místě zasahuje několik jednotek hasičů
Několik hasičských jednotek zasahuje v Občově u požáru autodílny.
AKTUÁLNĚ
Známe 16 vítězů ankety. Který klub je na Příbramsku nejoblíbenější?
Velká čtenářská anketa na portálu pribram.cz, která hledá nejoblíbenější fotbalový …
SPORT
Dobrovolníci znovu vyčistili okolí rožmitálského zámku. Nejvíce tam bylo lahví od rumu
Okolí rožmitálského zámku má za sebou další výrazné zlepšení. Skupina místních …
NEPŘEHLÉDNĚTE
Velikonoční neděle v divadle: tvoření, pohádky a jarní kouzlo pro celou rodinu
Divadlo A. Dvořáka v Příbrami zve v neděli 22. března od 10 do 17 hodin všechny malé i …
KULTURA
Jediní v okolí! DAPE Cars v Příbrami nabízí službu, kterou ostatní servisy neumí
Když se na silnici něco pokazí, většina řidičů z Příbramska už ví, kam volat. DAPE …
PR
Kvůli požáru ubytovny i kontejnerů vyšetřuje policie podezřelou osobu
Rušnou noc zažili nejen hasiči kvůli nočnímu požáru na ubytovně, ale i kvůli hořícím …
AKTUALIZOVÁNO
Noční požár ubytovny v Příbrami: Hasiči evakuovali 35 lidí, zasahovalo několik jednotek
Krátce před jedenáctou hodinou večerní v neděli byl vyhlášen poplach kvůli požáru na …
AKTUALIZOVÁNO
Je Příbram bezpečné město? Data i názory obyvatel dávají jasnější obrázek
Pocit bezpečí je jedním ze základních ukazatelů kvality života ve městě. Jak si v …
ANKETA
Kde v Příbrami dělají nejlepší dorty a zákusky? Spouštíme velkou sladkou anketu!
Milovníci sladkého, pozor. Hledáme podnik, kde v Příbrami dělají ty nejlepší dorty, …
ANKETA
Medvědí česnek je vitaminová bomba. Jen dejte pozor na záměnu s jedovatou konvalinkou
S příchodem jara se v českých lesích a hájích začínají objevovat první porosty …
NEPŘEHLÉDNĚTE




