Středočeský kraj povolá do nemocnic jen specialisty, s nimiž se předem domluví
27. listopadu 2021 (07:34)
foto: pribram.cz/Jakub Pečenka
Aktuálně je ve středočeských nemocnicích 359 pacientů s covidem-19. Z toho 54 leží na jednotkách intenzivní péče a 19 je připojeno na umělou plicní ventilaci.
Středočeský kraj povolá do nemocnic jen ambulantní specialisty a další zdravotníky, s nimiž se na výpomoci předem domluví. Pracovní povinnost, kterou umožňuje nouzový stav, nechce nuceně nařizovat. Vyzývá ale zdravotníky, kteří se mohou zapojit a v nemocnicích s covidovými pacienty pomoci, aby tak učinili. ČTK o tom informoval mluvčí hejtmanství David Šíma. Podobný postup zvolil Středočeský kraj již na jaře.
"Považuji vždy za nejlepší možné řešení dohodu, domluvu a dobrovolnost, dovoluji si vás tímto požádat o pomoc zdravotnickým zařízením, pokud je to ve vašich silách. Na základě vzájemné domluvy bude až posléze vydán pracovní příkaz tak, abychom měli možnost vaši práci v souladu s vydaným opatřením uhradit," napsala hejtmanka Petra Pecková (STAN) v otevřeném dopise zdravotníkům.
Situace ve středočeských nemocnicích podle ní zatím není kritická, přesto se zařízení dostávají do stavu, kdy pomoc více než ocení. Aktuálně je ve středočeských nemocnicích 359 pacientů s covidem-19. Z toho 54 leží na jednotkách intenzivní péče a 19 je připojeno na umělou plicní ventilaci. V nemocnicích vypomáhá 24 vojáků, jsou nasazeni v Benešově, Kolíně, Mladé Boleslavi, Příbrami, Kladně, Slaném a Kutné Hoře. Požádáno o ně mají také mělnická a mladoboleslavská nemocnice.
Kraje mohou díky nouzovému stavu nařídit pracovní povinnost lékařům a zdravotnickým pracovníkům, kteří vykonávají nelékařské zdravotnické povolání a kteří jsou poskytovatelem zdravotních služeb ve formě ambulantní, jednodenní nebo lůžkové péče a v jejichž zdravotnickém zařízení nejsou hospitalizováni pacienti s covidem-19. Platí to i pro zaměstnance takového poskytovatele. Tato povinnost se naopak nevztahuje na praktické a dětské lékaře, gynekology či pracovníky v lůžkových zařízeních hospicového typu.
Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz/ČTK
autor: Tomáš Pečenka
Další články
Fandi Česku v Kulturním domě v Příbrami
Kulturní dům Příbram zve všechny, kdo chtějí fandit českému týmu na Mistrovství světa …
SPORT
Nafta v Příbrami zlevnila, nejlevněji naplníte nádrž u Silmetu
Za benzin Natural 95 zaplatíte momentálně v Příbrami v rozmezí od 40,59 Kč do 43,90 Kč …
DOPRAVA
Lidé poznají Bahna jinak. Bývalá tanková střelnice odhalí vzácnou přírodu Brd
Milovníci přírody, Brd i nevšedních zážitků mají jedinečnou příležitost nahlédnout do …
ZAJÍMAVOSTI
Zámek Hořovice jako ideální tip na výlet za historií i odpočinkem
Hledáte nenáročný výlet, kde se spojí historie, krásné interiéry i procházka v parku? …
TIP NA VÝLET
Legendární pochod Praha–Prčice je zpět. Tisíce lidí znovu obují toulavé boty
Už v sobotu 16. května odstartuje 59. ročník jednoho z nejslavnějších turistických …
AKTUÁLNĚ
V ulici pod nemocnicí byl hlášen únik plynu
Ve čtvrtek 14. května ráno mířily hasičské vozy do ulice Gen. R. Tesaříka v …
AKTUÁLNĚ
Kyberpodvody prudce rostou. Policie radí, jak nenaletět a kde si vše ověřit
Kyberkriminalita v Česku dál prudce roste. Jen za první čtvrtletí letošního roku …
AKTUÁLNĚ
Policie během tří dnů narazila na opilé i zdrogované řidiče. Zkontrolovala přes 2100 aut
Více než dva tisíce zkontrolovaných vozidel, stovky přestupků a desítky řidičů pod …
AKTUALIZOVÁNO
Firma spojená s prezidentem fotbalového klubu dluží městu přes 5 milionů. A přesto fotbal získal nejvyšší dotaci
Firma spojená s prezidentem fotbalového klubu dluží městu přes 5,3 milionu korun. Vůči …
AKTUÁLNĚ
Záchranná mise na Dole Anna: Ze Dne otevřených dveří přímo k zásahu
PŘÍBRAM – Zatímco dvůr centrální hasičské stanice ve Školní ulici byl plný dětí ze …
NEPŘEHLÉDNĚTE




