Středočeský kraj nezaznamenal potíže kvůli změně podpory pro ukrajinské běžence
10. července 2023 (19:10)
foto: Středočeský kraj
Nadále zajišťuje kapacity pro bezplatné ubytování pro takzvané zranitelné skupiny a uprchlíky, kteří obdrželi dočasnou ochranu před méně než 150 dny.
Středočeský kraj nezaznamenal problémy kvůli novým pravidlům podpory pro ukrajinské uprchlíky. Nadále zajišťuje kapacity pro bezplatné ubytování pro takzvané zranitelné skupiny a uprchlíky, kteří obdrželi dočasnou ochranu před méně než 150 dny. Pro tento účel má vyčleněnou dostatečnou kapacitu až pro 2020 lidí. Po dnešním jednání krajského krizového štábu o tom informoval mluvčí hejtmanství David Šíma.
Od července začalo v takzvaném lex Ukrajina platit několik změn. Uprchlíkům, kteří mohou pracovat, stát uhradí nouzové ubytování pět měsíců. Pak si ho musí platit sami nebo se musí odstěhovat jinam. Bezplatně ho dál mají jen děti, senioři či postižení, což jsou takzvaně zranitelné skupiny.
Středočeský kraj podle hejtmanky Petry Peckové (STAN) ještě před začátkem platnosti novely ověřoval u velkých ubytovatelů, zda plánují případně ubytované vystěhovávat. "Byli jsme ve většině případů ujištěni, že nikoli a že se s ubytovanými osobami dohodli na placení nájmu či možnosti ubytování do doby, než se jim podaří zajistit bydlení vlastní, což se potvrdilo i začátkem července, kdy jsme nezaznamenali žádné výrazné komplikace," uvedla Pecková.
O prvním červencovém víkendu byla situace monitorována, k dispozici byla pracoviště odboru azylové a migrační politiky ministerstva vnitra a Úřadu práce v Mladé Boleslavi a v Kladně. Například pracoviště odboru azylové a migrační politiky řešila o víkendu 1. a 2. července osm změn adres bydliště, jeden případ reubytování a několik telefonických konzultací.
Solidární příspěvek stát od července přestal vyplácet, dostávali ho ubytovatelé, kteří běžence ubytovali ve svých nemovitostech. Na humanitární dávku mají nově nárok jen uprchlické domácnosti s příjmem pod životním minimem. Náklady na bydlení stanovila vláda na 3000 korun na měsíc na osobu v evidovaném bytě a na 2400 korun jinde.
Středočeský kraj také pokračuje v kontrolách ubytovacích zařízení. Za uplynulý půlrok zkontroloval desítky zařízení. V červnu bylo na území kraje provedeno 17 kontrol, na červenec je naplánováno dalších devět. Kontroly odhalily nedostatky, většinou šlo o nepřesnou evidenci. "Bohužel některé nedostatky jsou stále alarmující. S některými smluvními partnery je proto navrženo ukončení smluvního vztahu. V některých případech se bude muset kontrola opakovat a celkové negativní hodnocení je pak důvodem pro doporučení neumisťování dalších osob s dočasnou ochranou," dodala Pecková.
Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz/ČTK
autor: Jakub Pečenka
Související
•Dvě důležité rady pro používání klimatizace v létě
•Naučte se odstraňovat klíště správně a bez rizika
•I jedlými houbami se lze otrávit
Další články
Tipy na víkend: O víkendu se můžete začít připravovat na Velikonoce, přijít fandit příbramským sportovcům nebo sledovat závody!
Předposlední březnový víkend nabídne opravdu pestrý program. Budete si moci přijít …
NEPŘEHLÉDNĚTE
Brdská příroda volá o pomoc: stovky kilometrů tras čekají na dobrovolníky. Začíná se už v pátek
Dobrovolníci, rodiny s dětmi i milovníci přírody se opět mohou zapojit do tradiční …
PŘÍRODA
Policie pátrá po muži z Bohutína: Zanechal dopis na rozloučenou a zmizel
Policie vyhlásila pátrání po 54letém Michalu Vaňáčovi z obce Bohutín.
AKTUÁLNĚ
Nemocnice v Příbrami nasadila špičkovou UV technologii. Pomůže v boji proti infekcím
Oblastní nemocnice Příbram rozšiřuje své technologické vybavení o moderní UV-C …
Galavečer sportu v Příbrami: Kdo se stal nejlepším sportovcem roku 2025?
Ve čtvrtek 19. března večer se v příbramské divadle koná dlouho očekávaný Galavečer …
ON-LINE PŘENOS
Který městský problém si podle vás zaslouží „černého Petra“?
Příbram funguje dál svým běžným rytmem, ale řada problémů zůstává otevřená. Na přání …
ANKETA
Řidič při couvání porazil ženu v Příbrami
Ve čtvrtek 19. března odpoledne vyjížděli záchranáři k nahlášené nehodě se …
AKTUÁLNĚ
Ceny benzinu a nafty jdou stále nahoru. Nejlevněji natankujete stále u Silmetu a u značky Prim
Za benzin Natural 95 zaplatíte tento týden v Příbrami v rozmezí od 38,50 Kč do 40,90 …
AKTUÁLNĚ
Baník zná soupeře pro čtvrtfinále: Čeká ho derby a start série v pátek
Sezona jde do svého vrcholu a HC Baník Příbram má za sebou úspěšné osmifinále, ve …
SPORT
Farmářské trhy se vrací do Příbrami. Sezona startuje už tuto sobotu
Oblíbené farmářské trhy jsou zpět. Sezona 2026 odstartuje už tuto sobotu 21. března na …
NEPŘEHLÉDNĚTE




