25. 1. svátek má Miloš

Středočeský kraj povedou ANO, STAN, ODS a část TOP 09

17. října 2016   (11:32)
Středočeský kraj povedou ANO, STAN, ODS a část TOP 09
foto: pribram.cz

Hejtmankou by se měla stát Jaroslava Jermanová (ANO).



Středočeský kraj povede koalice ANO, STAN, ODS a tří zastupitelů z TOP 09. Hejtmankou bude Jaroslava Jermanová z vítězného ANO. V pětašedesátičlenném zastupitelstvu bude mít koalice 44 hlasů. ANO má v krajské radě čtyři zástupce včetně hejtmana, STAN také čtyři, ODS dva a TOP 09 jednoho.

Novinářům to včera po jednání na středočeském hejtmanství řekli zástupci koaličních partnerů, kteří dnes podepsali koaliční smlouvu. Programové prohlášení by měli partneři představit zhruba za dva týdny.

ANO získalo ve volbách 16 mandátů a STAN o jeden méně. ČSSD získala 11 křesel, ODS deset, komunisté osm a TOP 09 pět.

Personální obsazení rady budou strany ještě řešit. "Máme rozdělené obory, kdo se čím bude zabývat," uvedla Jermanová. Ta se chystá opustit svůj post místopředsedkyně Sněmovny, a to po konání ustavujícího zastupitelstva. To bude nejpozději 5. listopadu, pokud se nikdo proti výsledkům voleb neodvolá, pokud odvolá, tak až 25. listopadu.

ANO bude mít kromě hejtmana na starosti oblasti financí, dopravu a sociální věci. Starostové budou mít zástupce v radě pro oblast bezpečnosti a cestovního ruchu, dále hospodářského a regionálního rozvoje (včetně evropských projektů a rozvoje venkova), oblast investic, majetku a veřejných zakázek a také oblast životního prostředí a zemědělství. Občanští demokraté budou mít resort školství a zdravotnictví. TOP 09 kulturu a památkovou péči.

Předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost (SÚJB) Dana Drábová podle lídra STAN Víta Rakušana dle svého rozhodnutí v radě nebude.

Dle koaliční dohody klesne počet orgánů kraje z 16 na 13, tedy bude pracovat 10 výborů a tři komise. Zrušena bude například komise pod zahraniční vztahy. Ty bude mít na starost hejtmanka. Podle ní postačí pro tuto oblast pracovní skupina složená z odborníků a není třeba zřizovat komisi.

Podle Jermanové se koalice shodla v první řadě na prioritách v dopravě, zdravotnictví a školství. Průniků je tam ale mnohem více. "Dohoda se promítne do toho, že se podaří navýšit prostředky na správu a údržbu silnic a samozřejmě také na středočeské školství. Takže to lidé pocítí v krátkém sledu, nebude to trvat čtyři roky volebního období," řekl dnes lídr středočeské ODS Martin Kupka.

V opozici skončili sociální demokraté a komunisté, kteří dosud kraj vedli. S nimi ještě dva zastupitelé z TOP 09, lídr Petr Tiso a dvojka na kandidátce Jan Jakob. Jejich postoj schválil krajský výbor TOP 09. Místo předsedy kontrolního výboru nabídne koalice sociálním demokratům.

Středočeská TOP 09 zastavila vyjednávání o koalici ve čtvrtek, důvodem bylo podle lídra Petra Tisa rozšíření původního tříčlenného uspořádání o ODS a nominace Jermanové na hejtmanku. Tři zastupitelé, místopředseda středočeské TOP 09 Daniel Marek, Milan Schweigstill a Michaela Vojtová, ale navzdory rozhodnutí krajského výboru ve vyjednávání pokračovali. Podle jeho předsedkyně Heleny Langšádlové se tak jedná o koalici založenou na přeběhlících. Langšádlová navrhne ve čtvrtek výkonnému výboru strany jejich vyloučení, řekla České televizi. "Vyzývám je, aby se mandátů krajských zastupitelů vzdali," uvedla předsedkyně v prohlášení.

Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: ČTK
autor: ČTK








Další články

Policisté zadrželi podezřelého z Příbramska, který poškodil kancelář poslance Bartoše Policisté zadrželi podezřelého z Příbramska, který poškodil kancelář poslance Bartoše Policisté v pátek večer zadrželi muže, který je podezřelý, že poškodil sekyrou výlohu … Plesová sezóna je v plném proudu. Na co si dát pozor, aby nepřišlo faux pas? Plesová sezóna je v plném proudu. Na co si dát pozor, aby nepřišlo faux pas? Plesová sezóna je v plném proudu a s ní i otázka, co si obléct, aby večer proběhl bez … Kriminalita v Česku v roce 2025: Podvody a kyberútoky na vzestupu i na Příbramsku Kriminalita v Česku v roce 2025: Podvody a kyberútoky na vzestupu i na Příbramsku Celková kriminalita v České republice v roce 2025 opět klesla, zároveň se ale výrazně … Firma zmizela, dluh zůstal. Město Příbram řeší 145 tisíc po provozovateli herny Firma zmizela, dluh zůstal. Město Příbram řeší 145 tisíc po provozovateli herny Zastupitelé na lednovém jednání projednají návrh na odpis nedobytné pohledávky ve výši … Politika Péče o zachování brdské krajiny vyšla loni na skoro osm milionů korun Péče o zachování brdské krajiny vyšla loni na skoro osm milionů korun Ani v roce 2025 nezůstala Chráněná krajinná oblast Brdy bez pozornosti. Péče o zdejší … Sociálních pohřbů přibylo. Výrazný nárůst je v Příbrami Sociálních pohřbů přibylo. Výrazný nárůst je v Příbrami Počet sociálních pohřbů v některých větších městech Středočeského kraje v posledních … Nejdelší tunel středočeské D3 roste rychleji, než čekali. První čtvrtina je hotová Nejdelší tunel středočeské D3 roste rychleji, než čekali. První čtvrtina je hotová Průzkumná štola pro tunel Kamenná Vrata na budoucí středočeské D3 — v úseku mezi … AKTUÁLNĚ Masopust: Nejbarevnější česká tradice, která přežila staletí Masopust: Nejbarevnější česká tradice, která přežila staletí Tři králové symbolicky uzavřeli vánoční čas a začalo období, kdy se svět obrací vzhůru … Masopust /VIDEO/ Obránci zvířat protestovali před prodejnou COOP proti prodeji vajec z klecových chovů /VIDEO/ Obránci zvířat protestovali před prodejnou COOP proti prodeji vajec z klecových chovů Organizace OBRAZ – obránci zvířat uspořádala v pátek 23. ledna ráno protestní akci … FOTO
Ceny benzinu a nafty v Příbrami: Nejdráž natankujete stále na čerpačkách OMV a MOL Ceny benzinu a nafty v Příbrami: Nejdráž natankujete stále na čerpačkách OMV a MOL Za benzin Natural 95 zaplatíte tento týden v Příbrami v rozmezí od 30,90 Kč do 33,90 … AKTUÁLNĚ
Kodex redakce Soutěže Reklama Pro média Kontakty
Provozovatel portálu pribram.cz Příbram Média s.r.o.
Na Flusárně 168
261 01 Příbram III

IČ: 21829021
DIČ: CZ21829021
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 407087.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Příbram Média s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.

Autorská práva vyhrazena. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření jakýmkoli způsobem, mechanickým nebo elektronickým, v českém nebo jiném jazyce či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez písemného souhlasu společnosti Příbram Média s.r.o. zakázáno.
2014 - 2026 © Příbram Média s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz