13. 6. svátek má Antonín

Středočeský kraj chystá investice do muzeí, včetně pobočky na šachtě Bytíz

28. října 2025   (11:20)
Středočeský kraj chystá investice do muzeí, včetně pobočky na šachtě Bytíz
foto: Ilustrační foto / Pixabay

Středočeský kraj připravuje v sedmi krajských muzeích a galeriích investice téměř za 137 milionů korun. Krajští radní dnes odsouhlasili záměry osmi projektů, je mezi nimi například dokončení pobočky Hornického muzea Příbram v areálu historické uranové šachty Bytíz. Kraj bude žádat o dotaci téměř 21 milionů korun ministerstvo pro místní rozvoj. V tiskové zprávě o tom informovala Zuzana Žídková za hejtmanství.


Chystané investice mají zejména zlepšit podmínky pro návštěvníky a zatraktivnit expozice. "Středočeská muzea a galerie jsou pro kraj důležitými centry kultury, vzdělávání i turistiky. Aby mohla být i nadále atraktivní a přístupná všem návštěvníkům, potřebují odpovídající zázemí a moderní expozice," uvedl krajský radní pro kulturu Václav Švenda (Spojenci).

Rekonstrukcí industriálních objektů v areálu historické uranové šachty Bytíz 11A vzniknou nové expozice s využitím interaktivních a virtuálních prvků. Počítá se s parkovištěm, toaletami a bezbariérovým přístupem, celkové náklady jsou 41 milionů korun.

V kouřimském skanzenu, který spravuje kolínské muzeum, vzniká za 33 milionů korun nová vstupní budova s pokladnou, prodejnou suvenýrů, gastro zázemím a toaletami. Součástí bude i moderní odbavovací systém s turnikety. Nové zázemí pro návštěvníky a bezbariérový přístup v Muzeu T. G. M. Rakovník vyjde na 19 milionů korun.

V Památníku Josefa Lady v Hrusicích se chystá nová expozice věnovaná životu a dílu Josefa Lady a jeho dcery Aleny Ladové za 16 milionů korun. Úpravou projdou i vstupní prostory a zahrada, vznikne muzejní obchod, šatna a přibudou parkovací stání. Další modernizace čekají muzea v Mladé Boleslavi, Roztokách u Prahy a v Kutné Hoře.

Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: ČTK
autor: Anna Svobodová, ČTK








Další články

Kam letos v Brdech? Nové Brdoviny přinášejí desítky tipů na výlety i zážitky Kam letos v Brdech? Nové Brdoviny přinášejí desítky tipů na výlety i zážitky Nové vydání turistických novin Brdoviny je od tohoto týdne zdarma k dispozici … NEPŘEHLÉDNĚTE Nečín bude hostit BMX závody i koncerty. Dorazí kapely, DJ i skákací hrad pro děti Nečín bude hostit BMX závody i koncerty. Dorazí kapely, DJ i skákací hrad pro děti Milovníci adrenalinových sportů, hudby a letní zábavy by si měli v kalendáři označit … NEPŘEHLÉDNĚTE Díky!FEST přidává novinky. Děti čeká vlastní zóna, návštěvníky velká tombola Díky!FEST přidává novinky. Děti čeká vlastní zóna, návštěvníky velká tombola Letošní ročník Díky!FESTu, který se uskuteční 19. června v příbramském letním kině, … Velký úspěch pro Příbram! Jednadvacetiletý zápasník z BC Příbram vybojoval titul mistra České republiky v MMA Velký úspěch pro Příbram! Jednadvacetiletý zápasník z BC Příbram vybojoval titul mistra České republiky v MMA Příbramský klub BC Příbram má nového mistra České republiky. Jednadvacetiletý zápasník … SPORT Příbram řeší bizarní problém: spodní prádlo spláchnuté ve veřejné toaletě vyřadilo WC z provozu. Příbram řeší bizarní problém: spodní prádlo spláchnuté ve veřejné toaletě vyřadilo WC z provozu. Jen pár hodin před začátkem Hornických slavností muselo město řešit nepříjemnou … Potkali jste zmiji nebo užovku? Potkali jste zmiji nebo užovku? Sezona je v plném proudu a když je příznivé počasí, vyráží do přírody stále více lidí. … POZNÁVÁME BRDY Březnici provoní kotlíky plné gulášů, chybět nebude hudba ani zábava Březnici provoní kotlíky plné gulášů, chybět nebude hudba ani zábava Milovníci gulášů, zbystřete! V sobotu 13. června se na Starém kluzišti v Březnici … NEPŘEHLÉDNĚTE Kdo může za drahé nemovitosti? A může za to vůbec někdo? Kdo může za drahé nemovitosti? A může za to vůbec někdo? Poslední dobou člověk slyší jednu větu skoro na každém kroku: „Ty ceny nemovitostí … KOMERČNÍ SDĚLENÍ Tipy na víkend: Příbram zaplaví horníci z Čech i zahraničí Tipy na víkend: Příbram zaplaví horníci z Čech i zahraničí Na tento víkend připadá jedna z nejvýznamnějších akcí roku - 30. Setkání hornických … AKTUÁLNĚ
V Příbrami startují Hornické slavnosti. Páteční koncerty zdarma, večer malá hornická paráda V Příbrami startují Hornické slavnosti. Páteční koncerty zdarma, večer malá hornická paráda Příbram v pátek 12. června po deseti letech znovu přivítá Hornické slavnosti. Město … KULTURA
Kodex redakce Soutěže Reklama Pro média Kontakty
Provozovatel portálu pribram.cz Příbram Média s.r.o.
Na Flusárně 168
261 01 Příbram III

IČ: 21829021
DIČ: CZ21829021
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 407087.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Příbram Média s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.

Autorská práva vyhrazena. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření jakýmkoli způsobem, mechanickým nebo elektronickým, v českém nebo jiném jazyce či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez písemného souhlasu společnosti Příbram Média s.r.o. zakázáno.
2014 - 2026 © Příbram Média s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz