Stráň u Hrabří na Příbramsku bude přírodní památkou
4. dubna 2024 (16:14)
Stráň u Hrabří na Příbramsku bude přírodní památkou. Vyskytuje se tam silně ohrožený rostlinný druh vstavače kukačky. Nařízení kraje o zřízení nového zvláště chráněného území dnes projednala rada kraje, informoval Josef Holek z krajského úřadu.
Přírodní památka Stráň u Hrabří se nachází na pozemku o výměře 0,47 hektaru. Jde se o úzkou louku, kterou ze severu lemuje komunikace. Předmětem ochrany je populace silně ohroženého druhu vstavače kukačky a jeho biotop. Za poslední tři roky tam kvetlo 500 až 1000 rostlin tohoto druhu.
"Vstavač kukačka, který na této louce poblíž obce Hrabří kvete, dnes patří mezi silně ohrožené druhy, které je zapotřebí maximálně chránit. Konkrétně tato lokalita patří k těm, kde se druhu ve středních Čechách daří nejlépe a má tak celorepublikový význam," uvedla krajská radní pro životní prostředí a zemědělství Jana Skopalíková (Piráti).
Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz/ČTK
autor: Tomáš Pečenka
Související
•Česko čeká víkend s letními teplotami, v neděli mohou vystoupat až na 27 stupňů
•Množství saharského prachu nad Českem bylo ojedinělým jevem
•Česko zažívá teplotní skok, po prvním letním dni bude o deset stupňů méně
Další články
Z hospody do záchranné stanice: Neuvěřitelný příběh lišáka Větrníka z Hrachova pokračuje i po dvanácti letech
Dojemný životní příběh lišáka Větrníka, který jako malé osiřelé mládě našel azyl v …
ZVÍŘATA
Alkohol dětem? V Německu končí. U nás je to pořád kulturní tradice
Německo ruší výjimku, která dovolovala čtrnácti- a patnáctiletým pít pivo nebo víno v …
NEPŘEHLÉDNĚTE
Výstraha: Česko čekají silné bouřky! Dorazí vítr, přívalový déšť i kroupy
Česko se musí připravit na další výraznou bouřkovou situaci. Meteorologové vydali …
AKTUALIZOVÁNO
Léto, otevřená okna a hlasité večery. Rušení nočního klidu řeší policisté na Příbramsku čím dál častěji
Teplé letní večery přímo vybízejí k posezení s přáteli, grilování nebo oslavám pod …
NEPŘEHLÉDNĚTE
Noční požár ubytovny v Příbrami: Plameny v přízemí vyhnaly lidi z postelí, tři lidé skončili v péči záchranářů
V Příbrami pod Čertovým pahorkem v noci na včerejšek opět hořelo v jedné z tamních …
Orlická přehrada se blíží minimální hladině, jeřáb už vytahuje lodě z vody
Vodní nádrže ve správě Povodí Vltavy zlepšují při letošním hydrologickém suchu průtoky …
AKTUÁLNĚ
Hazard v době velkého sucha: Pálení stavebního odpadu v Orlově zalarmovalo hasiče
V areálu výstavby rodinných domů v Orlově u Příbrami se dnes odpoledne vymklo kontrole …
AKTUÁLNĚ
Voda ke koupání se zhoršuje. Problémy hlásí Živohošť, Županovice i Nový rybník
Léto vrcholí a s ním i období dovolených a koupání. Mnozí lidé míří za vodními …
AKTUALIZOVÁNO
Léto v Příbrami bez výpadku dárců. Termíny se plní až do září
Letní měsíce bývají pro transfuzní oddělení náročné. Lidé odjíždějí na dovolené a …
AKTUÁLNĚ
Pískfest nabídne 21 představení, čtyři doprovodné akce a divadelní průvod. Příbram čeká třetí ročník festivalu pouličního divadla
Od 4. do 6. září 2026 přivítá Příbram třetí ročník Pískfestu — jediného festivalu …
KULTURA





