20. 6. svátek má Květa

Středočeský den zdraví v ON Příbram se zaměřil na prevenci nejčastějších nemocí

15. října 2015   (16:11)
Středočeský den zdraví v ON Příbram se zaměřil na prevenci nejčastějších nemocí
foto: ON Příbram

Dne se zúčastnili i zástupci Středočeského kraje.



Informace o prevenci nemocí, ale i zábavu nabídla včera odpoledne návštěvníkům Oblastní nemocnice Příbram, která se bohatým programem připojila ke Středočeským dnům zdraví. Zájemci se v areálu nemocnice od zdejších lékařů a sester dozvěděli mnoho užitečných informací o péči o své zdraví a nechyběly ani rozhovory se známými osobnostmi či soutěž veřejnosti o věcné ceny. Zábavně-naučné odpoledne se konalo pod záštitou hejtmana Středočeského kraje Ing. Miloše Petery.

Program se odehrával ve vstupní hale a v jejích nejbližších prostorách, kde byly rozmístěny stánky některých oddělení nemocnice. Velký zájem byl o stanoviště, věnované prevenci kardiovaskulárních chorob, kde zdravotní sestry měřily lidem krevní tlak a hladiny krevního cukru v krvi – glykémii. Konzultace zjištěných hodnot pak zájemcům poskytoval i MUDr. Martin Polák, vedoucí lékař Jednotky intenzivní péče interních oborů, jenž uvedl: „Lidé využívají šanci nechat si u nás zkontrolovat hodnoty, které, jsou-li zvýšené, mohou přispět ke vzniku nemocí srdce a cév.“

U stolku, zaměřeného na endoskopická vyšetření v gastroenterologii, pacienti s primářem Interního oddělení MUDr. Ing. Filipem Závadou, PhD., a s lidmi z jeho zdravotnického týmu nejvíce probírali kolonoskopii, tedy vyšetření tlustého střeva.

„Pacienti mají z této diagnostické metody zbytečně příliš velký strach. Snažili jsme se jim vysvětlit, jak vyšetření probíhá a že se bát nemusí,“ řekl primář Závada. Na dalším stanovišti si zájemci mohli vyzkoušet samovyšetření, které je na unikátních modelech prsů a varlat učila odborná sestra ze společnosti Jessenius, jejíž projekt Ruce na prsa šíří osvětu o onkologické prevenci. Nechybělo poradenství odbornic z nemocniční lékárny a nabídka informací o nejrůznějších léčebných a relaxačních technikách, které poskytuje Oddělení rehabilitace na Zdaboři. Kdo se odhodlal opustit teplo nemocnice, mohl si venku prohlédnout vybavení sanitky Záchranné služby Středočeského kraje, vyzkoušet si první pomoc, dozvědět se, jak vypadá zásah u pacienta s infarktem myokardu či mozkovou cévní příhodou nebo si jen tak popovídat s její posádkou.

Na pódiu ve vstupní hale nemocnice současně probíhaly rozhovory na téma zdraví. K prvním zpovídaným patřili hejtman středočeského kraje Miloš Petera a ředitel Oblastní nemocnice Příbram Stanislav Holobrada. Jak zdůraznil pan hejtman, kraj se snaží oblastní nemocnice investičně podporovat. Za posledních šest let do nich putovaly velké peníze a hejtman slíbil, že se pokusí během následujících tří let zajistit pro středočeské nemocnice dvě a půl miliardy korun, aby se mohly vyrovnat nemocnicím pražským. Ředitel Holobrada k tomu dodal, že se v posledních letech významně zlepšily jak prostory nemocnice, tak i její vybavení, včetně moderních technologií. Vyzdvihl i odbornou práci všech zdravotnických pracovníků.

S moderátory, jimiž byli René Kekely a herečka Miluše Bittnerová, si během odpoledne na pódiu povídali nejen zdravotníci z příbramské nemocnice, ale i dvě zástupkyně Dobrovolnického centra ONP. Pozdravit návštěvníky nemocnice přišel mim a herec Boris Hybner nebo jeden z nejznámějších českých herců malých rolí Jan Kuželka, který má chalupu nedaleko Příbrami. Na otázky o stylu oblékání i o používání kosmetických přípravků odpovídal známý vizážista Kája Pavlíček.
Bonbónkem akce byla i účast studentů Střední zdravotnické školy a Vyšší odborné školy zdravotnické v Příbrami, kteří pomáhali s organizací akce, s měřením krevního tlaku, a ti se studijní specializací záchranář také u stánku a vozu Záchranné služby Středočeského kraje.

Na závěr odpoledne proběhlo slosování speciálních lístků, na něž lidé při obcházení informačních stánků sbírali razítka. Jednu z věcných cen od společnosti Sencor vyhrála i Marie Horká, která již 17 let pracuje v různých zdravotnických zařízeních jako dobrovolnice. Nyní pravidelně dochází za pacienty do Léčebny dlouhodobě nemocných na Zdaboři: „Je úžasné, když vidím, jak na mne už „moji“ pacienti čekají, abych si s nimi popovídala, něco jim přečetla nebo s nimi šla chvíli na procházku. Jsem moc ráda, že jim mohu něco ze sebe předat,“ dodává Marie Horká, jejíž výhra v tombole je jen maličkým oceněním za čas, který dává druhým.

Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: ON Příbram
autor: red








Další články

Dáte si na kole jedno? Letní klasika, která může skončit úplně jinak, než čekáte Dáte si na kole jedno? Letní klasika, která může skončit úplně jinak, než čekáte Cyklovýlet, slunce, vítr v zádech a zastávka na zahrádce. K létu to prostě patří. A … ANKETA Havíři, permoníci a důlní vláček. To vše čeká na děti v pohádkovém dobrodružství v hornickém muzeu Havíři, permoníci a důlní vláček. To vše čeká na děti v pohádkovém dobrodružství v hornickém muzeu Malí návštěvníci se o víkendu 20. a 21. června mohou vydat na nevšední cestu do světa … ZAJÍMAVOSTI Hadilka obecná, nenápadný poklad lesních luk Hadilka obecná, nenápadný poklad lesních luk Když se řekne kapradina, většina z nás si představí prostě kapradinu s bohatě … POZNÁVÁME BRDY /KOMPLETNÍ PROGRAM/ Slavnost královny Johanky oživí Rožmitál. Návštěvníky čeká průvod, jarmark i středověké ležení /KOMPLETNÍ PROGRAM/ Slavnost královny Johanky oživí Rožmitál. Návštěvníky čeká průvod, jarmark i středověké ležení Rožmitál pod Třemšínem se v sobotu 20. června opět vrátí do doby krále Jiřího z … KULTURA Hasiči ocenili dětskou fantazii. V Příbrami převzali vítězové diplomy i ceny Hasiči ocenili dětskou fantazii. V Příbrami převzali vítězové diplomy i ceny Ve středu 17. června byl v Kulturním domě Příbram slavnostně vyhodnocen další ročník … FOTOGALERIE Tomáš Třeský z vojenských lesů obhájil titul mistra České republiky ve vábení jelenů Tomáš Třeský z vojenských lesů obhájil titul mistra České republiky ve vábení jelenů Vedoucí lesní správy Mirošov z divize Hořovice Vojenských lesů a statků ČR(VLS) Tomáš … AKTUÁLNĚ Kraj odkoupí od Příbrami za 54 milionů budovu střední školy Kraj odkoupí od Příbrami za 54 milionů budovu střední školy Středočeský kraj získá od Příbrami budovu Střední školy pedagogiky, cestovního ruchu a … AKTUÁLNĚ Tipy na víkend: Díky!FEST, farmářské trhy i různé oslavy Tipy na víkend: Díky!FEST, farmářské trhy i různé oslavy Tento víkend si budete moci vybrat z opravdu široké nabídky akcí - od historických … NEPŘEHLÉDNĚTE Rožmitálský Bivoj se vrací. Petr Svoboda míří za třetím vítězstvím a svým životním snem Rožmitálský Bivoj se vrací. Petr Svoboda míří za třetím vítězstvím a svým životním snem Rožmitál pod Třemšínem se chystá na událost, která má sílu i legendu. V sobotu 20. … SPORT
NEHODA U DRÁSOVA: Senior s citroënem nezvládl odbočení na dálničním sjezdu a skončil v příkopu NEHODA U DRÁSOVA: Senior s citroënem nezvládl odbočení na dálničním sjezdu a skončil v příkopu Sedmdesátiletý řidič osobního automobilu značky Citroën nezvládl ve čtvrtek odpoledne … AKTUALIZOVÁNO
Kodex redakce Soutěže Reklama Pro média Kontakty
Provozovatel portálu pribram.cz Příbram Média s.r.o.
Na Flusárně 168
261 01 Příbram III

IČ: 21829021
DIČ: CZ21829021
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 407087.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Příbram Média s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.

Autorská práva vyhrazena. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření jakýmkoli způsobem, mechanickým nebo elektronickým, v českém nebo jiném jazyce či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez písemného souhlasu společnosti Příbram Média s.r.o. zakázáno.
2014 - 2026 © Příbram Média s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz