13. 4. svátek má Aleš




Středočeské památky letos navštívilo přes 525.000 lidí, víc než loni

7. listopadu 2023   (12:10)
Středočeské památky letos navštívilo přes 525.000 lidí, víc než loni
foto: Hrad Karlštejn/PR

Nejnavštěvovanější byl stejně jako v minulých letech Karlštejn.


Státní památky ve Středočeském kraji letos od začátku ledna do konce října navštívilo 525.193 lidí, o osm procent víc než loni, ale zhruba o čtvrtinu méně než v roce 2019 před pandemií koronaviru, informoval dnes Tomáš Pospíšil z Národního památkového ústavu (NPÚ). V roce 2019 činila návštěvnost za prvních deset měsíců zhruba 709.000 lidí. NPÚ v kraji spravuje 12 památek. Nejnavštěvovanější byl stejně jako v minulých letech Karlštejn, do konce října, kdy končí hlavní sezona, do něj zavítalo 165.636 lidí, zhruba o 17.200 víc než loni.

"Zájem o památky na závěr turistické sezony ovlivnilo i příznivé počasí. Gró návštěvníků tvořili domácí turisti," řekl Pospíšil.
U devíti středočeských památek překonala letošní návštěvnost loňskou. Nejvyšší nárůst, a to 16 procent, měl zámek Konopiště, který byl zároveň druhou nejvyhledávanější památkou regionu. Druhý nejvýraznější meziroční nárůst návštěvnosti má zámek v Mnichově Hradišti na Mladoboleslavsku, a to 15 procent. Méně lidí se letos vypravilo na zámek v Hořovicích, na hrad Křivoklát a na souhradí Točník a Žebrák.
Na hradě Karlštejn na Berounsku letos na jaře dokončili rozsáhlou rekonstrukci za víc než 150 milionů korun. Její součástí byla například obnova Císařského paláce a purkrabství, lidem se otevřely nové expozice a moderní návštěvnické centrum.

Řada památek v regionu bude otevřená i po skončení hlavní sezony, například o státním svátku 17. listopadu nebo při speciálních akcích. Hradozámecký adventní program se svátečními prohlídkami chystají například na zámku v Mníšku pod Brdy. Celoročně otevřené jsou Karlštejn, Mníšek pod Brdy a Křivoklát.

Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz/ ČTK
autor: Tomáš Pečenka








Související


Další články

Středočeští hygienici prověřili 203 školních jídelen, nedostatky zjistili v 60 Středočeští hygienici prověřili 203 školních jídelen, nedostatky zjistili v 60 Středočeští hygienici prověřili v letošním prvním čtvrtletí 203 školních jídelen a … NEPŘEHLÉDNĚTE Přijďte zažít tmu v Brdech. Čeká vás večer plný hvězd i jedinečné atmosféry Přijďte zažít tmu v Brdech. Čeká vás večer plný hvězd i jedinečné atmosféry Milovníci noční oblohy i tichých zákoutí Brd by si měli do kalendáře zapsat sobotu 18. … NEPŘEHLÉDNĚTE Plameny u dopadové plochy Jordán: hasiči zasahovali u hořícího harvestoru Plameny u dopadové plochy Jordán: hasiči zasahovali u hořícího harvestoru V pondělí ráno se odehrál dramatický požár těžební techniky v Brdech. Včasným zásahem … FOTO Z vody do běhu: kdo ovládl aquatlon v Příbrami? Z vody do běhu: kdo ovládl aquatlon v Příbrami? Seriál Českého poháru v aquatlonu se naplno rozběhl a jeho další zastávkou byla … SPORT Studenti pomáhali nemocné holčičce Studenti pomáhali nemocné holčičce Sport může pomáhat. Přesvědčili se o tom studenti středních škol na Příbramsku, kteří … AKTUÁLNĚ Kdy dorazí jaro? Čeká nás vítr, déšť, ale i jarní oteplení během jediného týdne Kdy dorazí jaro? Čeká nás vítr, déšť, ale i jarní oteplení během jediného týdne Nový týden přináší do Česka typicky proměnlivé jarní počasí. Čeká nás vítr, přeháňky i … POČASÍ Příbram chce obchvat. A podle ministra je teď blíž než kdykoli dřív Příbram chce obchvat. A podle ministra je teď blíž než kdykoli dřív JV obchvat Příbrami je pro obyvatele jedním z nejdůležitějších témat současnosti. … DOPRAVA Dobříšští školáci překvapili republiku. 2. ZŠ postupuje do finále FAČR Dobříšští školáci překvapili republiku. 2. ZŠ postupuje do finále FAČR Žáci 2. ZŠ Dobříš si vybojovali postup do republikového finále Poháru FAČR ve fotbalu … ŠKOLSTVÍ Zlaté ruce mizí. Proč se vytrácejí řemeslo i chuť u něj vydržet? Zlaté ruce mizí. Proč se vytrácejí řemeslo i chuť u něj vydržet? Ještě před pár desítkami let bylo běžné, že lidé uměli pracovat rukama – opravit si … LIFESTYLE
Kde v Příbrami dělají nejlepší snídaně? Spouštíme velkou snídaňovou anketu! Kde v Příbrami dělají nejlepší snídaně? Spouštíme velkou snídaňovou anketu! Příbramští, připravte se. Tentokrát jde o snídaně — a to je disciplína, na kterou má … ANKETA
Kodex redakce Soutěže Reklama Pro média Kontakty
Provozovatel portálu pribram.cz Příbram Média s.r.o.
Na Flusárně 168
261 01 Příbram III

IČ: 21829021
DIČ: CZ21829021
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 407087.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Příbram Média s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.

Autorská práva vyhrazena. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření jakýmkoli způsobem, mechanickým nebo elektronickým, v českém nebo jiném jazyce či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez písemného souhlasu společnosti Příbram Média s.r.o. zakázáno.
2014 - 2026 © Příbram Média s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz