Středočeský kraj vybral firmu, která vyvine systém pro správu krajských silnic
26. dubna 2024 (12:52)
Středočeský kraj vybral firmu, která vyvine systém pomáhající se správou krajských silnic. Webový portál bude sloužit silničářům i veřejnosti. Stát bude téměř 60 milionů korun. Hotový má být v roce 2026. Vyhodnocení zakázky schválili středočeští krajští radní, informoval v tiskové zprávě Josef Holek ze středočeského hejtmanství.
Aplikace nazvaná Geoportál KSÚS sdruží několik dosavadních elektronických systémů do jednoho a také pomůže s rozšířením digitalizace. V systému budou existovat dvě vrstvy s rozdílnou přístupností: veřejná pro externí uživatele a občany a neveřejná určená zaměstnancům Krajské správy a údržby silnic (KSÚS). "Díky komplexní správě dat a jejich možné interpretaci v Geografickém informačním systému (GIS) by měl být geoportál přínosem pro zaměstnance, poskytovat praktické informace týkající se silniční dopravy kraje. Přístup bude především skrze webové rozhraní," popsal krajský radní pro silniční dopravu Karel Bendl (ODS).
Systém zajistí sběr, zpracování, sdílení, publikování a distribuci informací o síti pozemních komunikací kraje, jejich součástech a příslušenství. Aplikace pro veřejnost bude umět zobrazit jednotlivé opravy a rekonstrukce a jejich plánování, informace o silnicích a mostech. V neveřejné části bude například správa pasportu silnic, jejich příslušenství i dalšího majetku, evidence a zadávání řešení závad na komunikacích zhotovitelům.
Středočeský kraj má od roku 2022 webovou aplikaci Hlášení závad, kde mohou lidé nahlásit nedostatky na krajských silnicích, tedy na silnicích druhé a třetí třídy. Silnice první třídy a dálnice spravuje Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD), místní komunikace pak obce. Středočeský krajští cestáři se starají o 8500 kilometrů silnic.
Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz / ČTK
autor: Jakub Pečenka
Související
•Navzdory předem ohlášené policejní akci si řidiči na Příbramsku nedali pozor
•Ve Slapech se srazil motocyklista s osobním autem, nehodu nepřežil
•Čelní střet dvou aut uzavřel silnici mezi Příbramí a Bohutínem
Další články
Dejte si pauzu od alkoholu. Statistiky z příbramských silnic mluví jasně
Je tady měsíc, který každoročně prověřuje pevnou vůli tisíců lidí. Do dalšího ročníku …
V lomu Amerika zemřel muž. Po pádu zůstal zaklíněný v koruně stromu
Hasiči, záchranáři a policité ve čtvrtek 5. února zasahovali v bývalém lomu Velká …
Řidiči se u Milína srazili a nakonec volali policii kvůli chybějícímu řidičáku
Dopravní nehoda se stala ve čtvrtek 5. února krátce před půl druhou odpoledne na …
Takového pacienta tu ještě neměli. Netopýr s obříma ušima unikl kočce, nyní se o letouna starají ve stanici
Ve zvířecí kartotéce Záchranné stanice Ochrany fauny ČR v Hrachově se poprvé objevil …
Pozor na parfém XENA – může ohrozit zdraví a obsahuje zakázané látky
Ministerstvo zdravotnictví ČR varuje spotřebitele před parfémovou vodou XENA, PARFUM …
Cizinci podle policie páchají méně zločinů než dřív. Nejčastěji je to ohrožení pod vlivem návykové látky
Kriminalita cizinců ve Středočeském kraji loni meziročně klesla. Cizinci spáchali 1036 …
Budíček ve tři ráno, o padesát procent víc soli. Proč nejsou ulice v Příbrami suché?
Když začne padat sníh nebo se tvoří námraza, vyrážejí technické služby Příbram do …
Nepřehlédněte
Nový vedoucí lékař urgentního příjmu: Jsem rád, že jsem právě v Příbrami
MUDr. Pavel Poláček je novou tváří příbramské nemocnice. Má bohaté zkušenosti ze …
ROZHOVOR
Příbram se chystá na podnikatelský ples roku
Okresní hospodářská komora v Příbrami zve všechny milovníky společenských večerů na …
Nečekaná návštěva na Svaté Hoře: Irácká delegace se modlila za mír
Na Svaté Hoře se v pondělí 2. února odehrála neobvyklá a emotivní událost. Delegace z …





