Středočeská statutární divadla dostanou od kraje přes pět milionů korun
3. listopadu 2023 (06:08)
foto: pribram.cz/Jakub Pečenka
Příbramské divadlo získá navíc příspěvek 1,5 milionu korun na podporu spolupráce s amatérskými uměleckými soubory.
Středočeská statutární divadla, kladenské, příbramské a mladoboleslavské, dostanou od Středočeského kraje na příští rok přes pět milionů korun. Peníze poslouží na budování a rozvoj lokální kulturní identity. Příbramské divadlo získá navíc příspěvek 1,5 milionu korun na podporu spolupráce s amatérskými uměleckými soubory. Dotace schválili krajští radní, ještě je budou projednávat zastupitelé, informoval Josef Holek z krajského úřadu.
Podle krajského radního pro kulturu Václava Švendy (Spojenci) se už v předchozích dvou letech ukázalo, že podpora tradičních řemesel spojených s divadelním provozem je smysluplným nástrojem na podporu specifických profesí spojených s českou kulturní identitou. "Kromě toho je naše podpora určena rovněž na vývoj a vznik inscenací a na zajištění dostupnosti profesionální umělecké produkce," doplnil Švenda. V divadlech pracují kreativní pracovníci, například truhláři, krejčí, vlásenkáři, čalouníci, desinatéři a podobně. Právě tato řemesla jsou součástí národní identity.
Zatímco na budování a rozvoj lokální kulturní identity žádala všechna tři divadla, o dotaci na podporu spolupráce s amatérskými uměleckými soubory si zažádalo pouze příbramské divadlo.
Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz/ČTK
autor: Tomáš Pečenka
Související
•Před 69 lety byla slavnostně otevřena Slapská přehrada. Zatopila jedno z nejhezčích evropských údolí
•Výstava na zámku v Dobříši přibližuje objevy světové egyptologie
•Oltářní obraz ze Svaté Hory vystavuje Národní galerie, Petr Brandl ho namaloval v roce 1697
Další články
Benzin i nafta jsou stále nejlevnější u Silmetu i na čerpacích stanicích Prim
Za benzin Natural 95 zaplatíte do čtvrtka v Příbrami v rozmezí od 40,90 Kč do 43,90 Kč …
AKTUÁLNĚ
Středočeské Velikonoce: policie kontrolovala přes 7 tisíc řidičů, našli se i pod vlivem alkoholu a drog
Během letošních velikonočních svátků a prodlouženého víkendu prováděli policisté ve …
DOPRAVA
Páteční šok: Déšť se místy změní ve sněžení
Páteční dopoledne přinese nečekaný obrat. Zatímco den začne pod zataženou až oblačnou …
AKTUÁLNĚ
V křižovatce na výjezdu z Příbrami se srazily osobáky, záchranáři tam jeli kvůli dítěti
Dopravní nehoda se stala ve čtvrtek 9. dubna před 10. hodinou na silnici v křižovatce …
AKTUÁLNĚ
Do Příbrami dorazila móda z jihu Evropy. Otevřel se nový butik ALTA
Jaro letos v Příbrami nepřineslo jen teplejší počasí, ale i nový módní vítr. Na konci …
PR
Příbram ovládne v sobotu 11. ročník České Route 66
Návštěvníci této oblíbené události uvidí na čtyři stovky vystavených plechovek a …
NEPŘEHLÉDNĚTE
Večer na sídlišti v Příbrami? Zapomeňte na volné místo
Nedostatek parkovacích míst v Příbram je problém, který jako místní obyvatel vnímám …
NÁZOR
Kocouři vydřeli pětisetovou bitvu. Příbram porazila Odolenu Vodu 3:2
Volejbalisté VK Trox Příbram mají za sebou mimořádně dramatické utkání. V domácím …
SPORT
TripperGo! dobývá Svatou Horu – dobrodružství pro celou rodinu
V neděli 12. dubna ožije příbramská Svatá Hora netradičním dobrodružstvím. Dorazí sem …
AKTUÁLNĚ
Zámek Březnice v pořadu Skryté skvosty. Česká televize odvysílá díl už 9. dubna
Zámek Březnice se objeví v dalším dílu dokumentárního cyklu Skryté skvosty, který …
HISTORIE




