Středočeská přírodní koupaliště mají nadále výbornou kvalitu vody
13. července 2024 (07:11)
foto: pribram.cz / Jakub Pečenka
Stupněm dva je hodnocena voda na Orlíku na koupacích místech Lavičky, Popelíky, Trhovky a Podskalí.
Ve středních Čechách je kvalita vody v přírodních koupalištích nadále výborná, hygienici ji většinou hodnotí stupněm jedna na pětibodové škále. Na několika místech je kvalita mírně zhoršená, například na Orlíku nebo v písníku v Bakově nad Jizerou na Mladoboleslavsku. V tomto týdnu ale hygienici kontrolní měření nedělali, další rozbory provedou v pondělí. Novinářům to řekl vedoucí oddělení hygieny obecné a komunální pro okres Příbram Luboš Mandík.
"Situace je nadále výborná," řekl Mandík. Kvalitě vody by podle něj neměly uškodit ani vysoké teploty v tomto týdnu. "Tak rychle by to zřejmě nenarostlo a mezitím byly i bouřky," doplnil Mandík.
Stupněm dva je hodnocena voda na Orlíku na koupacích místech Lavičky, Popelíky, Trhovky a Podskalí, v písníku v Bakově nad Jizerou a na koupalištích Jureček v Říčanech a Vyžlovka v Praze-východ. "Tento stav je pro letní měsíce v koupacích oblastech a přírodních koupalištích poměrně běžný, a pokud fytoplankton neobsahuje výrazné množství sinic, je koupání v takových vodách naprosto bezproblémové," uvedli hygienici na webu.
Koupat se lidé nadále nemohou v Pilském rybníku na Příbramsku, kde provoz přerušil provozovatel kvůli vysokému obsahu chlorofylu už na konci června.
Ve Středočeském kraji je letos pod kontrolou 44 přírodních koupališť ve volné přírodě, z toho u 11 zajišťuje odběry včetně financování hygienická stanice, u ostatních provozovatelé. Kontrolní odběry se dělají jednou za dva týdny. V případě zjištění stupně tři, který označuje zhoršenou jakost vody nevhodnou ke koupání pro vnímavé jedince, se opakuje po týdnu. Výsledky měření zveřejňují hygienici na webu.
Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz / ČTK
autor: Jakub Pečenka
Související
•Středočeský kraj včelařům nabídne plošné vyšetření moru včelího plodu zdarma
•Příbram hledá vánoční strom, který bude během adventu zdobit náměstí
•Odjíždíte na dovolenou? Nenabízejte svůj dům či byt zlodějům
Další články
Fanoušci se dočkali. 45. ročník SILMET Rally zveřejnil mapy, divácká místa i 360° drony
SILMET Rally Příbram se vrací v plné síle. Jubilejní 45. ročník, který se pojede 24. a …
AKTUÁLNĚ
Moře, nebo Česko? Kam letos vyrazit na letní dovolenou?
Léto je v plném proudu a mnozí se ještě rozhodují, kde strávit zaslouženou dovolenou. …
LIFESTYLE
Zákaz mobilů ve školách: ochrana dětí, nebo krok zpět?
Vláda jednomyslně podpořila návrh na plošný zákaz používání mobilních telefonů a …
ANKETA
Pozor při sběru hub a borůvek. Tasemnice liščí může číhat i na nemytých lesních plodech
Tasemnice liščí (Echinococcus multilocularis) patří mezi nejnebezpečnější parazity, …
NEPŘEHLÉDNĚTE
Senátorkou za Příbramsko chce být Luftová (Piráti), ODS podpoří Štěpánka (STAN)
V podzimních senátních volbách na Příbramsku se bude ucházet o hlasy voličů příbramská …
AKTUÁLNĚ
Vstupní brána má nové štuky i ochrannou vrstvu. Příbramský hřbitov čekají další velké úpravy
Vstupní brána na příbramský hřbitov z parku V Zátiší prošla kompletní opravou. Má nové …
AKTUÁLNĚ
Zfetovaný a opilý řidič napálil fabii do stromu: Auto samo zavolalo pomoc přes E-call
Kombinace alkoholu, pervitinu a ignorování soudních rozhodnutí opět ukázala svou …
AKTUÁLNĚ
Středočeský kraj v autobusech PID od srpna rozšíří možnost nástupu všemi dveřmi
Od srpna bude možné nastupovat do autobusů Pražské integrované dopravy (PID) všemi …
DOPRAVA
Penaltový král poprvé ve Středočeském kraji. Nový Knín hostí premiéru s Horváthem, Zelenkou i „Kalkulátorem“
Po šestnácti ročnících na Moravě vstupuje Penaltový král do nové éry. Soutěž se vydává …
SPORT
Technologická revoluce míří na Příbramsko. Unikátní podzemní laboratoř dostane novou šanci stát se centrem inovací
Jedinečné pracoviště ukryté pod zemí nedaleko Slapské přehrady čeká další rozvoj. …
ZAJÍMAVOSTI




