Středočeška přišla o více než 600.000 Kč, uvěřila fiktivnímu bankéři
14. října 2022 (12:50)
Středočeška přišla o více než 600.000 Kč, uvěřila fiktivnímu bankéři. Jde o třetí takový případ během jednoho měsíce ve středních Čechách. Pachateli hrozí za podvod až pět let vězení, uvedla dnes v tiskové zprávě středočeská policejní mluvčí Vlasta Suchánková.
Případ se stal koncem září. Ženě, která žije poblíž Prahy, nejprve telefonovala údajná pracovnice České spořitelny. Ptala se jí na žádost o úvěr, kterou ale žena nepodala, a získala od ní informaci, u kterých bank má vedené své účty. Poté následovaly další telefonáty, tentokrát od muže, který se vydával za bankéře z konkrétních peněžních ústavů. Ženě tvrdil, že jí hrozí v internetovém bankovnictví podvod. "Aby nepřišla o peníze, bylo jí doporučeno stávající účty zrušit, vybrat z nich veškerou finanční hotovost a vložit je na elektronický účet prostřednictvím 'partnerského' bankomatu," popsala Suchánková.
Údajný bankéř zaslal ženě přes aplikaci WhatsApp zaslal QR kódy s adresami, na které postupně na různých místech v Praze vložila prostřednictvím bitcoinmatu veškeré své úspory v řádech statisíců. "Veškerá komunikace s ženou netrvala nijak krátkou dobu. Podvodníci s ní hovořili několikrát za den, přičemž některé hovory trvaly téměř hodinu. Nicméně ženu přesvědčili tak dokonale, že veškeré tyto hovory absolvovala, plnila pokyny podvodníků, a ti získali, co potřebovali – její nemalé finanční prostředky," doplnila mluvčí.
První takový případ zaznamenali kriminalisté ve Středočeském kraji v roce 2020. Od té doby řeší zhruba 80 případů s legendou označovanou jako falešný bankéř. Celková škoda způsobená těmito podvody přesahuje 12 milionů korun. Podle policistů by lidé nikdy neměli informace o svých účtech sdělovat telefonicky, banky tak nikdy s klienty nekomunikují.
Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz/ČTK
autor: Jakub Pečenka
Související
•Růst cen znovu zrychlil, v září dosáhla inflace 18 procent
•Ode dneška stát odpouští placení poplatků za obnovitelné zdroje
•V Česku se šíří podvody lákající přihlašovací údaje k facebookovým stránkám
Další články
Češi míří do Alp a Dolomit. Krásy Česka přitom často přehlížejí
Turistika je obrovským trendem a Češi stále častěji vyrážejí do rakouských Alp nebo …
NÁZOR
Dítě nechce k rodiči? Nově ho nikdo nutit nebude. Zákon se mění
Když dítě odmítá kontakt s jedním z rodičů, žádný soud ani pokuty nedokážou změnit …
AKTUÁLNĚ
Úpal nebo úžeh? Dva letní nepřátelé, které si lidé často pletou
Stačí jedno odpoledne na pláži bez klobouku nebo hodina v rozpáleném autě a lidský …
NEPŘEHLÉDNĚTE
Pivní slavnosti na Řimbabě 2026: regionální piva, barokní pec a pokračující tradice v Bohutíně
Bohutín si loni poprvé vyzkoušel, jak chutná vlastní pivní festival — a ukázalo se, že …
KULTURA
REMAX Nova v novém. A s chutí růst dál
Možná jste si v posledních dnech všimli změny, která se objevila v oknech naší …
PR
Tepelná kupole rozpálí Česko do extrémních veder. Koncem týdne může být až 39 °C
Během týdne bude na celém území České republiky zesilovat příliv velmi teplého …
AKTUÁLNĚ
Jelen míří do Příbrami. Ještě před koncertem odhaluje Jindra Polák tajemství vzniku největších hitů
Kapela Jelen patří k nejpopulárnějším českým skupinám současnosti a už tuto sobotu 27. …
ROZHOVOR
U Dubna vyletěl motorkář ze silnice, pro zraněného letěl vrtulník, hlavní tah je uzavřen
Na Příbramsku pokračuje série vážných dopravních nehod. Po včerejší hromadné havárii u …
AKTUALIZOVÁNO
Vědci zjistili, proč nás nové oblečení tak vzrušuje. A není to kvůli módě.
Nový outfit dokáže mozek na pár minut rozsvítit jako světelnou show. Věda to …
LIFESTYLE
Irský válečník, příbramské srdce: Fleury vítězí a podporuje Pudilovou před jejím titulákem
Irský šampion a partner příbramské zápasnice Lucie Pudilové, Will Fleury, v neděli …
SPORT





