28. 4. svátek má Vlastislav




Středočeši v sobotu posnídají na piknicích potraviny fair trade

6. května 2015   (15:22)
Středočeši v sobotu posnídají na piknicích potraviny fair trade
foto: pribram.cz

Akce se uskuteční i v Příbrami ve Svatohorském sadu.



I středočeská města chystají na sobotu 9. května piknikový happening, takzvanou férovou snídani na podporu lokálních a fairtradových pěstitelů. Světový den pro fair trade se slaví každoročně druhou květnovou sobotu. V tento den se ve stejný čas na více než stovce míst po celé republice sejdou tisíce lidí, kteří podporují fairtradové a lokální pěstitele. Počet zúčastněných měst každoročně roste, řekla dnes ČTK Hana Benčáková z nevládní organizace NaZemi, která akci koordinuje.

Neformální nekomerční piknik propojí fair trade s lokálními produkty. Účastníci si sami přinesou například fairtradové kakao od pěstitelů z Ghany, kávu z Guatemaly nebo čaj z indických čajových zahrad. Přibalit si mohou i vajíčka od místního chovatele, lokální med či domácí marmeládu. "Společně pak posnídají na veřejném místě, aby vyjádřili podporu produktům, při jejichž výrobě nebyla porušována lidská práva, poškozováno životní prostředí či zneužita dětská práce," doplnila Benčáková.

Výrobky s označením fair trade jsou symbolem takzvaného spravedlivého obchodu. V Mělníku se piknik chystá v prostorách před městskou knihovnou, vPříbrami lidé férově posnídají ve Svatohorském sadu, v Brandýse nad Labem v zahradě u zámku, v Lysé nad Labem na prostranství před čajovnou Šálek inspirace, v Kutné Hoře v parku U Tří pávů, v Mladé Boleslavi v Havelském parku. Akce se koná také v Řevnici u Prahy, v Lounech, v Hostivicích nebo v Březnici u Příbrami.

"Zájem o Férovou snídani roste, je vidět, že lidé se více zajímají o původ výrobků. Zatímco v roce 2011 se snídalo ve 41 městech či obcích, tak loni se akce konala už na 119 místech a navštívilo ji čtyři a půl tisíce lidí," uvedla Gabriela Štěpánková z organizace NaZemi.

Podrobné informace k letošní snídani včetně jednotlivých míst a kontaktů na místní organizátory jsou na webových stránkách www.ferovasnidane.cz.

Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: ČTK
autor: apn dr








Další články

Proč děláme věci, které víme, že nám škodí Proč děláme věci, které víme, že nám škodí Věděl jsi, že právě teď možná děláš něco, co vlastně dělat nechceš? Ne proto, že bys … LIFESTYLE Železná žena z malého sboru šokovala kraj: Hasička z Voltuše zamíří na mistrovství republiky na Žižkovskou věž Železná žena z malého sboru šokovala kraj: Hasička z Voltuše zamíří na mistrovství republiky na Žižkovskou věž Adrenalin, pot a výkony na hraně lidských sil. V Kolíně se o uplynulém víkendu … SPORT Na Svaté Hoře končí farář Miloš Szabo. Po jeho nástupu po odchodu redemptoristů přichází další změna Na Svaté Hoře končí farář Miloš Szabo. Po jeho nástupu po odchodu redemptoristů přichází další změna Svatou Horu čeká další významná personální změna. Farář P. Miloš Szabo, který přišel v … AKTUÁLNĚ První máj na hřišti? Adventure Golf Milín startuje sezónu už tento pátek První máj na hřišti? Adventure Golf Milín startuje sezónu už tento pátek První máj nemusí být jen o polibku pod třešní. Co takhle si ho užít na hřišti? … SOUTĚŽ Sportovní miliony v ohni debat: ostré výroky, kritika fotbalu a otázka, co s hokejem Sportovní miliony v ohni debat: ostré výroky, kritika fotbalu a otázka, co s hokejem Zastupitelstvo města Příbrami projednalo návrh na rozdělení programových dotací pro … POLITIKA Příbram zažila ekologický ‚festival práce‘. 498 dětí, 40 Bobcatů a sad, který roste před očima Příbram zažila ekologický ‚festival práce‘. 498 dětí, 40 Bobcatů a sad, který roste před očima Svatohorský sad se v pátek proměnil v jedno z nejživějších míst v Příbrami. Konal se … Rakovina, která zabíjí rychle. Teď má první účinný lék Rakovina, která zabíjí rychle. Teď má první účinný lék Rakovina slinivky patří k nejnebezpečnějším nádorům současnosti. Většina pacientů se o … NEPŘEHLÉDNĚTE Vernisáž nového dílu projektu Nekonečné plátno v Galerii OPE Vernisáž nového dílu projektu Nekonečné plátno v Galerii OPE Ve čtvrtek 30. dubna v 16:00 hodin bude v Galerii OPE v Památníku Vojna slavnostně … KULTURA Brdská lesní bitva: Když se síla koní potká s tradicí Brdská lesní bitva: Když se síla koní potká s tradicí Stovky návštěvníků, zaplněná parkoviště a dechberoucí výkony chladnokrevníků v srdci … FOTOGALERIE
Dobříšští ochránci přírody můžou s pomocí nového dronu zachraňovat nejen srnčata, ale i hnízda vzácných opeřenců Dobříšští ochránci přírody můžou s pomocí nového dronu zachraňovat nejen srnčata, ale i hnízda vzácných opeřenců Přírodovědný spolek Dobříš vstupuje do nadcházející sezóny s významnou novinkou, která … AKTUÁLNĚ
Kodex redakce Soutěže Reklama Pro média Kontakty
Provozovatel portálu pribram.cz Příbram Média s.r.o.
Na Flusárně 168
261 01 Příbram III

IČ: 21829021
DIČ: CZ21829021
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 407087.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Příbram Média s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.

Autorská práva vyhrazena. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření jakýmkoli způsobem, mechanickým nebo elektronickým, v českém nebo jiném jazyce či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez písemného souhlasu společnosti Příbram Média s.r.o. zakázáno.
2014 - 2026 © Příbram Média s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz