Středočeský kraj dá více peněz stanicím pro handicapované živočichy
18. června 2023 (15:28)
foto: pixabay
Středočeské záchranné stanice se každoročně postarají o tisíce živočichů. Jsou mezi nimi například ježci, netopýři, poštolky, ale i veverky a mnoho dalších druhů.
Středočeský kraj navýší příspěvky na péči o volně žijící zraněné živočichy na území Středočeského kraje. Péči bude pro příštích 6 let zajišťovat šest záchranných stanic. Celková částka, kterou kraj ze svého rozpočtu vydá, překračuje 20 milionů korun. Nové smlouvy, které dnes schválili radní, zohledňují aktuální náklady na péči a provoz těchto zařízení.
„Smlouvy, na základě kterých se záchranné stanice o zvířata staraly, byly uzavřené v roce 2004. Peníze tak logicky nemohou stačit na pokrytí současných nákladů. Proto jsme se rozhodli smlouvy vypovědět a vypsat veřejnou zakázku na péči o zraněné volné žijící živočichy na území kraje. V rámci původního plnění se finance vyplácely pěti záchranným stanicím dle smlouvy ve výši 2 004 000 korun ročně. V rámci nového finančního plnění budeme vyplácet šesti záchranným stanicím celkem 3 484 000 korun ročně. Nově přibyla stanice ZO ČSOP Velký Chlumec,“ uvedla radní pro oblast životního prostředí a zemědělství Jana Skopalíková.
Nově jsou smlouvy podepsané na 6 let (2023-2029). Soutěžilo se v každé ORP ve Středočeském kraji zvlášť. Službu bude podle smlouvy poskytovat 6 záchranných stanic. Poskytovatel musí zajistit například dosažitelnost pracovníků v době od 6:00 do 22:00 hodin každý den včetně víkendů a státních svátků, výjezdové služby do smluvených ORP pro zraněné živočichy, odbornou následnou péči o přijaté živočichy a podobně.
Středočeské záchranné stanice se každoročně postarají o tisíce živočichů. Jsou mezi nimi například ježci, netopýři, poštolky, ale i veverky a mnoho dalších druhů. Někteří živočichové bývají po zotavení vypuštěni zpět do volné přírody, někteří zůstávají ve stanici nebo jsou předáni novému majiteli nebo instituci, kde o zvíře pečují. Malé procento jedinců se do péče dostane v tak kritickém stavu, že musí být utraceno.
Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz/Středočeský kraj
autor: Tomáš Pečenka
Související
•Lidé by měli ve vedrech věnovat pozornost i zvířatům
•V ČR hrozí silné bouřky, zejména ve středních Čechách
•Biokoupaliště v Jincích otevře první prázdninový den
Další články
U Krásné Hory hořela stodola, hasiči vyklízejí seno
Krátce po poledni ve středu 25. února byl nahlášen požár v obci Mokřice u Krásné …
Počet dětí se sebevražednými myšlenkami rychle roste, linka bezpečí hlásí rekordní nárůst
Linka bezpečí v posledních letech zaznamenává výrazný nárůst počtu dětí a …
NEPŘEHLÉDNĚTE
Rozhodčí Příbramska se připravují na novou fotbalovou sezónu
Fotbalová hřiště na Příbramsku se brzy znovu zaplní a přípravy na novou soutěžní …
SPORT
V Narysově se srazily dva osobáky, čtyři zranění účastníci nehody skončili v nemocnici
Nehoda se stala před osmou hodinou ráno na silnici v katastru obce Narysov. Podle …
AKTUALIZOVÁNO
Příbramský Senior Point slaví velké jubileum. Je jediný ve Středočeském kraji a největší v Česku
Jediná pobočka Senior Pointu ve Středočeském kraji je v Příbrami a slaví významné …
ROZHOVOR
Konec dešťů a příchod jara? Meteorologové hlásí na pátek až 17 °C!
Pořádně deštivý víkend a mokrý start týdne máme za sebou. Český hydrometeorologický …
Možná přijde i Karel Čapek. V Pivovaru Podlesí lákají na netradiční taneční večer
Milovníci tance, kvalitní literatury i výborného piva, zpozorněte! 21. ročník …
KULTURA
Hasiči v Sedlčanech museli vyrazit do ambulance zachránit prst
Nateklý prst, kovový prstýnek, který nejde sundat. A kdo pomůže? Hasiči!
Vojenské lesy a statky: Brouk je na ústupu, pomáhá i satelit
Všichni návštěvníci lesů nejen v CHKO Brdy si pamatují kalamitu, kterou způsobil …
FOTOGALERIE
Ranní chaos u příbramských škol: město chystá změny a plánuje „kiss and ride“ zóny
Každé ráno se před příbramskými školami opakuje stejný scénář: kolony aut, zastavování …
DOPRAVA




