Středočeští hasiči pomáhají likvidovat rozsáhlý požár v Národním parku České Švýcarsko
26. července 2022 (09:38)
foto: HZS Středočeského kraje
Rozsáhlý požár v NP České Švýcarsko vypukl v neděli ráno a v pondělí večer se přiblížil k Hřensku.
Středočeští hasiči pomáhají likvidovat rozsáhlý požár v Národním parku České Švýcarsko, který vypukl v neděli ráno a v pondělí večer se přiblížil k Hřensku. Hasiči v noci na dnešek evakuovali v Hřensku asi 50 lidí z pravého břehu Kamenice. Z Ferdinandova evakuovali německý dětský tábor, jeho účastníky převezli autobusem na hranice, kde si je přebrali kolegové z Německa. Kvůli dál sílícímu požáru se museli hasiči stáhnout z obce Mezná, kde hoří několik domů.
K požáru se sjíždějí jednotky hasičů z jiných krajů. „Dnes v časných ranních hodinách vyrazil odřad HZS Středočeského kraje na pomoc severočeským kolegům,“ informovala pribram.cz mluvčí hasičů Dagmar Zemanová.
Podle meteorologů se kouř dostává až do středních Čech. Může za to změna větru za frontou na severozápadní proudění. "Kouř je velmi dobře vidět i na staniční síti ceilometrů. Tyto přístroje laserovými paprsky snímají kolmo vzhůru sloupec atmosféry a detekují tak například oblaka, srážky, mlhu – a také kouř a prachové částice ve větší koncentraci," uvedl Český hydrometeorologický ústav ráno na facebooku. „Jen mezi druhou a sedmou hodinou ranní přijalo Krajské operační a informační středisko HZS Středočeského kraje 60 oznámení, která byla následně překlasifikována na planý poplach,“ dodala Zemanová.
Rozsáhlý požár v NP České Švýcarsko vypukl v neděli ráno a v pondělí večer se přiblížil k Hřensku. Již v pondělí evakuovali hasiči z horní části Hřenska deset turistů ze čtyř domů. Hasební práce pokračovaly i přes noc. Letecká služba hasičů byla přes noc pozastavena.
V Národním parku České Švýcarsko v současné době hoří na zhruba 30 hektarech. Pokud se nezhorší počasí, zejména nezesílí vítr, mohli by hasiči plameny během dneška dostat pod kontrolu, uvedl v České televizi velitel zásahu a náměstek pro Integrovaný záchranný systém hasičů Ústeckého kraje Martin Laníček. Celkovou likvidaci požáru ale odhaduje na několik dnů, pokud nepomůže počasí.
Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) řekl v pondělí večer České televizi, že jedná o pomoci se Slovenskem. Slováci by podle Rakušana mohli na místo poslat svou požární vojenskou techniku. Ministr zároveň uvedl, že dnes pravděpodobně vyrazí na zasedání krizového štábu, kde se mezinárodní pomoc bude probírat.
Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz
autor: Tomáš Pečenka
Související
•Na Orlické přehradě šel opět ke dnu hausbót
•Závada na elektrokoloběžce zavinila požár garáže
•Hasiči likvidovali požár hrabanky na Padáku. Kvůli suchu nerozdělávejte ohně, varují
Další články
Na Česko udeřily mrazy
Česko se probudilo do mrazivého rána a nastalo zatím nejchladnější období začátku …
Hasiči čtyři a půl hodiny zachraňovali uvězněného psa mezi kameny v lomu ve Vrančicích
Náročný zásah mají za sebou profesionální hasiči z Příbrami a dobrovolní hasiči z …
FOTOGALERIE
Prvním miminkem roku 2026 narozeným v příbramské porodnici je chlapeček Dmytro
Až ve večerních hodinách prvního dne nového roku se v Oblastní nemocnici Příbram ozval …
Policie varuje před falešnými bankovkami
Na Ústecku se během krátké doby objevilo několik falešných bankovek v nominální …
Rok 2025 přinesl málo srážek a teplotní výkyvy
Rok 2025 se na území České republiky zařadil mezi teplotně normální až mírně …
Dětská obezita roste. Příbram ukazuje, že zdravé školní stravování funguje
Za rostoucí dětskou obezitou nestojí jen nedostatek pohybu, ale i stravovací návyky, …
FOTOGALERIE
Nedělní koncert ve Vysoké připomene první vystoupení České filharmonie pod taktovkou Antonína Dvořáka
Slavnostní koncert na počest významné hudební události, která se odehrála před 130 …
Sněhové jazyky a závěje hrozí až do nedělního odpoledne
Kvůli kombinaci prachového sněhu a silnějšího větru se budou v části republiky místy …
Konečně jsme se dočkali zimy, teploty budou padat ještě hlouběji pod bod mrazu
Po začátku zimy a v porovnání s předchozími roky, kdy to v zimních měsících venku …
FOTO
Středočeský kraj podpoří sportovní centra mládeže částkou přesahující čtyřicet milionů korun
Rada Středočeského kraje schválila a doporučila Zastupitelstvu kraje podpořit 25 …




