vývoj COVID-19
20. 10. 2020
Bezděkov 2
Bohutín 18
Borotice 2
Bratkovice 4
Březnice 27
Buková u Pb 2
Čenkov 6
Chraštice 2
Čím 1
Daleké Dušníky 1
Dobříš 142
Dolní Hbity 2
Drahlín 2
Drásov 6
Drhovy 1
Dublovice 16
Dubno 2
Háje 3
Hluboš 15
Jablonná 5
Jesenice 1
Jince 21
Kamýk n. V. 14
Klučenice 3
Kosova H. 29
Kotenčice 1
Kozárovice 4
Krásná H. 60
Láz 1
Lazsko 2
Lešetice 2
Lhota u Pb 4
M. Hraštice 6
Milín 12
Modřovice 2
Mokrovraty 1
Nalžovice 21
Narysov 2
Nechvalice 4
Nečín 1
Nedrahovice 6
Nová Ves p. P. 10
Nové Dvory 2
Nový Knín 20
Občov 2
Obecnice 4
Obořiště 11
Obory 3
Ohrazenice 5
Osečany 2
Ouběnice 1
Pečice 5
Petrovice 16
Pičín 4
Počepice 5
Podlesí 7
Příbram 352
Příčovy 4
Prosen. L. 1
Rosovice 8
Rožmitál p. T. 35
Rybníky 2
Sedlčany 144
Sedlec-Prčice 49
Sedlice 2
Solenice 1
Stará Huť 32
Starosedlský H. 3
Svaté Pole 2
Svatý Jan 7
Svojšice 2
Tochovice 10
Třebsko 1
Trhové D. 6
Věšín 3
Višňová 6
Volenice 1
Voznice 4
Vrančice 2
Vysoký Ch. 10
Zalužany 2
Zbenice 3
Zduchovice 10
Středočeská muzea po uzavření pečují o sbírky a chystají výstavy

18. října 2020   (10:06)
Středočeská muzea po uzavření pečují o sbírky a chystají výstavy

"V rámci možností se věnujeme plánování dalších aktivit Podbrdského muzea, jako například každoroční Slavnosti královny Johanky, tvorbě výstavního plánu a plánu akcí na rok 2021 i další roky i revizi a tvorbě koncepčních a strategických plánů muzea," řekla vedoucí muzea Pavla Váňová Černochová.


Středočeská muzea využijí dobu nuceného uzavření kvůli vládním opatřením proti koronaviru mimo jiné na péči o sbírky nebo přípravu nových výstav. Vládou nařízené uzavření zkomplikovalo provoz muzeí, která nyní musí měnit termíny výstav a zároveň přijdou o tržby ze vstupného a prodeje suvenýrů. ČTK to řekli představitelé muzeí.

Například Podbrdské muzeum v Rožmitále pod Třemšínem na Příbramsku přišlo už během obdobného jarního uzavření kvůli pandemii o desítky tisíc korun. "Úkolem muzea není pouze vystavovat expozice či pořádat akce pro veřejnost. V době uzavření se proto věnujeme dalším, neméně důležitým úkolům – péči o sbírky, které je potřeba evidovat, udržovat, inventarizovat, dokumentovat," řekla zastupující vedoucí muzea Pavla Váňová Černochová.
Péče se podle ní dostane také budově muzea. Pracovníci budou dále třeba stěhovat sklad a věnovat se odborným činnostem, tedy výzkumu, přípravě odborných publikací nebo dokumentaci městské památkové zóny. "V rámci možností se věnujeme plánování dalších aktivit Podbrdského muzea, jako například každoroční Slavnosti královny Johanky, tvorbě výstavního plánu a plánu akcí na rok 2021 i další roky i revizi a tvorbě koncepčních a strategických plánů muzea," uvedla.
Uzavření muzeí výrazně zkomplikovalo uskutečnění plánovaných výstav a doprovodných programů pro veřejnost i Regionálnímu muzeu v Kolíně. "Budeme muset přistoupit k přeložení některých výstav, přednášek a lektorských programů. Tradiční národopisný pořad Svatohavelské posvícení v Muzeu lidových staveb v Kouřimi byl zrušen. S tím jde samozřejmě ruku v ruce výrazný propad tržeb za vstupné," řekl ředitel muzea Vladimír Rišlink.

Propouštění zaměstnanců se ale v Kolíně neplánuje. "Protože služby návštěvníkům představují jen určitou část z celkové činnosti naší instituce," doplnil Rišlink. Dobu, kdy bude muzeum uzavřeno, využijí zaměstnanci k inventarizacím sbírkových fondů, většímu úklidu expozic a konzervaci vystavených exponátů, inventurám zboží k prodeji nebo údržbě spravovaných objektů.
Muzeum Českého krasu v Berouně kvůli pandemii prodloužilo výstavu s názvem Fenomén Merkur, lidem bude k dispozici až do 10. ledna. "Doufáme, že alespoň takto si ji později lidé budou moci prohlédnout," řekl Vlastimil Kerl z muzea. "Přišli jsme především o návštěvy školních skupin, které chodily na naše geologické vzdělávací programy a na vlastivědnou procházku Krok za krokem Berounem," dodal. Muzeum také zrušilo uvedení nového vzdělávacího programu, při kterém chtělo žákům přibližovat geologii pomocí počítačové hry Minecraft.

"Odborní pracovníci dále pracují na svých dlouhodobých úkolech, především se chystáme na stěhování statisíců našich sbírkových předmětů do nového depozitáře, který má být dokončen v příštím roce," doplnil Kerl. Dobu, po kterou bude muzeum uzavřeno, využijí pracovníci dále ke kontrole expozic, přípravě nových programů a také k nezbytné administrativě.

Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.


zdroj: pribram.cz
ČTK
foto: Podbrdské muzeum

autor: Jakub Pečenka

Další články

Končí letní a nastane obvyklý zimní čas. Noc na neděli bude o hodinu delší Končí letní a nastane obvyklý zimní čas. Noc na neděli bude o hodinu delší O dotace z rozpočtu města Příbram pro rok 2021 zažádáte elektronicky O dotace z rozpočtu města Příbram pro rok 2021 zažádáte elektronicky Žádosti bude možné podávat od 1. do 30. listopadu prostřednictvím speciálního dotačního webu. 20. října 2020   (10:30) Profesionální hokejisté míří do Dobříše Profesionální hokejisté míří do Dobříše Extraligoví a prvoligoví hokejisté budou trénovat pod otevřeným nebem na zimním stadionu v Dobříši. 20. října 2020   (08:30) Sportovat se dá i online Sportovat se dá i online Konec výmluv, současná situace sportu nebrání. Příbramská sportovní zařízení nabízí lidem online lekce. 20. října 2020   (06:56) Roušky budou muset lidé nosit od středy venku i v autě, uvedl Prymula Roušky budou muset lidé nosit od středy venku i v autě, uvedl Prymula Zloději si odnesli majetek ve výši přesahující 80 tisíc korun Zloději si odnesli majetek ve výši přesahující 80 tisíc korun Policie se zabývá dvěma trestnými událostmi v podobě vykradených garáží v Březnici a Příbrami. 19. října 2020   (18:00) Přehledně: Počet nakažených covidem na Příbramsku vzrostl na 1260 Přehledně: Počet nakažených covidem na Příbramsku vzrostl na 1260 Odbočení na čerpací stanici úplně nevyšlo Odbočení na čerpací stanici úplně nevyšlo Jak praví jedno známé rčení: „Dvakrát měř, jednou řež.“ Řidič situaci neodhadl a skončil ve sloupu. 19. října 2020   (11:49) Policisté dopadli dealera metamfetaminu Policisté dopadli dealera metamfetaminu V okolí Dobříšska zásoboval pervitinem několik odběratelů. 19. října 2020   (11:20)
Sokolský běh v Dobříši se odkládá. Vyběhněte individuálně, říká pořadatel Sokolský běh v Dobříši se odkládá. Vyběhněte individuálně, říká pořadatel Sokolský běh republiky se poběží na výročí naší země individuálně, oficiální závody jsou odloženy na 28. listopadu. 19. října 2020   (09:54)
Kodex redakce Reklama Pro média Kontakty
Provozovatel portálu pribram.cz Rosalota, s. r. o.
Žižkova 708
261 01 Příbram II

IČ: 02289288
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 217655.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Rosalota, s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
2014 - 2020 © Rosalota, s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz