vývoj COVID-19
16. 4. 2021
Bohutín 19
Březnice 25
Bukovany 1
Čenkov 1
Cetyně 1
Chraštice 1
Čím 1
Dobříš 80
Dolní Hbity 14
Drahenice 1
Drahlín 2
Drhovy 4
Dubenec 4
Dublovice 9
Háje 1
Hluboš 5
Hlubyně 2
Hřiměždice 6
Hudčice 2
Hvožďany 7
Jablonná 2
Jince 13
Kamýk n. V. 12
Klučenice 1
Kosova H. 6
Kotenčice 1
Kozárovice 3
Krásná H. 17
Křepenice 1
Křešín 1
Láz 5
Lazsko 1
Lešetice 1
Lhota u Pb 2
M. Hraštice 7
Milešov 1
Milín 29
Mokrovraty 3
Nalžovice 7
Nechvalice 2
Nečín 11
Nedrahovice 5
Nepomuk 1
Nestrašovice 1
Nová Ves p. P. 8
Nový Knín 20
Občov 3
Obecnice 18
Obořiště 6
Obory 1
Osečany 1
Ostrov 1
Ouběnice 1
Petrovice 5
Pičín 3
Počepice 1
Podlesí 1
Příbram 286
Radětice 1
Rosovice 2
Rožmitál p. T. 30
Sedlčany 71
Sedlec-Prč. 17
Solenice 1
Stará Huť 13
Starosedlský H. 3
Svaté Pole 1
Svatý Jan 6
Tochovice 1
Třebsko 1
Trhové Dušníky 1
Věšín 1
Višňová 6
Volenice 2
Voznice 1
Vranovice 3
Vys. Chlumec 2
Vysoká u Pb 3
Zalužany 1
Zduchovice 5
ONP Příbram
Čekající na termín očkování1528
Přiřazený termín / den139
ONP Příbram Zdaboř
Čekající na termín očkování414
Přiřazený termín / den236
Středočeská koalice řeší od voleb pandemii, má za sebou i nepopulární rozhodnutí

5. dubna 2021   (09:00)
Středočeská koalice řeší od voleb pandemii, má za sebou i nepopulární rozhodnutí
foto: pribram.cz, ČTK

Vedení kraje má za sebou i rozmíšku v klubu Spojenců a některá nepopulární rozhodnutí, například zdražení jízdného nebo slučování škol.


Středočeská koalice STAN, ODS, Pirátů a Spojenců řeší půl roku po krajských volbách hlavně pandemii koronaviru. Zaměstnává ji očkování, testování i situace v nemocnicích, které musely vyhlašovat stav hromadného postižení. Vedení kraje má za sebou i rozmíšku v klubu Spojenců a některá nepopulární rozhodnutí, například zdražení jízdného nebo slučování škol. Opoziční hnutí ANO řadu kroků nynějšího vedení kritizuje. Vadí mu ukončení některých programů, krácení peněz v krajských fondech nebo omezení a zdražení veřejné dopravy.

Podle hejtmanky Petry Peckové (STAN) se současné vedení zabývá hlavně krizovým řízením. "Myslím si, že to byl skok po hlavě do rozčeřených vod," řekla Pecková ČTK o svém nástupu do funkce po loňských volbách. Poukázala na významné omezení zdrojů v okamžiku, kdy kraj sestavoval rozpočet na letošek. "A pak samozřejmě pandemie, testování a očkování," dodala.
Propad příjmů se projevil hlavně ve veřejné dopravě, zastupitelé nedávno rozhodli o zdražení jízdného v průměru o čtvrtinu. Podle kraje by jinak hrozilo výrazné omezení dopravy. Už dříve zastupitelé zrušili žákovské a seniorské jízdné zavedené na základě předvolebního slibu ČSSD.

Podle hejtmanky se zlepšila komunikace, kraj je otevřenější a změnila se atmosféra na úřadě. "A pak je to řada dotačních titulů, které jsme zavedli. Třeba podpora výstavby cyklostezek nebo bydlení pro obce. Byť tam není hodně peněz, tak jsou to první vlaštovky, které založí nějakou tradici, bude se k tomu přidávat a určitě se z toho něco smysluplného vybuduje," řekla Pecková.
Její předchůdkyně a nyní opoziční zastupitelka za ANO Jaroslava Pokorná Jermanová míní, že Pecková umí dobře prezentovat své kroky navenek. "Paní hejtmanka je šikovná na PR," uvedla. Vadí jí, že kraj v čele s Peckovou ukončil řadu dřívějších programů, například participační rozpočet, žákovské jízdné nebo učňovská stipendia. Koalice také krátila prostředky ve fondech, třeba na obnovu památek pro společenské využití. "Místo toho, aby posilovali fondy, které mají řešit priority kraje, jako je výstavba vodovodů a kanalizací, tak ten balík peněz drobí na další fondy," vadí Pokorné Jermanové. Třeba výstavba infrastruktury pro cyklisty je podle ní důležitá, ale jsou i zásadnější problémy.

Bývalá hejtmanka nezpochybňuje, že se příjmy kraje snížily, některé škrty však podle ní nejsou nutné. "Kraj bude mít propad daňových příjmů kvůli covidovým dopadům, na druhou stranu investice bude mít zabezpečené z evropských fondů a má prostor v rozpočtu, aby si s tím poradil," míní.
Mezi nepopulární rozhodnutí patří sloučení příbramských gymnázií, proti němuž se ve městě zvedl odpor veřejnosti. Hejtmanství krok zdůvodilo tím, že na Příbramsku je velká kapacita gymnaziálního školství na počet obyvatel. Zastupitelé zároveň rozhodli o zrušení zemědělské školy ve Středoklukách a o sloučení dvou škol na Rakovnicku. Podle Pokorné Jermanové hejtmanství školy jen slučuje, ale nemá promyšleno, kam se bude krajské školství ubírat. Pecková to odmítá, slučování bylo podle ní nezbytné. "Všechny reprezentace před námi se toho zalekly a odvolaly to, byť všichni věděli, že to logiku dává. A to je důvod, proč bylo středočeské školství na třetím nejhorším místě mezi kraji," míní Pecková.

Nynější koalice má za sebou i rozmíšku, která vznikla v klubu Spojenců složeného z TOP 09, Zelených a Hlasu. Odstartovala ji rezignace radního pro kulturu Jana Jakoba (TOP 09), po níž hnutí Hlas nesouhlasilo s nominací Jakobova nástupce za TOP 09 Václava Švendy a klub opustilo. Rozkol u Spojenců ale na stabilitu široké krajské koalice neměl vliv.

Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.


zdroj: pribram.cz
ČTK
autor: Jakub Pečenka

Další články

Procházky městy vedou do vzpomínek a za kulturou Procházky městy vedou do vzpomínek a za kulturou Až do 30. dubna poznáte historii Rožmitálu pod Třemšínem a hudební bonbonek v … Na strakonické se přetočilo auto přes střechu. Hasiči kolonou neprojeli, na pomoc zraněné řidičce museli běžet Na strakonické se přetočilo auto přes střechu. Hasiči kolonou neprojeli, na pomoc zraněné řidičce museli běžet Policisté silnici I/4 v místě uzavřeli. Do Příbrami se vrátili trhovci. I přes nepříznivé počasí dorazily desítky lidí Do Příbrami se vrátili trhovci. I přes nepříznivé počasí dorazily desítky lidí Dnes se poprvé v tomto roce konal trh na Dvořákově nábřeží v Příbrami. Dnes začíná sčítání lidu přes papírový formulář Dnes začíná sčítání lidu přes papírový formulář Sčítání je povinné pro všechny obyvatele. Příbramská nemocnice se pravděpodobně během května vrátí k běžnému režimu Příbramská nemocnice se pravděpodobně během května vrátí k běžnému režimu Epidemiologická situace v regionu se postupně stále zlepšuje. Silničáři příští týden opraví část tahu mezi Příbramí a Rožmitálem pod Třemšínem Silničáři příští týden opraví část tahu mezi Příbramí a Rožmitálem pod Třemšínem Na silnici I/18 bude omezený provoz kyvadlově řízený pracovníky zhotovitelské … Vandal se zaměřil na autobusové zastávky. Lidská tupost je nedozírná, řekl starosta Vandal se zaměřil na autobusové zastávky. Lidská tupost je nedozírná, řekl starosta Autobusové zastávky v Příbrami se staly terčem útoku vandala. Škoda se pohybuje v … Hasiči likvidují požár střešní konstrukce výrobní haly v Komárově Hasiči likvidují požár střešní konstrukce výrobní haly v Komárově Oznámení o zahoření přijali hasiči v pátek před polednem. U Skalky havarovala dvě auta, nikdo se nezranil U Skalky havarovala dvě auta, nikdo se nezranil K nehodě došlo v pátek po desáté hodině.
Odpočívadlo doplní dřevěná socha, lesní hřiště i detailní mapa CHKO Brdy Odpočívadlo doplní dřevěná socha, lesní hřiště i detailní mapa CHKO Brdy Turismus je pro Příbram důležitý, proto se připravují stále nové atraktivity nejen ve …
Kodex redakce Reklama Pro média Kontakty
Provozovatel portálu pribram.cz Rosalota, s. r. o.
Žižkova 708
261 01 Příbram II

IČ: 02289288
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 217655.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Rosalota, s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
2014 - 2021 © Rosalota, s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz