29. 9. svátek má Michal

Středočeský kraj od tohoto týdne testuje část dětí ze speciálních škol cucacími PCR testy

26. dubna 2021   (10:57)
Středočeský kraj od tohoto týdne testuje část dětí ze speciálních škol cucacími PCR testy
foto: ilustr/ZŠ Propojení v Sedlčanech

Zahájení testování PCR testy předcházelo dotazníkové šetření mezi řediteli a určení dětí, pro které je tento typ vhodnější z hlediska provedení testu a manipulace s ním.


Na to, že antigenní testy pro testování dětí nejsou vhodné, upozorňuje řada odborníků. K tomuto závěru došla mj. i studie Středočeského kraje, publikovaná již 30. března letošního roku. Děti i v případě akutní infekce mají nižší virovou nálož pod hranicí detekce antigenních testů, navíc manipulace s nimi není jednoduchá, a pro některé skupiny dětí, například pro děti se specifickými vzdělávacími potřebami, sou tyto testy zcela nevhodné. Rada Středočeského kraje minulý týden proto projednala a schválila nákup cucacích PCR testů pro děti ze speciálních škol. Zahájení testování PCR testy předcházelo dotazníkové šetření mezi řediteli a určení dětí, pro které je tento typ vhodnější z hlediska provedení testu a manipulace s ním. První testování proběhne zítra.

„Jsem ráda, že se nám podařilo zajistit PCR testy pro ty děti, které to opravdu potřebují. Pokud mentálně nebo tělesně postižené dítě nezvládne testování tzv. šťouracím testem, má být vyloučeno ze vzdělávání a zůstat doma. To je přece neakceptovatelné. To nemůžeme dopustit. Nejsem sice přesvědčena, že testování ve školách je vůbec nutné, ale pokud už testovat, dělejme to efektivně, tak aby test děti zvládly a byl vůbec k něčemu,“ říká hejtmanka Petra Pecková (STAN).
Středočeský kraj se rozhodl pořídit PCR testy pro žáky krajských, obecních i soukromých speciálních škol, které o tuto formu testů projevily zájem a testy byly vhodné pro konkrétní děti a jejich specifické znevýhodnění. Testování cca 1043 dětí se speciálními potřebami v 18 školách zajistí laboratoře SPADIA, s pomocí HZS, který částečně zajistí svozy testovacího materiálu. Cena testu je 150 Kč a vlastní testování bude zahájeno v úterý 27.4. Děti, které jsou do tohoto režimu zařazeny, dnes neabsolvovaly ATG test, a počkají si do zítřka na méně zatěžující PCR test. O změně testování je informována i středočeská hygiena.
“Středočeský kraj spolu s hlavním městem Prahou požádal oficiálním dopisem všechny odpovědné ministry i premiéra Babiše ke změně způsobu testování dětí ve školských zařízeních už před 14 dny. Dosud nám nikdo oficiálně na náš podnět ani neodpověděl,” dodala hejtmanka Pecková.


Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.


zdroj: pribram.cz
Středočeský kraj
autor: Tomáš Pečenka

Další články

Král: Nová cyklotrasa opět ukazuje, že radnice má v oblibě polovičatá řešení Král: Nová cyklotrasa opět ukazuje, že radnice má v oblibě polovičatá řešení Zastupitel města Příbrami Vladimír Král (Šance pro Příbram) reaguje na nově vznikající … Kvůli ptačí chřipce muselo být letos utraceno přes čtvrt milionu ptáků Kvůli ptačí chřipce muselo být letos utraceno přes čtvrt milionu ptáků Ptačí chřipka se nyní vyskytla v obci Trhové Dušníky. V okolí ohniska se vytyčí … Po čtyřech měsících se v ČR znovu objevila ptačí chřipka, je na Příbramsku Po čtyřech měsících se v ČR znovu objevila ptačí chřipka, je na Příbramsku Ohnisko je v malochovu v obci Trhové Dušníky. V Rožmitále se konala Myslivecko-rybářská slavnost spojená s výlovem Sadoňského rybníka V Rožmitále se konala Myslivecko-rybářská slavnost spojená s výlovem Sadoňského rybníka V Rožmitále pod Třemšínem se konal v sobotu 25. září další ročník Myslivecko-rybářské … Česko slaví svátek svatého Václava. Podle legend pečoval o chudé a založil v zemi tradici pěstování vína Česko slaví svátek svatého Václava. Podle legend pečoval o chudé a založil v zemi tradici pěstování vína V kalendáři na svátek Václava připadá Den české státnosti. Proč se vůbec slaví a jaké … Jak bude v příštích týdnech? Meteorologové zveřejnili dlouhodobou předpověď Jak bude v příštích týdnech? Meteorologové zveřejnili dlouhodobou předpověď Nejchladnější byl v tomto období rok 1972, kdy průměr klesl na šest stupňů. Naopak v … ŘSD ve středu zahájí opravu silnice I/18 v úseku Líchovy - Břekova Lhota ŘSD ve středu zahájí opravu silnice I/18 v úseku Líchovy - Břekova Lhota Provoz bude řízený kyvadlově. K pocitu bezpečí se můžete vyjádřit v dotazníkovém šetření K pocitu bezpečí se můžete vyjádřit v dotazníkovém šetření Čas na vyplnění a odevzdání dotazníku je do 31. října 2021. Podívejte se, kdo na Příbramsku kandiduje do Poslanecké sněmovny Podívejte se, kdo na Příbramsku kandiduje do Poslanecké sněmovny Volby do Poslanecké sněmovny se uskuteční v pátek 8. října a v sobotu 9. října.
Říjnová výzva 10 000 kroků startuje za pár dní Říjnová výzva 10 000 kroků startuje za pár dní Zcela nejpřirozenějším lidským pohybem je chůze. Aniž bychom o tom přemýšleli, …
Kodex redakce Reklama Pro média Kontakty
Provozovatel portálu pribram.cz Rosalota, s. r. o.
Žižkova 708
261 01 Příbram II

IČ: 02289288
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 217655.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Rosalota, s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
2014 - 2021 © Rosalota, s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz