Středočeští hygienici evidují od začátku roku 162 případů černého kašle
16. února 2024 (09:11)
foto: freepik
Onemocnění je rizikové hlavně pro novorozence a kojence, kteří nemají ukončené očkování.
Hygienici ve Středočeském kraji evidují od začátku letošního roku 162 případů černého kašle. Za stejné období loňského roku v regionu nebyl žádný, za celý rok pak 62. Onemocnění je rizikové hlavně pro novorozence a kojence, kteří nemají ukončené očkování. Novináře o tom dnes informovala ředitelka protiepidemického odboru krajských hygieniků Lilian Rumlová. Státní zdravotní ústav tento týden upozornil, že případů černého kašle přibývá v celém Česku, od začátku roku jich lékaři zachytili téměř 700.
Nejvíce nemocných je ve Středočeském kraji podle Rumlové mezi mladými lidmi od 15 do 19 let, následuje skupina ve věku od 35 do 44 let. "Jedná se buď o sporadické případy nebo o rodinné výskyty (lidé jsou v úzkém kontaktu), takže je prováděno standardní epidemiologické šetření a doporučení pro osoby v kontaktu navštívit lékaře a podstoupit vyšetření, pokud mají nějaké klinické příznaky respiračního onemocnění," uvedla Rumlová.
Nejvíce ohrožení jsou novorozenci a kojenci, kteří ještě nebyli očkovaní a nemají dostatečně vyvinutou imunitu. "V případě, že je v rodině plánováno miminko, doporučuje se preventivní přeočkování celé rodiny (nejbližšího okolí) v době těhotenství nastávající maminky, tzv. 'cocoon strategie'", uvedla Rumlová. Očkování proti černému kašli je u malých dětí povinné a hradí jej pojišťovna.
Nejvíce případů černého kašle ve Středočeském kraji od roku 2005 zaznamenali hygienici v roce 2014, tehdy jich bylo 331. V roce 2022 bylo evidováno 12 případů, v roce 2021 dva případy.
Černý kašel je vysoce nakažlivé onemocnění, které se přenáší vzdušnou cestou prostřednictvím kapének. Prokazuje se laboratorně. Jeho původcem je bakterie bordetella pertusis. Zdrojem onemocnění je nemocný nebo infikovaný člověk.
Podle odhadů epidemiologů může být případů černého kašle v celé ČR letos 4000. V roce 2014 bylo více než 2500 případů, loni necelých 500.
Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz / ČTK
autor: Jakub Pečenka
Související
•V ČR přibývá případů černého kašle
•Epidemie chřipky je poblíž svého letošního vrcholu
•Lidí s respiračními onemocněními ve Středočeském kraji mírně ubylo
Další články
V lomu Amerika zemřel muž. Po pádu zůstal zaklíněný v koruně stromu
Hasiči, záchranáři a policité ve čtvrtek 5. února zasahovali v bývalém lomu Velká …
Řidiči se u Milína srazili a nakonec volali policii kvůli chybějícímu řidičáku
Dopravní nehoda se stala ve čtvrtek 5. února krátce před půl druhou odpoledne na …
Takového pacienta tu ještě neměli. Netopýr s obříma ušima unikl kočce, nyní se o letouna starají ve stanici
Ve zvířecí kartotéce Záchranné stanice Ochrany fauny ČR v Hrachově se poprvé objevil …
Pozor na parfém XENA – může ohrozit zdraví a obsahuje zakázané látky
Ministerstvo zdravotnictví ČR varuje spotřebitele před parfémovou vodou XENA, PARFUM …
Cizinci podle policie páchají méně zločinů než dřív. Nejčastěji je to ohrožení pod vlivem návykové látky
Kriminalita cizinců ve Středočeském kraji loni meziročně klesla. Cizinci spáchali 1036 …
Budíček ve tři ráno, o padesát procent víc soli. Proč nejsou ulice v Příbrami suché?
Když začne padat sníh nebo se tvoří námraza, vyrážejí technické služby Příbram do …
Nepřehlédněte
Nový vedoucí lékař urgentního příjmu: Jsem rád, že jsem právě v Příbrami
MUDr. Pavel Poláček je novou tváří příbramské nemocnice. Má bohaté zkušenosti ze …
ROZHOVOR
Příbram se chystá na podnikatelský ples roku
Okresní hospodářská komora v Příbrami zve všechny milovníky společenských večerů na …
Nečekaná návštěva na Svaté Hoře: Irácká delegace se modlila za mír
Na Svaté Hoře se v pondělí 2. února odehrála neobvyklá a emotivní událost. Delegace z …
Žáci se na Březových Horách učí v nové dimenzi. Díky dotaci města využívají 3D brýle
Výuka na Základní škole na Březových Horách dostává zcela nový rozměr. Díky finanční …
Školství




