7. 12. svátek má Ambrož

Středočeská muzea po uzavření pečují o sbírky a chystají výstavy

18. října 2020   (10:06)
Středočeská muzea po uzavření pečují o sbírky a chystají výstavy
foto: pribram.cz, ČTK

"V rámci možností se věnujeme plánování dalších aktivit Podbrdského muzea, jako například každoroční Slavnosti královny Johanky, tvorbě výstavního plánu a plánu akcí na rok 2021 i další roky i revizi a tvorbě koncepčních a strategických plánů muzea," řekla vedoucí muzea Pavla Váňová Černochová.


Středočeská muzea využijí dobu nuceného uzavření kvůli vládním opatřením proti koronaviru mimo jiné na péči o sbírky nebo přípravu nových výstav. Vládou nařízené uzavření zkomplikovalo provoz muzeí, která nyní musí měnit termíny výstav a zároveň přijdou o tržby ze vstupného a prodeje suvenýrů. ČTK to řekli představitelé muzeí.

Například Podbrdské muzeum v Rožmitále pod Třemšínem na Příbramsku přišlo už během obdobného jarního uzavření kvůli pandemii o desítky tisíc korun. "Úkolem muzea není pouze vystavovat expozice či pořádat akce pro veřejnost. V době uzavření se proto věnujeme dalším, neméně důležitým úkolům – péči o sbírky, které je potřeba evidovat, udržovat, inventarizovat, dokumentovat," řekla zastupující vedoucí muzea Pavla Váňová Černochová.
Péče se podle ní dostane také budově muzea. Pracovníci budou dále třeba stěhovat sklad a věnovat se odborným činnostem, tedy výzkumu, přípravě odborných publikací nebo dokumentaci městské památkové zóny. "V rámci možností se věnujeme plánování dalších aktivit Podbrdského muzea, jako například každoroční Slavnosti královny Johanky, tvorbě výstavního plánu a plánu akcí na rok 2021 i další roky i revizi a tvorbě koncepčních a strategických plánů muzea," uvedla.
Uzavření muzeí výrazně zkomplikovalo uskutečnění plánovaných výstav a doprovodných programů pro veřejnost i Regionálnímu muzeu v Kolíně. "Budeme muset přistoupit k přeložení některých výstav, přednášek a lektorských programů. Tradiční národopisný pořad Svatohavelské posvícení v Muzeu lidových staveb v Kouřimi byl zrušen. S tím jde samozřejmě ruku v ruce výrazný propad tržeb za vstupné," řekl ředitel muzea Vladimír Rišlink.

Propouštění zaměstnanců se ale v Kolíně neplánuje. "Protože služby návštěvníkům představují jen určitou část z celkové činnosti naší instituce," doplnil Rišlink. Dobu, kdy bude muzeum uzavřeno, využijí zaměstnanci k inventarizacím sbírkových fondů, většímu úklidu expozic a konzervaci vystavených exponátů, inventurám zboží k prodeji nebo údržbě spravovaných objektů.
Muzeum Českého krasu v Berouně kvůli pandemii prodloužilo výstavu s názvem Fenomén Merkur, lidem bude k dispozici až do 10. ledna. "Doufáme, že alespoň takto si ji později lidé budou moci prohlédnout," řekl Vlastimil Kerl z muzea. "Přišli jsme především o návštěvy školních skupin, které chodily na naše geologické vzdělávací programy a na vlastivědnou procházku Krok za krokem Berounem," dodal. Muzeum také zrušilo uvedení nového vzdělávacího programu, při kterém chtělo žákům přibližovat geologii pomocí počítačové hry Minecraft.

"Odborní pracovníci dále pracují na svých dlouhodobých úkolech, především se chystáme na stěhování statisíců našich sbírkových předmětů do nového depozitáře, který má být dokončen v příštím roce," doplnil Kerl. Dobu, po kterou bude muzeum uzavřeno, využijí pracovníci dále ke kontrole expozic, přípravě nových programů a také k nezbytné administrativě.

Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.


zdroj: pribram.cz
ČTK
autor: Jakub Pečenka

Další články

Středočeský kraj by uvítal shodu odborníků na vánočním volnu ve školách Středočeský kraj by uvítal shodu odborníků na vánočním volnu ve školách Například školy v Příbrami zatím ředitelská volna nevyhlásily, procento nakažených … Starosta: Město příští rok získá 994 milionů a utratí 1,143 miliardy Starosta: Město příští rok získá 994 milionů a utratí 1,143 miliardy Starosta Příbrami Jan Konvalinka se ohlíží za včerejším jednání zastupitelstva. V Příbrami se v příštím roce zdraží vodné a stočné o tři procenta V Příbrami se v příštím roce zdraží vodné a stočné o tři procenta Při průměrné spotřebě 90 litrů na osobu a den zaplatí příští rok tříčlenná domácnost … Policisté pátrají po řidiči, který u Hluboše způsobil dopravní nehodu Policisté pátrají po řidiči, který u Hluboše způsobil dopravní nehodu K události došlo 20. listopadu v ranních hodinách. Příbramské divadlo uvede známou hudební komedii Limonádový Joe Příbramské divadlo uvede známou hudební komedii Limonádový Joe Slavnou parodii na westerny se souborem nastudoval Milan Schejbal, v hlavních rolích … Zastupitelé Příbrami schválili záměr prodeje pozemku u archivu pro stavbu bytů Zastupitelé Příbrami schválili záměr prodeje pozemku u archivu pro stavbu bytů Podmínky prodeje vedení radnice ještě upřesní a znovu předloží zastupitelstvu. Příbram bude letos opět hospodařit se schodkovým rozpočtem Příbram bude letos opět hospodařit se schodkovým rozpočtem Návrh rozpočtu dnes schválili zastupitelé. O Vánocích mrznout nebude, teploty se udrží mírně nad nulou, očekávají meteorologové O Vánocích mrznout nebude, teploty se udrží mírně nad nulou, očekávají meteorologové Podle meteorologů nás pravděpodobně čekají opět Vánoce na blátě. ŽIVĚ: Zasedání zastupitelstva v Příbrami ŽIVĚ: Zasedání zastupitelstva v Příbrami Nejdůležitějším bodem bude návrh rozpočtu na příští rok.
Starosta: Duševní polotovar přeřezal na příbramském náměstí kabeláž k vánoční dekoraci Starosta: Duševní polotovar přeřezal na příbramském náměstí kabeláž k vánoční dekoraci Trojici pachatelů zaznamenala kamera. Městská policie žádá veřejnost o pomoc při …
Kodex redakce Reklama Pro média Kontakty
Provozovatel portálu pribram.cz Rosalota, s. r. o.
Žižkova 708
261 01 Příbram II

IČ: 02289288
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 217655.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Rosalota, s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
2014 - 2021 © Rosalota, s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz